Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Krediler

30.11.2017
207
Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Krediler

  Yeni bir yaşama başlamak adına iş kurma veya benzeri bir hayale sahip olmak isteyenlerin ilk durağı şüphesiz bankalar olmaktadır. Bankacılık hizmetleri kapsamında yer alan krediler ise her kişiye ve her isteğe yönelik farklı türden tüketicilere bankalar tarafından sunulmaya devam ediyor. Hali hazırda işi için veya yeni bir işyeri açma isteğinde olan kişilerin ihtiyaç duyduğu maddiyat bankalar tarafından kendilerine sunuluyor. Fakat birçok kişi devlet destekli krediler üzerine daha fazla yoğunluk göstermekte. Özelliklede devletin verdiği geri ödemesiz krediler ise günümüz en popüler araştırma dahilinde bulunan konular arasında yer edinmektedir. Sıfır faizli krediler veya daha uygun faizli krediler üzerine yoğun bir arayış içerisinde olan kişiler devlet destekli kredilerden faydalanabilmektedirler.

İşyerinizi büyütmek veya yeni bir işyeri açma projesi dahilindeyseniz devlet tarafından sunulan geri ödemesiz krediler üzerine başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Mevcut işyerinizi büyüterek daha fazla müşteri potansiyeli yakalamak isteyenler tarafından daha çok tercih edilen bu kredi türü, birçok yeni girişimci tarafından da rağbete tutulmaktadır. Devlet tarafından sunulan bu kredi durumu kişinin gerekli şartları kapsaması halinde kendisine sunulabilmektedir. Finansı KOSGEB tarafından sunulan bu kredi tamamen geri ödemesiz ve sıfır faiz dahilinde bulunuyor. KOSGEB olumlu bu desteğini de devlet desteği alarak gerçekleştirmektedir.

 

Geri Ödemesiz Krediye Nasıl Başvuru Yapılır?

Devlet tarafından desteklenen geri ödemesiz krediden faydalanmak için öncelikle KOSGEB merkezlerine başvuru yapmanız gerekiyor. Kredi başvuruları için Türkiye’nin dört bir tarafında yer alan birçok ildeki KOSGEB merkezlerine giderek burada bulunan yetkililer tarafından bilgi edinebilirsiniz. Bu doğrultuda yeni bir işyeri açma girişimi halindeyseniz, öncelikli olarak KOSGEB tarafından sunulan girişimcilik kurslarına başvuru yaparak kayıt olmanız gerekiyor. Krediyi alabilmek için kurs süresini eksiksiz ve başarılı bir şekilde tamamlamanız da sizden istenilen şartlar kapsamında bulunuyor. Akabinde kurmak istediğiniz işyeriniz için gerekli olan işletme giderleri ve personel giderlerini de ek yaparak krediyi alabilirsiniz.

Proje dahilinde bulunan ve alınacak olan kredinin miktarı ise 50 bin TL değerinde olmaktadır. Bu miktarı geri ödemesiz olarak sıfır faiz kapsamında alabilir ve hayallerini kurduğunuz işyerinize sahip olabilirsiniz. Öncelikli olarak kurmak istediğiniz işyeri projesini mutlaka KOSGEB komitesine sunmanız gerekiyor, aksi takdirde kabul edilmeyen veya sunulmayan projeler maalesef kredi kapsamında bulunmamaktadır. KOSGEB tarafından devlet destekli olarak sunulan bu kredilerle açılan işletmeler, yine KOSGEB tarafından sürekli olarak denetim altında tutulmaktadır. Yapılan bu denetimler kapsamında işletmenin maddi sağlığı da göz önünde olacağı için korunma altına alınmaktadır.

Geri Ödemesiz Kredilerden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB tarafından sunulan geri ödemesiz kredilerden faydalanabilmek için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Tabi ki bunların başında KOSGEB merkezlerine başvuru yapmak ilk etapta yapılması gerekilenler arasında bulunuyor. Diğer kıstaslar ise;

  • Başvuru yapacak olan kişinin en az 18 yaşında olması, 
  • Kıstaslar kapsamında kişi tarafından seçilen projenin dahili olması,
  • KOSGEB komitesi tarafından kişiye ait projenin kabul görmüş olması,
  • Başvuru yapılacak olan krediye yönelik alana ait belgelerin tek tek sunulması gerekli şartlar kapsamında bulunmaktadır.

Onay sonrasında geri ödemesiz kredilerin mevcut proje dahilinde olacak olan iş yerine gerekli malzeme, personel ve diğer takviye durumlar çerçevesinde kullanımına izin verilmektedir. Bunun dışında KOSGEB sadece 50 bin TL geri ödemesiz kredi vermiyor, ayrıca genç girişimcilere ve kadın girişimcilere de birçok farklı kredi türüne dayalı miktarlar kapsamında kredi vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.