Dünya’nın En Değerleri Paraları Hangileridir?

17.09.2018
374
Dünya’nın En Değerleri Paraları Hangileridir?

En değerli paranın hangisi olduğu birçok kişi tarafından yanlış bilinmektedir. Para, sosyal hayatın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Paranız olmadığı sürece ekonomik hayatta yer edinemezsiniz. Paranın değerli olması, birçok ülkede rahatça alışveriş yapabileceğiniz anlamına gelir. Para birimleri yüzlerce çeşittir. Avrupa Birliği’nde kullanılan Euro dışında birden çok para birimi vardır. Dünyadaki para birimlerinin bazılarının isimlerini bile duymamış olabilirsiniz. İsimleri duyulmayan para birimlerinin Türk Lirası’ndan 20-21 kat daha değerli olması daha da şaşırtıcıdır. Birçok kişi en değerli paranın İngiltere Sterlini olduğunu düşünür ancak dünyanın en değerli paraları listesinde İngiltere Sterlini 5-6. Sırada yer alır. Kurlar ve para değerleri sürekli olarak değişmektedir. Belirtilen para değerleri 10 Eylül 2018 tarihinde hesaplanmıştır.

📌 Dünyanın En Değersiz Paraları: 

Dünyanın en değerli paraları merak edilse de, en az bu konu kadar merak edilen başka bir başlık daha vardır: Dünyanın en değersiz parası. Sayılabilecek para birimlerinin arasında hiç duymadığınız ülkeler ve para birimleri bulunabilir. Bu liste şu şekilde sıralanır:

 1. Principe: Dobra adıyla da bilinir. Sao Tome’de ve Principe’de kullanılır.
 2. Vietnam: Vietnam dongu, Vietnam’ın resmi para birimidir. Alt birimleri çok değersiz olduğu için dağıtılmamaktadır.
 3. Beyaz Rusya: Belarus rublesi olarak bilinen para birimi, en değersiz para birimlerinden biridir.
 4. Endonezya: Rupiah, Endonezya’nın resmi para birimidir. Doğu Timor’da da gayri resmi olarak kullanılmaktadır.
 5. Laos: Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin parasıdır. Güney Asya’da bulunur.
 6. Gine: Gine frangı, Gine’nin resmi para birimidir. Türk Lirası karşısında oldukça değersizdir.
 7. Zambiya: Zambiya kvaçası, Zambiya’nın resmi para birimidir. Ülkedeki enflasyon nedeniyle madeni para kullanılmamaktadır.
 8. Asuncion: Paraguay’ın başkenti olan Asuncion, dünyanın en ucuz kentidir. Resmi para birimi Guarani’dir.
 9. Sierra Leone: Batı Afrika’da yer alan Sierra Leone’nin para birimi Sierra Leona Leonesidir.

 

 

📌 Dünyanın En Değerli Paraları:

Para birimleri arasındaki değer farklılıkları uçurum oluşturabilir. Bazı ülkelerde yatlar, katlar satın alacağınıza paraya bazı ülkelerde akşam yemeği yemeniz mümkündür. Dünyanın en değersiz para birimleri arasında, Endonezya, Sierra Leone, Laos, Gine gibi ülkelerin paraları yer alır. En değerli paralar ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kuveyt Dinarı: Kuveyt her ne kadar küçük bir ülke olsa da, serveti çok büyüktür. Petrol ürünleri ihracatı, ülkenin ekonomisinin temelini oluşturur. 1 Kuveyt dinarı 21,33 Türk Lirası’na eşittir.
 2. Bahreyn Dinarı: En değerli ikinci para birimi ise Bahreyn Dinarı’dır. 1 milyondan fazla nüfusa sahip olan Bahreyn’in ekonomisini siyah altın yani kömür ihracatı oluşturur. 1 Bahreyn Dinarı 17,13 Türk Lirası’na eşittir.
 3. Umman Riyali: Arap yarımadası ülkesi olan Umman, yüksek bir ekonomik düzeyde yer alır. Riyal öyle değerlidir ki, banknotlar yarım riyal, çeyrek riyal şeklinde hazırlanmıştır. 1 Umman Riyali 16,77 Türk Lirası’na eşittir.
 4. Ürdün Dinarı: Bu ülke ekonomik kaynaklar olarak çok zengin bir ülke olmamasına rağmen, parası oldukça değerlidir. 1 Ürdün Dinarı 9,11 Türk Lirası’na eşittir.
 5. Cebelitarık Poundu: Dünya’da ünlü başka bir para birimi ise Cebelitarık Poundudur. En değerli para birimleri arasında yer alan bu para yaklaşık 8.40 Türk Lirası’na eşittir.

Türk Lirası Değerli Midir?

Özellikle son zamanlarda Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle, Türkiye Dünya’daki değerli para birimleri arasında yer alma şansını kaçırdı. Türk Lirası değerli para birimlerinin arasında yer almıyor. Kuveyt Dinarı neden değerli gibi soruların cevabında ise, ekonomik gelişmişlik gibi sebepler yer alıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.