Dijital Kumbara

11.10.2017
429
Dijital Kumbara

Tüm ailelerde farklı şekillerde bulunan en çok da çocukların para biriktirmeyi alışkanlık haline getirmesi için alınan kumbaralar mutlaka vardır. Yetişkinler ise bu işlemi bir yerden sonra yastık altı olarak tabir edilen şekline çevirir. Bunda amaçlanan gelecekte ihtiyacını duyduğumuz ya da hayal ettiğimiz bir şeye sahip olma isteğidir. İş bankası kumara formuna farklı bir soluk getirmek için gelişen teknoloji ile iş birliği yaparak dijital kumbarayı müşterilerin hizmetine sundu. Dijital kumbaranın amacı 18 yaşında bulunan çocukların hem dijital yol ile hem de fiziksel olarak birikim yapmalarını sağlamaktır. Eğer bu hesaba para yatırırsanız direkt olarak çocuk adına velisi tarafından banka da açılan vadeli kumbara hesabına aktarılıyor.

İş bankasının meşhur demir kumbarasını dijital bir ekran yerleştirerek oluşturulan fiziki bir kumbara hesap açılan çocuğa hediye ediliyor. Bu ekranın farklı özellikleri bulunuyor. Hesaba ne kadar transfer yapıldığı ve para yatıran kişi tarafından yazılan mesaj, toplam bakiye ve hedeflenen orana yaklaşma oranı gibi detaylar kullanıcıya gösteriyor. Bluetooth özelliğinin de bulunduğu kumbaraya İşCep hesabı üzerinden kaydır at özelliği ile para aktarımı kolaylıkla yapılabiliyor. Aynı zamanda fiziki kumbaraya çocuklar tarafından da para atılması sağlanıyor. Para transferini hem veliler hem de farklı kişiler rahatlıkla sadece kumbaraya sahip olan çocuğun adını ve soyadını yazarak transferi bir mesaj yazarak gerçekleştirebiliyor.

Dijital Kumbara Ücretli mi?

İş bankasında hesabı bulunan tüm veliler 18 yaşından küçük olan tüm çocukları için isterlerde dijital kumbara alabilirler. Bu kumbarayı almak için iş bankasının herhangi bir şubesine giderek 150 TL tutarı verdiler değil karşılanması gerekiyor. Tabi bu kumbarayı ücretsiz de alma şansınız var. Bunun için başvurmadan en az 7 gün içinde banka tarafından belirlenen belirli işlemleri yapmanız gerekiyor. Banka tarafından sunulan farklı sigorta hizmetlerinin birisini yaptırmış olmanız gerekiyor. Eğer bunu yaptırdıysanız kumbarayı ücretsiz olarak alabilirsiniz. Çocuğun bu hesaba sahip olabilmesi için ihtiyacı olan şeylerin velisinde bulunması gerekiyor. İş Bankası hesabı ve İşCep kullanıcı olan her veli çocuğunun dijital kumbara hesabı almasını sağlayabilir.

                                                               Türkiye İş Bankası Akıllı Kumbara

Dijital kumbarada ki miktar her gün belirli saatlerde vadeli mevduat hesabına aktarılır.Gece boyunca faiz işlemi gördükten sonra gün içerisinde tekrar normal hesapta görülür. Yani hiçbir şey eklemeseniz dahi çocuğunuzun kumbara hesabı vadeli hesaba aktarılarak ekleme yapılmış olur. Dijital kumbaraya bluetooth üzerinden aktarım yapılacaksa telefonun kumbaraya çok yakın olması gerekmektedir. Fiziki olarak yakın değilse bu işlem maalesef gerçekleştirilemez. Banka bu hesaba aktarım yapan diğer hesaplardan kesinlikle herhangi bir ücret kesintisi yapmamaktadır. Dijital kumbaraya fiziki yollar ile para atıldığında bu miktar ekran da hiçbir şekilde görülmemektedir. Bunun için kumbaranın açılarak dikkatli bir şekilde sayılması gerekiyor.

Dijital kumbaraya akıllı telefonlardan aktarım yapılabilir. Tabi bunun içinde telefonun belirli donanımları sağlaması gerekiyor. Android işletim sisteminin 4.3 versiyonu ve üzerinde olanlar ve güncel İOS işletim sistemine sahip olan telefonlar ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Hesap açıldıktan sonra veliye çocuğuna vermesi için dijital kumbara verilir. Bununla birlikte şarj kablosu, yenileme için reset tuşunu aktif eden bir iğne ve kumbarayı nasıl kullanacağınızı anlatan bir kullanım kılavuzu da verilir. Dijital kumbaranın ekranı özel günlerde farklı mesajlar yayınlayarak çocuklara farklı animasyonlar izletmektedir. Her yıl başında, 23 Nisan etkinlikleri esnasında ve kumbaraya sahip olan çocuğun doğum gününde farklı animasyonlar izletilmektedir. Eğer buna sahip olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bir iş bankası şubesine başvurmak olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.