Devlet Mazot Desteğini Alma

05.02.2019
223
Devlet Mazot Desteğini Alma

Çiftçiler için en önemli gereçlerden biri sahip oldukları traktördür. Bu araç ile tarlasını sürer, ürününü taşır. Elbette traktör yanında farklı araçları bulunur. Bu araçların bir çoğunda mazot kullanmak durumunda kalır. Temel gereksinimi olan mazotu temin ederek işlerini büyük oranda kolaylaştırabilir. Artan petrol fiyatları ile çiftçi maliyetlerinde de artış yaşanıyor. Bazen oluşan ekonomik krizler, bazen dünya piyasaları nedeniyle artan petrol fiyatları çiftçiyi kötü etkileyebiliyor. Bu durumdan daha az etkilenmesi amacıyla devlet tarafından mazot desteği verilmektedir. Bu destekle çiftçi, ürünün daha az maliyetlere pazara getirerek ekonomi açısından çok önemli bir görevi yerine getirmiş oluyor. Çiftçilerin en önemli destekleri arasında, devlet mazot desteği yer alır ve bu konuda detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tarlasını sürmeyen, ürününü pazara taşıyamayan, üretim için gerekli cihazları gerekli yakıt temin edemediğinden sıkıntı yaşayan çiftçinin başarılı olması mümkün değildir. Kendi kendine yeten yapıdan birçok ürünü ithal eder duruma geldiğimizden tarım sektörü ayrı bir önemi hak ediyor. Devletimizde bunun farkında ve çiftçiye gereken desteği sağlamak için farklı olanaklar veriyor. Bu olanaklar arasında mazot ve gübre desteği başı çekiyor. Bir çiftçinin, devlet tarafından verilen mazot desteğine başvuru yapabilmesi için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması şarttır. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıt işlemini tamamladıysanız Tarım il veya ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Bu başvuruyu gerçekleştiren çiftçilerin dekar başına tarım bakanlığına Internet üzerinden mazot ve gübre ödemesi yapmaları durumunda mazot desteği alma olanağını elde ederler. Mazot desteği için il veya ilçelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvuru yapan ÇKS belgeli çiftçilere yönelik olarak belirlenen tarihlerde kayıt işlemi alınmaktadır. Bu tarihi, her ÇKS belgesi olan ve bilgilerini güncelleyen çiftçiler takip etmeleri gerekir. Çiftçilere, her yıl devlet tarafından dekar başına belirlenen tutarlarda toprak analiz desteği ile mazot ve gübre desteği verilmektedir.

Devletimizce 2018 yılı içinde Milli Tarım projesi hayata geçirildi ve mazot desteği almak isteyen çiftçiler için fırsat doğdu. Devlet tarafından havza bazlı ekim modeline geçilmesiyle mazot desteği verilmesine karar verildi.  Devletimizde ülkemizde bulunan bütün havzaların yeri incelenerek üretim için uygun havza bazlı yerlerin tespiti tamamlandı. Bu havzalara uygun ürünler yetiştirenlere devletçe destek verildi ve mazot desteği bunlar arasında yer buldu. Devlet, bu çiftçilere biri ekim zamanı, diğeri hasat zamanı olmak üzere yılda 2 kere mazotun yarısı bizden kampanyası ile mazot desteği olanağı getiriyor.

Mazot Desteği Alabilmenin Şartları

Çiftçiler, devlet tarafından 2019 mazot desteği başvurusu yapması için şu şartları sağlamaları gerekiyor:

📌         Mazot desteği için 50 dekar ve üzerinde destek alabilmesi için toprak analizi yaptırmak şarttır.

📌         Yıl desteğinden yararlanmak için desteğe başvuracak çiftçinin ÇKS kayıtlarının olması ve güncellenmesi gerekiyor.

📌         Başvuru ÇKS belgeleri ile yapılmalıdır ve Başvuru dilekçesi İl veya ilçe tarım müdürlüğüne yazılarak ve başvuru sahibinin imzasını taşımalıdır.

📌         Başvuru tarihleri arasında başvuruyu gerçekleştirmek şarttır.

Başvuru sonucuna bağlı olarak devlet tarafından verilen mazot desteği 2019 ödemeleri Ziraat Bankası tarafından çiftçilerin banka hesaplarına, yine Bakanlık tarafından belirlenen tarihler arasında yatırılarak ödenmektedir.  Çiftçilerimiz, mazot ve gübre desteği ile ilgili sorgulamaları ödemeye aracılık hizmetini yapmakta olan Ziraat Bankası şubelerine uğrayarak sorgulamasını yapabilir. Eğer başvuru yapan çiftçinin banka hesabı bulunmuyorsa, ödemeleri kimlik numaralarının son hanelerindeki rakamlara göre yapılmaktadır. Bu koşula bağlı ödemelerin tarihleri de banka tarafından düzenlenir. Sorgulama,  e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.