E-Devlet Şifresi Nereden, Nasıl Alınır?

18.06.2017
273
E-Devlet Şifresi Nereden, Nasıl Alınır?

Kamu dairelerinde yapılacak olan resmi işlemlerin hızlandırılması, hem zaman hem de mekan konusunda tasarruf edilmesini amaçlayan E-Devlet uygulaması, kişilerin internete bağlanabildikleri her ortamdan resmi işlerini yapmasına olanak tanımaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan işlemlerde, kurumlar arası geçerlilik sağlanabilmesi amacı ile alınan her çıktıya özel kare kod basılmaktadır. Bu da, belgenin resmiyetinin sorgulanması sırasında ortaya çıkacak sorunları ortadan kaldırmaktadır. Turkiye.gov.tr adresinden bağlanabileceğiniz E-Devlet uygulaması için, TC kimlik numarası ve şifreniz ile işlem yapabilirsiniz. Kullanacağınız E-Devlet şifresi ise, yalnızca PTT şubelerinden verilmektedir. Bundan dolayı ilk kez E-Devlet uygulamasını kullanacak kişilerin, E-Devlet şifresi almak için herhangi bir PTT noktasına gitmeleri yeterli olacaktır.

E-Devlet şifresi almak için PTT şubelerine giden kişilere, kapalı zarf içerisinde şifreleri teslim edilecektir. Alınan bu zarfın içerisinde yazılı olan şifre ile sisteme ilk giriş yapıldığında, sistem otomatik olarak bireylerin yeni bir şifre belirlemesini isteyecektir. Bu işlemin ardından da onlarca farklı kamu kurumunun kayıtlarına erişebilir, hakkınızdaki tüm bilgiere de ulaşabilirsiniz.

 

E-Devlet Üzerinden Hangi Kurumlarda İşlem Yapılır?

E-Devlet şifresi almak için gereken adımları tamamlayan ve oluşturduğu yeni şifreyle E-Devlet girişi yapan kişilerin karşısına şu kurumlar çıkacaktır.

 1. Adalet Bakanlığı
 2. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
 3. Emniyet Genel Müdürlüğü
 4. Sosyal Güvenlik Kurumu
 5. İçişleri Bakanlığı
 6. Maliye Bakanlığı
 7. Dışişleri Bakanlığı
 8. Milli Eğitim Bakanlığı
 9. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı
 10. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 11. Orman ve Su İşleri Bakanlığı
 12. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 13. Ekonomi Bakanlığı
 14. Gençlik ve Spor Bakanlığı
 15. Avrupa Birliği Bakanlığı
 16. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 17. Genelkurmay Başkanlığı
 18. TBMM Başkanlığı
 19. Başbakanlık
 20. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
 21. Kültür ve Turizm Bakanlığı
 22. Kalkınma Bakanlığı

Görüldüğü üzere, E-Devlet üzerinden her bireyin ihtiyaç duyduğu kamu kurumu kayıtlşarına kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Hangi kurumdan işlem yapmak istiyorsanız, o kurumun kendi sayfasına giriş yapmanız yeterlidir. Ardından E-Devlet üzerinden seçtiğiniz kurumdan hangi işlemleri yapabileceğiniz karşınıza çıkacaktır. Seçim işleminin ardından ise herhangi bir ek bilgi girmenize gerek kalmadan, kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Ne İşe Yarar?

PTT noktalarından E-Devlet şifresi almak için gereken işlemlerini tamamladıktan sonra, vatandaşlık numaranız ve verilen şifreyi kullanarak sisteme giriş yaptığınızda, karşınıza çıkan kurumlar yukarıda belirttiğimiz gibidir. En çok başvurulan hizmet kanallarına baktığımız zaman, nüfus kayıt örneği alınması, mahkeme sonucu sorgulaması, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrencilerin aldığı burs ve kredilerin geçerlilik süresi ile ne kadar destek alındığı, emniyette bulunan kayıtlar ya da ikametgah belgesine kolay bir şekilde erişilebilmektedir.

Özellikle öğrencilerin yapacakları burs ya da staj başvuruları için gerekli olan resmi öğrenci belgeleri için, E-Devlet sistemini kullanmaları, üniversitelerine gitmeden de bu belgeyi almalarını sağlamaktadır. Yüksek Öğrenim Kurumu’na ait olan sayfadan, öğrenim belgesi kolay bir şekilde alınabilmektedir.

E-Devlet şifresi almak için PTT’ye başvuran kişilerden, 2 Türk Lirası ücret talep edilmektedir. Bu ücretin verilmesi halinde size teslim edilen zarf, tamamen sizin vatandaşlık numaranıza yönelik hazırlanmıştır. Bundan dolayı hiçbir şekilde bu belgeyi farklı birisine vermemelisiniz. İlk şifrenizi değiştirdikten sonra bu kağıdı imha etmeniz ise en doğru karar olacaktır. Eğer ilerleyen dönemlerde E-Devlet şifrenizi unutursanız, tekrar PTT şubelerine gitmenize gerek kalmadan yeni şifrenizi kolayca belirleyebilirsiniz. Burada kimlik bilgilerinizi doldurmanız, yeni şifre için yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.