E-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama

01.06.2018
192
E-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama

E-Devlet sistemi aracılığı ile vatandaşların kamu hizmetlerinden kolaylıkla faydalanması sağlanmaktadır. Sisteme giriş yapılmasının ardından istenilen işlemler rahatlıkla yapılmaktadır. Sistemde birçok kurumun verdiği hizmet bulunmaktadır. Kısa sürede erişim sağlanarak gerekli ve doğru sorgulamanın yapılması sağlanmaktadır. Mirasçılık belgesi sorgulama işlemleri de E-devlet mirasçılık belgesi sorgulama alanından kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu işlemin nasıl yapıldığına geçmeden önce veraset ilamının ne olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Ölen kişinin mirasının üzerinde kimlerin ne kadar hakka sahip olduğunu gösteren belgeye veraset ilamı denilmektedir. Mirasçıların bulunduğu belge mahkeme kararına bağlı olarak hazırlanmaktadır. Mirasçıların bu belgeleri çıkarabilmesi için iki seçenek bulunmaktadır.

 • Kimlik ibraz edilmesi,
 • Atanmış mirasçı ise noter ya da mahkeme huzurunda ispat edilmesidir.

 

E-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden sisteme giriş yapıldığı takdirde E-devlet mirasçılık belgesi sorgulama işleminin yapılması mümkün olmaktadır. E-Devlet sisteminden sorgu yapılması için kullanıcıların farklı beş seçeneği bulunmaktadır. Bunlar:

 • T.C: Kimlik Kartı,
 • Mobil İmza,
 • E-İmza,
 • E-Devlet Şifresi,
 • İnternet Bankacılığı

Tüm bu seçeneklerden istenilen bir tanesi ile E-Devlet sistemine giriş yapılması mümkündür. Şifresi olmayan ya da ilk kez alacak olanlar için 2 TL ücret karşılığında PTT şubelerinden şifre alınabilmektedir. Öncelikli işlemlerin halledilmesinden sonra izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet mirasçılık belgesi sorgulama işlemi yapmak için internet üzerinden E-Devlet kurum web sitesinin adresi, adres çubuğuna yazılır.
 • E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
 • Kullanıcı bölümüne T.C. Kimlik Numarası ve şifre yazılarak giriş yapılması sağlanır.
 • Adalet Bakanlığı alanına girilir.
 • Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetleri alanında yer alan Veraset İlamı Sorgulama sekmesine giriş yapılır.
 • Çıkan alanda miras bırakan miras bırakan kişinin T.C. Kimlik Numarasının sorulduğu boşluğu doldurarak sorgula seçeneği işaretlenir.

E-Devlet mirasçılık belgesi sorgulama sistem üzerinden bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Mirasçılık belgesi ve iptaline ilişkin bilgiler bu alandan kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Araştırma sonrasında miras kaldığına ilişkin bir sonuçla karşılaşıldığında ise bununla ilgili olarak Veraset ve İntikal Vergisi’nin ödenmesi gerektiği belirtilmektedir. 2018 yılındaki uygulamaya göre 240 bin TL’ye kadar olan miraslar için %1 vergi uygulanıyorken bu oran bırakılan miras tutarına göre değişiklik göstermektedir.

Mirasçılık Belgesinin E-Devlet Sistemine Entegrasyon Aşaması

Veraset ilamı 4721 sayılı Medeni Kanun içinde yer alan 598.maddeki Mirasçılık Belgesi olarak adlandırılmaktadır. Bu belgeye E-Devlet kanalından kolaylıkla ulaşmak iyi bir hizmet olarak nitelendirilmektedir. Mirasçıların elde edebilecekleri hakları buradan takip etmelerini sağlayacak sistem 6 Mart 2018 tarihinde aktif olarak hizmet vermeye başlamıştır. UYAP tarafından E-Devlet sistemi üzerinden halka açık ve ulaşılır hale getirilen mirasçılık belgesi 16.12.2016 tarihinden itibaren yargı durumuna açık vakalar dışında 1990 yılı sonrasından itibaren ilgili kişileri kapsamakta ve sistemden Mirasçılık Belgesi çıktısı alınabilmektedir. Bu işlem için E-devlet mirasçılık belgesi sorgulama alanına giriş yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde mirasçılık belgesinin iptali içinde bu alan üzerinden görüntülenmenin yapılması mümkün olmaktadır.

E-Devlet mirasçılık belgesi sorgulama işlemi için uygulamanın başlamasını takiben 13 gün içerisinde toplam 757 bin 506 kişinin sisteme giriş yaptığı kaydedilmektedir. Mirasçılık belgesi sorgulaması sırasında miras bırakana ait vatandaşlık numarasının bilinmesi şartının da kaldırılması yönünde çalışma yapılmaktadır. Böyle bir değişiklik sonrasında mirasçıların kendi T.C. Kimlik Numaralarını girmeleri halinde de gereken sorgulama işleminin yapılması hedeflenmektedir. Veraset ilamı ile ilgili detaylı bilgi ve sorgulamanın E-Devlet Sitemi üzerinden yapılması mümkünüdür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.