Doğru (online) Kurs

16.10.2017
268
Doğru (online) Kurs

Bugün bir programlama dili öğrenmek neredeyse zorunluluk. Yanına iki yabancı dil – tabi ki yetkin bir şekilde. Altı çoğu zaman yetmiyor. Eğer bazı zayıflıklarınızın üstüne de gittiyseniz, iş ararken bunun faydasını göreceksiniz. Gelecekteki işvereniniz için yapmayacağınız ne var?

Online kurslar, öğrenme ağları ve bilgilendirme uygulamaları sayesinde yeni özellikler kazanmak hiç daha kolay olmamıştı. Düşük ulaşım engelleri, kişiye özgü mobil öğrenme ve düşük ücretler büyük avantaj. Ayrıca bu kadar teklif arasından size uygun olanı bulmak da hiç bu kadar zor olmamıştı.

Artık bu ormanda yolunuzu bulmanıza yardım etmenin zamanı geldi! Sonuç: bugün işverenler iyi eğitimli ve kendini bilen çalışanlar arıyor – ve daimi öğrenme isteği ile kendi eğitim programlarına katılım arıyorlar. Fakat çoğu zaman bu eğitimler direktman maaşınızı etkilemiyor. Ve sosyal beceriler spesifik bir beceriden çok daha önemli – bunun internette edinilecek veya geliştirilecek bir özellik olmadığı da açık.

Kendinizi kibarca eitin!

Eğitim bir ticari mal. Bunu toplar, parlatır ve elden çıkarabilirsiniz. Ve ne kadar yeni, taze ve az bilinir konu hakkında ise, o kadar değerli olacaktır. Fakat bunun bir sonu da yok. Kendini geliştirme isteği ve öğrenme baskısı arasında, tam kapsamlı bir eğitim piyasası son yıllarda iyice belirginleşti. Bilginin değişimi ve buna ödenen paranın azalması, özellikle de internette uzmanlara göre devam etmesi beklenen bir trend. Bunun çizgisel olmayan işe alma biyografilerinde ve özel görevlerde belirginleştiğini görüyoruz. Fakat, bu profesyonel ileri eğitimin özel sektörle çok ilişkili olduğu anlamına da geliyor. Serbest zaman ve iş cep telefonundan öğrenme metotları ile iyice birbirine geçiyor. Sosyologlar iş gücünüzün boş zamanınızda da daimi olarak optimize edilmesinin zorunlu olduğu konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Doru tercih

Bertelsmann Derneği tarafından yürütülen bir araştırmada, katılımcıların yüzde 75’i işleri için hayatları boyunca eğitime muhtaç olduklarını belirtmiş. Yarısından biraz fazlası bunun işverenin görevi olduğunu ve devamının kendiliğinden geleceğini belirtmiş. Bu aynı zamanda basit bir iş de değil. Hangi bilgi gerçekten değerli? Ben eğitim videoları ile mi, yalnız mı yoksa grupla mı, yoksa bir eğitmenle mi çalışmak istiyorum? Eğitim sonunda test mi edilmeliyim yoksa bunu offline olarak mı değerlendirmeliler? Bunun maliyeti ne olmalı?

Geniş seçenekler bile bir sorun! Bunların içerisinde dil öğrenme uygulamaları ve öğrenme ağları var, yabancı üniversitelerin online kursları ve heveslilere yönelik eğitimler var.

Almanya’da, Uzaktan Öğrenim Yasası bunları düzenliyor. Kursların onaylandığını belirten ZFU simgesi var, bunu veren resmi ve merkezi bir kuruluş olan ZFU. “Bu simge içeriğin ve yapının kursun vaat ettiği hedefe yönelik olduğunu garantiliyor”, diyor Forum DistancELearning’in uzmanı Mirco Fretter. ZFU bunun için sıkı şartlar koşuyor: “Kursun hedeflediğini belirttiği amaca ulaşabilir şekilde tasarlanmış olması lazım. Pratik ilgililik ve içerik sıkı biçimde inceleniyor ve eğitimsel yardımın ve öğrenme değerlendirmesi de eşdeğer sıkılıkta değerlendirilmesi söz konusu.”

Teklifi sunanın DIN ISO 29990 sertifikası olması önemli diyor Fretter: “Bu standart bugün eğitim ve ileri eğitim için uluslararası anlamda geçerli standart olarak kabul ediliyor.” Bu sertifika net biçimde düzenlenmiş işlemleri teklifi sunan açısından garantiliyor, eğitimsel çeşitliliği, daha çok hizmeti ve şeffaflığı da öğrenen açısından garantiliyor. “Bu sertifikaya sahip kursları tercih etmek müşteri için ona daha iyi bir eğitim verileceği anlamına rahatlıkla gelir.”

Fakat sertifikası olmayan eğitimlerin de hepsi kötü değil, zira bir çoğunda saygıdeğer üniversitelerin eğitime dahil olduğunu görüyoruz. Misal Coursera portalında Münih Teknik Üniversitesi’nin verdiği sertifikalar edinebilirsiniz, Princeton Üniversitesi ve hatta Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bile. İlginç bir gerçek: bunların az bir kısmı üniversitelerde ECTS performansı olarak kabul ediliyor. Ayrıca neredeyse tüm kurslarda öğrenim hayatınızı kısaltma, yani hızlı ilerleme seçeneği mevcut. Gerekirse, diplomayı offline olarak da alabilirsiniz.

Teori ve pratik

Bir çok ucuz veya ücretsiz kursun hedef kitlesi üniversite mezunları. Özel kurslar, özellikle de sertifika verenleri, genelde tam aksine oldukça pahalı. Fakat, bu yönde bir yatırım işinizle ilgili size ciddi bir katkı sağlıyorsa anlamlı, bunu bizim yaptığımız araştırma da ortaya koydu. Özensiz bir belge koleksiyonu hiç bir şirketi etkilemiyor.

Volkswagen bu nedenle hususi kalifikasyon ve uzmanlığın aday seçiminde çok önemli olduğunu açıkladı. “Online kurslardan edinilen kalifikasyonlar da buna dahil.” Daimler sıradan ileri eğitimin önemini vurguluyor. Fakat, “en önemli şey fonksiyonel kalifikasyonun iş, sosyal yeterlilik ve motivasyon için ideal olması”.

Deutsche Post ise “her tür eğitim ve ileri eğitim başvuruda ilgi çekiyor, bu yeni yetenekler elde etmek için duyulan isteği gösteriyor.” diyor. Fakat, bir stajyere verilen kurs da bunu gösterebilir. Siemens‘in İK‘sı için, işle ilgili ileri eğitimler katılımı gösteriyor. “Fakat, iş tecrübesi bizim için çok daha önemli.” Bosch içinse, online kurslar ilgili dahi değil“.

Görüme odası bir sınıfa dönüşürse

Online eğitim sistemi tecrübesi ise şirket içi eğitimlerde bir avantaja dönüşebiliyor: büyük firmalarda da modern öğrenme metotları ve „çıraklık“ organizasyonları kullanılıyor. e-öğrenmeyi efektif kullanmayı bilenlerin işi çok daha kolay. Özellikle de şirketlerin artık iç ileri eğitim kurslarını kendileri açtığını düşünürsek. Çalışanlardan örneğin bir tür dahili uygulama marketinden edindikleri gereçlerle kendi kendilerini geliştirmeleri bekleniyor.

Bu nedenle bizim incelediğimiz her şirkette online kurslar mevcuttu. Bosch‘ta 320 kurs var, önemli kısmını kendileri geliştirmiş. Deutsche Post DHL Group “çalışanlarını böylesi kurslara katılma konusunda teşvik ediyor”. Daimler‘de, online kurslar stajyer programı CAReer‘in ve eğitim bursu programı ‘Daimler Student Partnership’in sabit bir parçası. Volkswagen uygulamalar ve videolar kullanıyor ve toplu aktiviteler ve eğlenirken öğrenmeyi içeren yeni metotlar üzerinde çalışıyor. Siemens “Şirkete özgü web tabanlı MOOC benzeri bir karakterde” bir eğitim hazırlıyor ve bazı kursları dışarıdan sayın alıyor– dışarıdan alınan kursun kalitesi konuya bağlı olarak biraz istikrarsız“ olsa da.

İnsanla temas

e-öğrenme metoduna ilginç bir eleştiri Deutsche Bahn AG‘den geldi. Şirkette, “köklü ve yeni öğrenme metotlarının efektif bir bileşimi kullanılıyor”, diyor Alman Demiryolları‘nın Yöneticisi Christof Beutgen. Fakat, e-öğrenmede iş arkadaşları ile tanışma ve etkileşim söz konusu değil. “Biz bu nedenle insanla temas sağlamak için bunları sınıflarda aktivite şeklinde yapıyoruz.”

Bu gelecekte de online kursların gelecekte de yerini dolduramayacağı bir husus: Bir şeyi birlikte öğrenme tecrübesi, başkalarının da düşüncelerinin gelişmesine şahit olmak, onların da gelişimine şahit olup hatalarından ders almak.

Gelecekte eğitim online hazırlık ve offline kavramanın karışımı olacak. Ve bu ironik olarak teknik gelişim gerektirmiyor, aksine eski bir görüş gerektiriyor: algı kişiseldir ama bilgi ancak topluluk içinde gelişir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.