Dünyanın En İyi İşverenleri

22.07.2019
235
Dünyanın En İyi İşverenleri

Dünya genelinde çeşitli yayın organlarında şirketlerle ilgili belirli dönemlerde sıralamalar yayınlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri iş dergileri tarafında yapılan Küresel 2000 dünyanın en iyi işverenleri şeklinde açıklanan bu sıralamalarda son yıllarda Türk işverenlerde bulunmaktadır. 2 bin işverenin yer aldığı bu listede Ayrıca 5 Türk şirketinin de bulunmadığını belirtmek isteriz.  Forbes tarafından hazırlanan listede ilk yüze 94 sıradan giren Koç Holding bu sıralamaya gelebilen ilk Türk şirketidir. Ayrıca Sabancı şirketler topluluğu 220. Sırada yer almaktadır. Bunların dışında Türk şirketi olarak, 384. Sırada Ford Ototsan, 441 sırada Türk Hava Yolları ve 493. Sırada Türkiye İş Bankası yer almaktadır. Bu Birinci sırayı ise Amerika merkezli kurulan Alphaber şirketi almıştır. İkinci olarak da yazılım devi Microsoft gelmektedir. Listeni ilk 10 unu belirtmek gerekirse. 1 Alphabet (ABD), 2 Microsoft (ABD), 3 Apple(ABD), 4 Walt Disney (ABD),5 Amazon.com(ABD), 6 Cnooc (Hong Kong), 7 Daimler (Almanya), 8 Kasikornbank (Tayland), 9 Celgene (ABD), 10 BMW Group(Almanya) ilk onu oluşturur.

Ekonomisi ile dünya devi olan ABD ‘in ilk beşi oluşturması hatta ilk onda 6 şirketinin olması beklenen bir durumdur. Bu şirketlerin hemen hemen hepsinin ortak özelliği isimlerini tüm dünya ülkelerinde duyurmuş olmalarıdır. En iyi işverenleri sıralamaları ise şirketlerin ciroları yaptıkları işlerin değerlendirilmesi ile yapılmıştır. Ayrıca bu değerlendirme 60 ülkede 430 kişi tarafından yapılan iş ortamı işe işverenin değerlendirdiği anket ile belirlenmiştir. Bu sıralamalara giren şirketlerin hepsi diğer dünya ülkelerinde de ürünlerini pazarlayan, reklamını yapan ve birçok ülkede de şubeleri olan şirketlerdir.

 

1. Alphanet: Bünyesinde Google servisinin de yer aldığı ve yürütülen tüm projelerin bir çatı altında topladığı şirket grubudur. Ceo’suSergeyBrin’dir.

2. Microsoft: ABD merkezli çok ulustan oluşan şirkettir. 1975 kurulan şirket bilgisayar yazılımları elektronik cihazlar, bilişim hizmetleri geliştirir, üretir. Ceo’su Satya Nadella ‘dır.

3. Apple: Merkezi ABD Cupertino’da bulunur: Dünya genelinde bilgisayar yazılımı, kişisel bilgisayar tasarlayan, tüketici elektroniği özellikle cep telefonu tasarlar üretir ve satar. Ceo’su Tim Cook ‘tur.

 

Ülkemizde de Koç Holding

1926 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan Koç Holding ülkemizin ilk büyük holdingidir. Merkez binası Üsküdar Nakkaştepe ‘dedir. Şirket grubu her zaman yenilikçi ve gelime açık tavrı ile yeni şirketler ve alanlara atılarak hızla büyümüştür. 1940’lı yıllarda üretim aşamasına başlayan holding ilk otomobil, ilk traktör, ilk buzdolabı, ilk çamaşır makinesi ve ilk tüplü LPG gibi birçok ürünü ilk üreten şirket topluluğudur. Türkiye ‘nin en büyük şirket grubu olan Koç Holding Dünya’nın en iyi işverenleri sıralamasında 94. Olarak bir ilki başarmıştır. Ülkemizin en fazla eleman çalıştıran şirketi olan Koç Holding son 3 yılda insan kaynakları açısında stratejik dönüşümler yaşamıştır. Bu dönüşümde ana temel olarak personel eşitliği baz alınmıştır. Yaka kartı ayrımı ile mavi yaka ve beyaz yakalıların ayrımı ile personel arası iletişim geliştirmesi yapmıştır. Yaklaşık yüz bin çalışanı olan şirketler ile dünyanın en iyi iş ortaklıkları ile birlikte çeşitli dallarda eğitimler ve gelişim programları ile personellerini daha iletiye taşımayı amaçlar. Değişime ve yeniliğe açık olan daha risk alabilen ve girişimci çalışma arkadaşları amacı ile hareket eder. Bu amaçla yapılan insan kaynakları çalışmaları ile de Koç Holding uluslararası alanda birçok ödüle layık görülmüştür. Eşitlikçi samimi ve yenilikçi uygulamalar hayata geçiren holding tüm çalışma arkadaşlarının eğitimi ve gelişimi ile de yakından ilgilenmektedir.  Ayrıca bu kadar büyük ve kapsamlı topluluk yılda 2 milyon iş başvurusu almaktadır. Bu başvurular içerisinden yılda ortalama on iki bin ile 15 bin arası yeni personel alımı yapılmaktadır.

Büyüme hızını sürekli artıran Koç Holding Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş ile Türk bankacılığında devlerin bankası olan Yapı Kredi’yi bünyesine katmıştır.  Ayrıca 2006 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler sözleşmesini imzalamıştır.  Cirosu ile dünya devleri ile yarışan holding yapısı işleyişi ile ülkemizin gurur kaynağıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.