Dijital Girişimcilere 6 Tavsiye

08.09.2018
227
Dijital Girişimcilere 6 Tavsiye

Dijital girişimler teknolojinin bizlere sunduğu avantajları paraya dönüştürmenin en kestirme yoludur. İnternet kullanımının her geçen gün artması ve internet kullanımının ticari sınırları ortadan kaldırması nedeniyle pek çok işletme işlerini online platformlara taşırken yeni girişimciler de internetin gücünü kullanarak tüm Dünya’yı etkileyecek fikirlerini milyarlarla buluşturmayı amaçlıyor. Bu pazarda kalıcı olmak için her girişimde olduğu gibi dijital girişimleri de başarıya ulaştıracak altın kurallar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için vereceğimiz 6 tavsiye ile yüksek iş hacmine sahip dijital işletme sahibi olabileceksiniz.

Girişim Fikrinizi Analiz Edin

Amerikadaki internet girişimleri ve yakalanan başarılar Türk girişimcilere de ilham vermiş, teknolojinin gücünden yararlanmaya çalışan sayısız girişimci özgün fikirlerini gerçekleştirerek tüketimin hızlandığı günümüz Dünya’sında pastadan pay almaya çalışmaktadır. Dijital girişimlerin başarılı örnekleri incelendiğinde iyi fikirlerin tek başına yeterli olmadığı, her başarılı girişimcinin öncelikle iş kolunu ve fikri detaylı analizlere tabi tuttuğu görülecektir. Analizleri yapılmayan iş fikirleri kısa süre içerisinde başarısızlıkla sonuçlanarak sınırları her geçen gün genişleyen internet dünyasından yararlanılamamasına neden olacaktır.

Girişiminizin Etkileyeceği Hedef Kitleyi Belirleyin

Girişimlerin başarıya ulaşabilmesi için hedef kitlenin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Milyarları aşan internet kullanıcısının farklı ihtiyaçları bulunsa da dijital girişim sahipleri;

  • Sosyal medya araçlarını,
  • Arama motoru aramalarını,
  • Yayınlanan istatistikleri

Yakından takip ederek iş fikirlerinin hitap edeceği kitleleri doğru belirlemesi gerekmektedir. Hedef kitle belirlemesi yapıldıktan sonra yapılacak tanıtım çalışmaları ile bu kitlelere ulaşmanın kestirme yolları araştırılabilir.

Başarısızlıklardan Korkarak Denemekten Vazgeçmeyin

Dijital girişimcilik de son derece yüksek tempo çalışma disiplinine sahip olunmasını istemektedir. Bu tempoda çalışabilmek için yeni internet girişimleri gerçekleştirecek kişiler, fikirlerine tutku ile bağlı olmalıdır. Tutku insanı harekete geçiren en temel duygular arasındadır ve başarısızlıkların üstesinden gelmekte daha etkili bir yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle girişim yapılırken denemekten korkmamalı, gereken tüm analizleri yapılan iş fikirlerini denemekten vazgeçilmemelidir.

Kendinize Sonuna Kadar Güvenin

Türkiyedeki girişimler için bir genelleme yapılması gerekirse girişimcilerin kendilerine olan güven eksikliği başarısız girişimlerin ana nedeni olarak sayılabilir. Dünya’yı değiştirebilecek fikir sahipleri gerek kendilerine olan güven eksikliği, gerekse ülkemizin imkanlarının sınırlı olması nedeniyle hayata geçirilmemektedir. Dijital girişimlerde girişimciler herhangi bir sınırlamaya tabi olmamakta, kendilerine güvenmelerini önleyen tüm olumsuzlukların kolayca üstesinden gelinebilmektedir. İş fikrinize güveniyor ve yaptığınız analizler ile geniş bir kitleye hitap edeceğinizi düşünüyorsanız fikirlerinizi hayata geçirmek için korkmayın. Kendinize güvenmek size eninde sonunda başarıyı getirecektir.

Networking Bağlantıları Önemseyin

Başarılı internet girişimleri networking çalışmalarına verilen önemle gerçekleşir. Yeni açıldığınız bu dijital pazarda çevrenizi geliştirmek ve bağlantılarınızı güçlendirmek kalıcı olmanızda size yardımcı olacak en önemli etkendir. Her geçen gün geliştireceğiniz bağlantılar size saygınlık kazandıracak ve marka olma yolunda sizin en büyük yardımcınız haline gelecektir. Büyük düşünüyor ve teknoloji ile sahip olduğunuz imkanları sonuna kadar kullanmak istiyorsanız networking çalışmalarına gereken önemi vermelisiniz.

Dijital Girişimlere Sunulan Hibe Programlarını Araştırın

Her girişim çeşidinde olduğu gibi teknoloji alanında yapılacak girişimlerle internet pazarına girmek isteyen girişimcilerin önünde aşılması gereken sermaye engeli bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren özel kurumlar ve kamu kurumları, dijital girişimlerin gücünü fark ederek çeşitli hibe destekleri ile bu alanda yapılacak girişimleri desteklemektedir. Bu destekleri takip ederek umutsuzluğa kapılmadan yararlanabileceğiniz desteklerin tümüne başvurun. Sizi harekete geçmek için engelleyen sermaye ihtiyacını alacağınız hibeler ile kolayca bertaraf ederek internet dünyasında kendinize bir pazar oluşturmak için önünüzdeki son engeli de hibe destekleri ile kolayca aşabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.