Dolara Yüksek Faiz Veren Banka 2019

27.02.2019
287
Dolara Yüksek Faiz Veren Banka 2019

Dünya piyasalarında en fazla kabul gören para birimi dolar, özellikle enflasyon karşısında değerlenerek yatırımcısına kazandırıyor. Amerikan para birimi olan dolar, yaşanan son ekonomik kriz ile birlikte Türk lirası karşısında değer kazandı. Ülkemiz para pirimi özellikle 2018 yılı haziran ayı ile ciddi bir değer kaybı yaşadı. Her ne kadar dolar karşısında değer kaybı belli oranda azaltılsa bile, hala dolar birçok kişinin güvenli olarak yönelmesine neden olan yatırım aracı olarak görülüyor. Eğer hem dolar artışı ile kazanırken hem de faiz getirisi ile kazanmayı istiyorsanız hazırlamış olduğumuz dolara yüksek faiz veren banka 2019 yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Ülkemiz ekonomisi son yıl içerinde ciddi bir darbe dolar atışı nedeni ile yaşadı. Ancak yatırımcılar için dolar, halen popülerliğini koruyor ve elindeki parayı dolara çevirerek krizden kaçış arayanların sayısında artış yaşanıyor. Özellikle Türk liralarının dolara çevrilmesi sonrasında bankaların dolar hesaplarında ve vadeli döviz hesaplarındaki artış da bu durumu kanıtlıyor. Özellikle dolara en yüksek faiz veren bankalarda belli bir yoğunluk yaşandığı da gözden kaçmıyor. Yatırımcının dolara olan ilgisini sebebi; hem doların değerlenmesi ile bir kazanç etmesi, hem de yüksek dolar faizi ile kazanması nedeniyle oluyor. Yatırımcının dolara yüksek faiz veren bankalar ile daha iyi kazanacağı da bir gerçektir. Dolara yüksek faiz veren bankalar 2019, ellerinde yani hesaplarında bulunan dolar rezervleri doğrultusu ile faiz oranlarını belirleyerek müşterilerine yansıtıyor. Bu durum, bütün bankaların farklı dolar faizi oranları ile karşılaşmamız anlamına geliyor. Elinde dolar olan yatırımcı iyi bir araştırmaya girerek, parasını dolara yüksek faiz veren bankalardan birine yatırmasında yarar var.

 

Son yapılan değerlendirmeler ile dolara en yüksek faiz veren bankalar arasında Fibabanka dikkat çekiyor. Alternatifleri arasında Fibabanka’nın öne çıkmasının nedeni, dolar faizi olarak ortalama yüzde 4 – 4,25 gibi bir oran belirlemesinden kaynaklanıyor. Özellikle yeni müşterileri dolar hesabını Fibabanka’ya taşıdıklarında kazançları artabiliyor. Yeni müşteriler için özel olarak 90 gün boyunca Amerikan dolarını yüzde 4 – 4,25 bir faiz oranı sağlanıyor. Bu yüksek oran bir parça da; Fibabanka tarafından yalnızca dolar mevduatlarına kampanya yapıldığı içinde kaynaklanmaktadır. Eğer getirilen yeni para ile açılmış olan vadeli dolar hesabı için vade 120 gün sonunda normal haline dönmektedir. Bu süre boyunca yüzde 4 üzerinden faiz işlemleri yapılmaktadır.

 

Dolara yüksek faiz veren bankalar 2019 listesinde Çin banka devi ICBC’de kendine yer buluyor. Dolara yüksek faiz veren bankalar listesine girmeyi başrıyor. Türkiye’de yeni sayılabilen Çinli banka ICBC Bank, dolar faiz oranlarında yüzde 3.70 civarında bir oranı müşterilerine sunuyor. Uyguladığı bu faiz oranı ile Çinli Banka devi, yeni müşterileri kazanmakta başarı elde ediyor.

Bir diğer dolara yüksek faiz veren banka ise İNG Bank’tır diyebiliriz. Doları ile vadeli dolar hesabı açacak olanlara İNG Bank, yüzde 4 oranında faiz seçeneği sunuyor.

Şubesiz bankacılık sistemini sadece online olarak veren banka Enpara.com ise dolara yüksek faiz veren bankalar arasına, verdiği 3.75 faiz oranıyla giriyor.

Diğer bankalar tarafından nerede ise aynı oranlarda dolar yatırımcılarına aynı faiz oranları veriliyor. Akbank, müşterilerine dolar için 3.60, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ise 3.50 oranında faiz imkanı veriyor.

Türk parası için faizlerin yükseldiği bir dönemde, özellikle Türk parasında yaşanan kayıplarını azaltmak isteyen yatırımcılardan bazıları dolara yönelmeyi seçiyor. Bu yatırımcılar hem dolar artışı hem de yüksek faiz oranları ile kazancını katlamanın peşine düşüyor. Bu amaçla da dolara yüksek faiz veren bankalar 2019 listesinden birine yöneliyor. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.