Eft Hesaba Düşmedi Ne Yapılmalıdır?

14.08.2017
2.223
Eft Hesaba Düşmedi Ne Yapılmalıdır?

Günümüzde bankalar arası para gönderimlerinde tercih edilen Eftler, kısa bir işlem ile yapılabilmektedir. İnternet bankacılığının da bir hayli gelişim göstermesi, bankalar arası para transferlerini daha kolay hale getirmiştir. Kelime anlamı olarak elektronik fon transferi anlamına gelen Eft, belirli bir komisyon ücreti alınarak karşıdaki kişiye gönderilmektedir. Fakat eft konusunda yaşanan sorunlar da, son zamanlarda yukarı seviyelere ulaşmıştır. Herhangi bir sebeple eft karşıdaki kişinin hesabına düşmediyse, izlenmesi gereken bir kaç adım vardır. Aşağıdaki adımları takip ederek, eftnizin hesaba neden düşmediğini öğrenebilirsiniz.

 

  • EFT Sorgulaması Yapmak

Eftler gönderildikten sonra, gönderici kişiye eft numarası verilir. Bu numarayla efnin gönderilip gönderilmediği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Banka internet bankacılığınızda bulunan eft sorgulama ekranına, eft numarasını yazabilirsiniz. Yazmanızın ardından gönderilen eftnin durumu hakkında detaylı olarak bilgi gelecektir. Eft sorgulaması yapmak ücretsizdir ve günün her saatinde yapabilirsiniz.

 

  • Çalışma Saatlerine Dikkat Etmek

Bilindiği üzere eft gönderim saatleri, 09.00 ile 16.45 arasında yapılmaktadır. Bankaların bu saatler altında kabul ettiği eftler, bu saatin dışında alınmamaktadır. Eğer siz bu saatlerin dışında bir gönderim yaptıysanız, eftnizin gitmeme ihtimali çok yüksektir. Büyük ihtimal gönderiminiz ertesi gün tamamlanacaktır. Ertesi gün saat 10.00 civarında kontrol yaparsanız, eftnizin hesaba gittiğini göreceksiniz.

 

  • Hesap Kontrolü

Bazı durumlarda alıcının hesap bilgileri yanlış yazılıyor ve bu durumda eftler de başka hesaplara gidiyor. Böyle bir durumda gönderdiğiniz eftye bakıp, hesap bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Eğer başka bir hesaba para gittiyse, derhal bankayla görüşmenizi öneririz. Banka yanlışlıkla gönderdiğiniz parayı takip edecek ve alıcının bilgilerine ulaşarak geri talep edecektir.

 

  • Eftnin Geri Gelmesi

Eft eğer karşıdaki kişiye ulaşmadıysa, geri dönme ihtimali vardır. Yapılan efnin geri dönmesindeki sebep, olmayan bir hesabın yazılmış olmasıdır. Örneğin siz 2 yerine 5 rakamına bastıysanız ve böyle bir hesap karşılığı bulunamadıysa, eft yüksek oranla geri gelecektir. Geri gelme süresi 2 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Olayın olduğu günden 2 gün sonra eftnizi kontrol edebilirsiniz. Bu uygulama da sonuç vermediyse, aşağıdaki adıma geçmenizi önermekteyiz.

 

  • Banka Altyapı Çalışmaları

Sıkça karşılaşılan durumlardan bir tanesi de, bankaların yapmış olduğu altyapı çalışmalarıdır. Rutin aralıklar ile yapılan bu çalışmalarda, eftlerin 3 iş günü içerisinde tamamlanması gibi olası ihtimaller vardır. Eğer eft ulaşmadıysa, ilk önce sizin bankanızı daha sonra alıcının bankasını aramanızı öneririz. İki bankadan birinde bir alt yapı çalışması vardır ve bunun bilgisini alabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki adımlardan hiçbiri sonuç vermediyse, bankaı arayarak bilgi vermeniz gerekmektedir. Alt yapısal sorunlar olmasa da, bankaların bazen bu tür sorunları olabiliyor. Bankaların kullandığı teknolojik alanlarda bazı güncellemeler veya yenilikler yapılırken, doğal olarak aksaklıklar gerçekleşebiliyor. Eft gönderimlerinde eğer paranız hesaptan düştüyse, büyük olasılıkla karşıdaki kişinin hesabında bir sorun vardır. Alıcının bankası aranarak, durum bilgisi alınabilir. Fakat para hiçbir şekilde hesaptan düşmediyse, bankanızı aramanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda genelde alt yapısal sorunlar meydana geliyor ve müşterilere bu konuda bilgiler verilmiyor. Sonuç olarak istenmeyen durumlar meydana geliyor.

 

  • Eft Geri Geldi Ne Yapmalıyım?

Gönderdiğiniz para olası bir sebeple size geldiyse, bu sefer hesabı doğru yazarak eft yapabilirsiniz. Eftnin geri gelmesindeki sebepler, yukarıdaki sebeplerden bir tanesi olabilir. Geri geldikten sonra parayı tekrar gönderebilirsiniz. Gönderimi 09.0016.45 saatleri arasında yapmanızı ve yaptıktan hemen sonra hesapları kontrol etmenizi öneririz. Eğer aynı durum tekrar yaşanır ise, az önce de söylediğimiz gibi banka altyapısal sorunlar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.