Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? 2019

09.06.2019
415
Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? 2019

Sigortası olan vatandaşlar devlet belirli şartlar dahilinde gözlük alabiliyorlar. Fakat pek çok kişi bu hakkını nasıl kullanacağını bilmiyor. Peki Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? SGK hastalık dolayısı ile ek ekipman ihtiyacı olan hastalara ihtiyaçlarının karşılanması içi para ödemesi yapmaktadır. Göz rahatsızlıkları olan kişilerin kullandığı ekipmanlar için de devlet destek verip ödeme yapıyor. 

 

Bunun için kişinin yeterli prim ödemesi yapması ya da sigortalı çalışıyor olması gerekiyor. Daha sonra devlet hastanelerinden göz polikliniği için randevu alınması lazım. Böylece rahatsızlığınız için muayene olarak rahatsızlığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer doktor uygun görür ise ve size gözlük yazılırsa, bu gözlüğü almak için SGK’nın yapmış olduğu gözlük ödemesinden yararlanabilirsiniz.

 

  • E-Devlet ve Kısa Mesaj ile Sorgulama

Devlet destekli gözlük alan hastalar için ödemeler 3 yılda bir kez yapılmaktadır. Yani 2019 yılında devlet destekli gözlük alan bir kişi 2022 yılında tekrar başvuruda bulunabilirler. Bu 3 yıl içerisinde gözünde ki bozukluk oranında 0,5 civarında bir değişiklik olur ise bu farklılık nedeniyle 3 sene beklemenize gerek kalmaz. Durumu doktorunuza anlatarak devlet destekli gözlüklerinizi yeniden alabilirsiniz. 

 

Pek çok kişi bunu bilmesine rağmen Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Sorusunun cevabını da merak etmektedir. SGK E-Devlet uygulaması gözlük ödemesi yapılan kişilerin kaydını yapmaktadır. Ayrıca yeni gözlük sorgulamasını da yine E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Hatta site üzerinde bir görsel ile kullanıcılara bu konuda bilgi vermektedir. 

 

Yine gözlüğünü yenilemek isteyen kişiler, 5502 numaraya CAM, T.C. AİLE SIRA NUMARASI yazarak mesaj attıklarında da kullanıcının hangi tarihte yeniden gözlük alabileceği bildirilmektedir. Bu bildirim de kişinin almış olduğu gözlüğün cam bedelleri uzak sol ve sağ, yakın sol ve sağ olmak üzere 4 bölüme ayrılmaktadır. Yalnızca sol camın değişmesi gerekiyorsa sadece sol camın fiyatı belirtiliyor. Böylece devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Görebiliyorsunuz. 

 

  • Devlet Gözlük Camı Ödeme Tutarı

Genel olarak bu para sizin sigorta priminize, çalışma sürenize, doktorunuz yazmış olduğu rapora göre farklılık göstermektedir. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? 2019 yılı ile birlikte maksimum ödenecek bedel 120 ₺ civarındadır. Göz doktoru sizi muayene ettikten sonra devlet payının ödemenizden düşürülmesi için doktorun sekreterinden bir rapor almanız gerekmektedir.

 

Size verilen bu raporu hastane tabipliğinde onaylatmalısınız. Daha sonra reçeteniz ile optiğe başvurarak gerekli indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bu indirimlere camlarınız ve çerçeveniz dahildir. Optikçilerde reçeteniz kısa bir süre incelenecektir. Böylece size ne kadarlık bir gözlük istediğiniz tarafınıza belirtilmelidir. Çünkü aslen ödemiş olduğunuz ücreti camlara değil çerçeveye ödüyorsunuz. Zaten optikçiler de camdan değil çerçeve satarak para kazanırlar.

 

Optikçi size bütçeniz doğrultusunda ne kadarlık bir gözlük istediğinizi soracaktır. Düşük bedelde çerçeve almak istediğinizi söyleyerek devletin karşılayacağı ücrette gözlüğünüzü yenileyebilirsiniz. Fakat devletin karşılamış olduğu gözlükler kalitesiz çerçeveler olabilir. Bu nedenle devlet destekli gözlük bedeli size yetmeyebilir. Sürekli kullanabileceğiniz, dayanıklı bir çerçeve almak istiyorsanız, optikçinin size önerdiği bir gözlük modelini satın alabilirsiniz. Böylece çerçevenin bir kısmını devlet karşılarken sizde diğer kısmını ödemiş olursunuz.

 

Optikçi ise sizden temin ettiği faturalar aracılığı sayesinde devletin yapacağı ödemeyi belirli zamanlarda teslim alırlar. Yine devlet desteği sayesinde güneş gözlüğü de alabilirsiniz. Bu hususta rapor yazılması durumunda değişen noktalar vardır. Rapor yazdırılması hususu mevcut ise optikçi numaraları, gözlük faturasını, beğendiğiniz güneş gözlüğü için kesecektir. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Sorusunun cevabını öğrendiğinize göre artık devlet desteği ile daha az ücretlerde gözlük alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.