E-Haciz Kaldırma Yolları

01.05.2018
246
E-Haciz Kaldırma Yolları

Günümüzde her alana giren teknoloji ve dijital verilerle işlem yapma haciz işlemlerinde de kullanılmaya başlamıştır. E-haciz olarak bilinen işlemde kişinin devlette olan borcunu ödeyememesi durumunda elektronik ortamda haciz işlemin yapılması söz konusu olmaktadır. E-haciz işleminde devlet kişinin banka hesaplarına, döviz, hisse senedi, fon, altın gibi birikimlerine elektronik ortamda el koymaktadır.  Bu el koyma işleminde özellikle bankada bulunan yatırımlara ve maaşa öncelikli olarak el konulurken bunların dışında kişi üzerine kayıtlı bulunan mallara da el konulması söz konusu olabilmektedir.

e-haciz işlemi uygulandıktan sonra kişi ödemesini yaparak veya belli bir ödeme planı çıkararak haciz işleminin kaldırılmasını isteyebilir. Bunun için de e-haciz kaldırma yolları konusunda bilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk bilinmesi gereken e-haciz işleminin farklı mallar üzerinden yapılabilmesi ve her farklı mal için e-haciz kaldırma işleminin farklı uygulanmasıdır. Bu sebeple öncelikle devlet haciz işlemlerinde nelere el koymaktadır bunun bilinmesi gerekmektedir.

 

E-Haciz Hangi Mal Varlıkları Üzerine Gelmektedir?

Devlete olan vergi borçlarının ödenmemesi durumunda devlet kişinin öncelikle banka hesabına, üzerinde bulunan gayrımenkulüne, arabasına ve diğer tüm mal varlıklarına olmak üzere bloke koyabilmektedir. Bu bloke işlemi ile kişi mallarını elinden çıkaramayacağı için e-haciz kaldırma yolları içersinde tek yol borcunu ödemek olarak görülmektedir. Elektronik ortamda bütün işlemler yapılabildiği gibi haciz işlemleri de yapılabilmektedir. E-haciz kaldırma yolları takip edilerek mallar üzerindeki haciz kaldırılabilmektedir.

E-haciz işlemleri bir kişi hakkında 6183 Sayılı Kanun’un 55. Maddesine göre yapılmaktadır. Bu kanun maddesinde belirtildiği gibi devlete borcu olan kişinin borcunu ödemesine dair uyarı yapılmaktadır. Bu uyarı ile borcunu 7 gün içerisinde ödemesi istenmekte veya mal beyanında bulunmaları istenmektedir. Bu uyarı doğrultusunda borcu ödeme söz konusu olmaz ise bu durumda ödeme emri kesinleşmektedir. VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) uygulamasına göre bu borçlu kişinin adı soyadı, borcunun türü, tutarı, yılı, vadesi olmak üzere kişinin bağlı bulunduğu Vergi Dairesi Başkanlıklarına elektronik ortamda bildirilir. Vergi Daireleri kendilerine ulaşan bilgiler doğrultusunda elektronik ortamda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğüne bilgileri aktarır. Ayrıca yine Gelir İdaresi borçlu kişi ile ilgili olarak Türkiye genelinde bankaları bilgilendirir. Bankalar bilgiler kendilerine ulaşır ulaşmaz kısa süre içinde haciz işlemlerini başlatır. Böylece devlete borcu olan kişinin e-haciz işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Borçlu kişi bu aşamadan sonra e-haciz kaldırma yolları konusunda araştırmalar yaparak borcunu ödemeye ve bu hacizden kurtulmaya çalışmaktadır.

Mallar ve Hesaplar Üzerindeki E-Haciz İşlemi Nasıl Kaldırılır?

E- haciz işlemi başlatıldıktan sonra devletin borcunu tahsil etme konusunda izlediği yollar farklı farklıdır. Bunların her biride kişin mallarının üzerinden gelir elde ederek borcun tahsil edilmesi söz konusu olmaktadır.  UYAP üzerinden kişinin mal varlığının bulunup bulunmadığı incelenerek var olan mal varlığı üzerine haciz uygulanabilir.  Ev üzerinde haciz işleminin başlatılması demek kişinin evine haciz memurlarının gelmesi anlamına gelmektedir. Borçlu kişinin evinin veya iş yerinin adresi biliniyorsa bu adreslere icra müdürü/memur eşliğinde gidilerek haciz işlemi yapılmaktadır. E-haciz kaldırma yolları içerisinde borcun ödenmesi durumunda haciz işlemi gerçekleşmez. Ödeme yapılmaz ise evdeki mallara el konularak haciz işlemi gerçekleştirilir.

Banka hesapları üzerindeki haciz işlemlerinin kaldırılabilmesi için banka ile var olan borcun yapılandırılarak ödenmesi yoluna gidilir. Banka bunu kabul ederse banka hesabı üzerindeki haciz kaldırılır ve borcun düzenli olarak ödenmesi yoluna gidilir. Banka üzerindeki e-haciz işleminin kaldırılabilmesi için kişinin vergi dairesinde ödenmemiş borcunun bulunmaması gerekmektedir.

E- haciz kaldırma yolları konusuyla hiç karşılaşmamak ve e-haciz işlemine maruz kalmamak için borçların zamanında ödenmesi gerekmektedir. Borçlar ödenemeyecek kadar çok ise bu durumda borçların ödenebilecek miktarlara bölünmesi yoluna gidilmelidir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.