Doğum Parası Ne Kadar Nasıl Alınır 2019

11.02.2019
215
Doğum Parası Ne Kadar Nasıl Alınır 2019

Aile bütçelerine ve ev hanımı olarak dahi çalışma hayatı içinde yer alan annelere devlet tarafından bir destek, doğum yapması durumunda veriliyor. Anneleri ve ailelerini, maddi anlamda rahatlatmak adına devlet desteğini esirgemiyor. Doğum ile aileye yeni bir birey katılıp sevinç yaşanırken, ortaya çıkabilecek olan masraflar için de devlet gerekli desteği doğum parası olarak sağlıyor. Doğum parası 2019 konusunda merak ettiğiniz bir konuya yazımız ile açıklık getirmeye çalıştık.

Yeni bir çocuk sahibi olmak demek, bir anlamda mutluluk demek olurken artan ev masrafları anlamına da gelir. Henüz doğum aşamasında dahi aileler bir takım ek maliyetler ile zorlanabilir. Doktor, hamilelik dönemi ihtiyaçları doğum sonrasında yerini bebek için kaçınılmaz olacak masraflara bırakır. İşte bu noktada devletimiz yine büyüklüğünü göstererek her aile için yardım seçeneğini gerçekleşen doğumlar için de sunuyor. Devlet tarafından yeni doğan bebeklere, hem doğumda hem de doğum sonrası süt desteğinde para yardımı olarak sağlıyor.

Devlet, desteğini SGK tarafından yapıyor ve annelere maddi destek doğum parası ile veriliyor. Anneler ve aileleri için her doğan çocuk başına farklı biçimlerde geri ödemesiz para yardımı yapılıyor. Bu yardımlardan biri 300 TL ile 600 TL arasındaki doğum yardımı. Bir diğeri ise 149 TL süt parası. Bu yardımlardan yararlanmayı düşünenler yanıtları yazımızda bulabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ortak çalışması ile bu yardımlar ailelere ulaştırılıyor. Ailelere maddi destek sağlayan bu yardımlarla her çocuk başına farklı miktarlarda yardım parası alınabiliyor.

Doğum Parası Miktarı Nedir?

Doğum ve süt parası almak isteyenleri için devlet tarafından bir şart belirlenmiş. Bu şart ise, başvuru yapacak kişi yada eşinin SGK veya Bağ-Kur’lu olarak en az 120 gün çalışıyor olması gerekliliğidir. Yardım tutarı olarak; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocukta ise 600 TL maddi yardım alınabiliyor. Doğum yardımı alacak olan anne yada babadan biri TC vatandaşı ise ve Türkiye’de ikamet ediyorsa şartlar sağlanmış oluyor.

 

Doğum Parası Başvurusu 2019 Nasıl Yapılıyor?

Devlet tarafından verilecek doğum yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlükleri, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları görevlendirilmiş ve buralara başvuru yapılabiliyor. Başvurunuzu yaparken yeni doğan çocuğa ait kimlik belgesini yanınızda getirmelisiniz. Başvuru, Çocuk için verilen TC kimlik numarası ile beraber Aile Bakanlığı web sitesi üzerinden de online olarak yapılabiliyor. Bu başvuru sayfasına E-devlet üzerinden de “doğum yardımı” araması yapıp ulaşma olanağı var. Henüz hamilelik döneminde, başvuru işlemi yapılması mümkün değil. Çocuğun doğması ve kimliğinin çıkıp TC kimlik numarasının verilmesi gerektiğinin unutulmaması gerekiyor.

 

Doğum Parası Nereye Yatırılır?

Başvurunuz sonrası doğum yardımı ile alacağınız para, başvuru yapılan ayı takip eden ay elinize geçer. Bu doğum yardımı parası PTT şubelerinden ödeme olarak alınır. PTT  şubesine gidip kimlik belgenizi gösterdiğinizde, yardım parasını kolayca çekebilirsiniz. Takibini ise internet sitesinde doğum parası başvurusu sayfasına bakarak yapabilir ve buradan gerekli olan tüm bilgileri görebilirsiniz. Doğum yardımı, ikiz çocuğa sahip olanlara iki çocuk için de ücret vererek yapılıyor. Alacağınız bu doğum yardımının bir ay ve bir kereye mahsus yapılmakta olduğunu unutmamalısınız. Doğum parasından özel sektörde çalışan anneler de yararlanabilmektedir. Eğer maaşınız üzerinde kredi ödemesi için kesinti yada haciz varsa dahi, doğum parası hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmadan ödenmesi yapılmak durumundadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.