E-Bordro Nedir ? Nasıl Ulaşabilirim ?

23.04.2018
317
E-Bordro Nedir ? Nasıl Ulaşabilirim ?

Yaşamımız boyunca çeşitli isteklerimiz oluyor, buna yönelik bankacılık işlemleri başta olmak üzere birçok farklı alana yönelik maaşımız ile ilgili bilgiler bizden talep edilmektedir. Bu doğrultuda bize gerekli olan, çalıştığımız işyerinden bize verilen maaşın belgelenmiş hali bu gibi durumların başlıca halleri arasında yer ediniyor. Maaş bordrosu olarak bilinen ve genellikle bankacılığa yönelik olarak istenilen bu belge tam anlamıyla zorunlu bir istek olduğunu söylemek mümkündür. Bankaların yanı sıra farklı alanlara yönelik işlemlerimizde de nadiren de olsa maaş bordrosu istenmektedir. Fakat artık bu durum çeşitli yollarla da temin edilebilinen bir belge halini almış bulunuyor. Bir zamanlar ilgili işyeri departmanlarından talep edilen maaş bordroları artık internet vasıtasıyla da rahatlıkla öğrenilebilinen, belgelenebilinen ve teslim edilen bir duruma yönelik olmaktadır. Bu kapsamda sizlere konumuz dahilinde e-bordro nedir, e-bordroya nasıl ulaşabilirim gibi merak edilenlere cevaplar sunacağız.

 

E-Bordro Nedir – Ne İşe Yarar?

Bir tık ile tüm maaş bordronuza ulaşabileceğiniz elektronik sistem dahilindeki bu hizmet, Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilerek oluşturulmuş bir hizmet kapsamı olmaktadır. E-bordro sistemi ile maaş bilgilerinize yönelik tüm bilgilere erişebiliyorsunuz. Bu bilgiler arasında maaşınızı hesaplayabilir ve tüm maaş bordrosunu tek bir tık ile çıktısını alarak dilediğiniz işlemlerde rahatlıkla öne sürebilirsiniz. Maaşınıza yönelik brüt ve net olarak tüm bilgileri görüntüleyebilme imkanına da sahip olmaktasınız. Çalışan personellerin ihtiyaçlarına yönelik gerekliliğini arz eden e-bordro sisteminde birçok ek hizmeti de rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Buradaki önemli adımlardan biri de sistem personeller için her ayın 15’inde güncel olarak verilerin alınabilinmesine olanak tanıyor. Yani her ayın 15’inde en güncel maaş bordronuza görüntüleyebileceğiniz gibi işlemlerinizde de kullanabilmek adına çıktısını alabilirsiniz.

E-Bordro Muhasebat Kavramı Nedir?

Muhasebat’ın anlamı “aritmetik” olarak tabir edilmekte olup, e-bordro sistemini kullanırken yapacağınız maaş hesaplanmasına olanak tanıyan sistemin telaffuzunu yapmaktadır. Muhasebat sistemini, internet üzerinde yer alan bordroya yönelik bilgilendirici ve hesaplama araçlarını barındıran birçok kaynak web sitesi üzerinden kullanabileceğiniz gibi, aynı zamanda Türkiye’nin İnternet Kapısı olan E-Devlet tarafından da hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Tamamen kullanıcı odaklı bir sistem olan E-Bordro Muhasebat sistemi ile maaşınızı rahat ve hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

E-Bordro Sistemi ile Memur Maaşı Nasıl Sorgulanır?

E-Bordro sistemi sadece memur maaşlarının sorgulanabilinmesi için özel olarak oluşturulmuştur. Sistemi tam anlamıyla kullanabilmek adına öncelikle T.C. kimlik numaranızı, memur sicil numarası veya emekliyseniz, emekli sicil numaranızı ilgili alanlara doğru bir şekilde girerek kullanabilirsiniz. Bu sistemle birlikte aynı zamanda emekli sandığına bağlı olan tüm kişisel bilgilerinize ve emekli maaşınıza yönelik tüm bilgileri de görüntüleyebilme şansına sahip olabilmektesiniz.

E-Bordro’ya Nasıl Ulaşabilirim?

Memur maaşlarınıza yönelik bordronuzu e-bordro sistemi üzerinden rahatlıkla alabileceğinize dair bilgileri hemen yukarıda yer alan bölümlerde belirtmiştik. Şimdi gelelim bu belgeye nasıl erişim sağlanıp çıktısını alacağınıza dair bilgileri vermeye. E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilmek için öncelikle “buraya” tıklayarak ilgili resmi sayfaya erişim sağlamalısınız. Akabinde karşınıza çıkacak olan sayfa ekranındaki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” adlı butona tıklayarak ekranda belirecek olan boş alanlara kimlik numaranız ve e-devlet sistemine giriş şifrenizi yaparak ilgili sayfaya yönleneceksiniz. Burada bulunan bilgiler size ait maaş bordronuzun çıktısını alabilmeniz için hazırlanan sisteme tabii olmaktadır. Bu sistemde gerekli olan tüm bordro bilgilerinizi görüntüleyebilir, maaşınızı hesaplayabilir ve ihtiyacınız dahilinde olacak olan belgeyi tek bir tıkla yazıcıdan çıktısını alarak ilgili ihtiyaç duyduğunuz yerlere sunarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.