Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir ?

31.10.2019
396
Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir ?

Tarım ve özellikle hayvancılık sektörü son yıllarda ülkemizde büyük bir gerileme kaydetmiş, özellikle tarım alanlarının çoğu yerde imara açılması sonucu gerek tarım gerekse hayvancılık alanında sorunlar yaşanmaya başlanmıştır.

 

Bu sorunlar hayvancılık alanında daha çoktur; zira hayvan meralarının azalmasıyla hayvanlardan alınan verimde düşüş yaşanmış, hayvan sayısında da fark edilir biçimde azalma tespit edilmiştir. Bu olumsuz gelişmeler doğal olarak bir parçası olduğu gıda sektörüne de yansımış ve özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek fiyat artışlarına neden olmuş, et fiyatlarında önüne geçilemeyen zamlar yaşanmıştır. Bu kötü gidişe dur deme ihtiyacı hisseden devletin yetkili organları, gerek hayvan sayısını arttırmak, gerekse hayvanlardan elde edilecek gıda ürünlerinin fiyatlarını makul seviyelere çekebilmek adına bir takım projeler başlatmıştır.

 

Son yıllarda yürürlüğe giren ve pek çok kişiden yoğun ilgi gören uygulama ise, devlet destekli hayvancılık kredisi verilmesidir.

 

 • Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nedir?

Ülkemizdeki büyük ve küçükbaş hayvan sayısındaki azalma nedeni ile yükselen süt ve süt ürünleri, kırmızı et fiyatları artışa geçmiş ve bu durum vatandaşların ekonomik durumlarına doğrudan yansımıştır. Bu konuda bir önlem alma ihtiyacı hisseden devletin ilgili organları, büyük ve küçükbaş hayvan bakım ve yetiştiriciliğini teşvik etmek amacı ile Ziraat Bankası aracılılığı sayesinde devlet destekli hayvancılık kredisi imkanı tanımıştır.

 

Gerek hali hazırda hayvancılıkla uğraşanlar, gerekse hayvancılık yapmayı tasarlayanlar için son derece uygun şartlarda kredi imkanı tanıyan devlet, bu sayede ülkemizdeki büyük ve küçükbaş sayısının aratacağını planlamıştır. Elbette bu gerçekleştiği takdirde, sofralarımızdan eksik etmediğimiz peynirden ve diğer süt ürünlerinden başlayarak, kırmızı et ve ürünlerine kadar varan son derece geniş bir yelpazede yer alan gıda fiyatlarında düşüş yaşanması muhtemeldir.

 

 • Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi ve Hibe Şartları Nelerdir?

Her kredi talebinde olduğu üzere devlet destekli kredi talebinde de bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Ayrıca kredi almak yerine üst sınırı 30.000 TL olan hibe desteğinden faydalanmak isteyenler de hemen hemen aynı şartları yerine getirmesi mecburdur.

 

Bu şartlar aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, okur yazar olmak ve 18-41 yaş aralığında bulunmak gerekir.
 • Hibe desteği almak isteyen kişinin eşi de dahil olmak üzere gelir getiren bir işte çalışmaması gerekir.
 • Daha önce hibe almış olanlar başvuramaz.
 • 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş hayvana sahip olanlar hibe desteğinde bulunamaz.
 • Yeşil karta sahip olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerekli belgeleri hazır etmesi gerekir.

 

 • Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Hangi Alanlarda Verilir?

Hayvan yetiştiriciliği ve üretimi son derce geniş bir alana sahiptir. Hayvansal ürünlerin nerdeyse tamamından çeşitli alanlarda tüketilen gıda imali yapıldığı düşünülürse bu sektörün her branşı ayrı ayrı desteklenmesi gerekmektedir. Sadece büyük ve küçükbaş alanında değil, üretimin az ve yetersiz olduğu her alan desteğe açılmalı ve bundan yararlanmak isteyenler teşvik edilmelidir. Büyük ve küçükbaş hayvan dışında aşağıda sayacağımız alanlara da devlet destekli hayvan kredisi verilmektedir.

 

 • Arıcılık: Arıcılık bir dönem yaygın olarak yapılmasına rağmen gelişen endüstriyel gıda sektörü ve arı yayım alanlarının azalması nedeni ile gittikçe gerilemiştir. Bu nedenle arıcılık ile uğraşanların yada uğraşmak isteyenlerin devlet tarafından gerek uygun şartlarda kredi gerek hibe düzenlemeleriyle desteklenmesi şarttır. Bu konuda harekete geçen Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı arıcılık ile uğraşanlara gerekli mali desteği sağlamaktadır.
 • Balıkçılık: Denizlerde kaçak ve bilinçsiz avlanma nedeni ile sayıları gittikçe azalan balıklar yüzünden bu işle uğraşanlar da, balıktan gıda olarak istifade eden tüketiciler de mağdur. olmaktadır. Sayıları azalmakla kalmayıp nesli bile tükenme sınırına gelmiş bazı balık türleri yüzünden balık fiyatları av sezonunda bile tüketiciye yüksek fiyattan ulaşmaktadır. Balıkçılık yapmak isteyenler de devlet destek olmakta ve son derce uygun şartlarda kredi imkanı tanımaktadır.
 • Kanatlı Hayvan: Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan beyaz etin kaynağı olan kanatlı hayvan türleri arasından özellikle tavuk, bu alanda desteğe en çok ihtiyaç duyulan türlerin başında gelir. Tüketimi ile aynı paralelde üretim yapılmaması yüzünden beyaz et fiyatlarında yaşanan fiyat artışı bakanlığı harekete geçirmiş ve bu konuda üretim yapmak isteyenler devlet destekli hayvancılık kredi imkanları tanınarak üretim yapmayı düşünenlerin teşviği sağlanmaya çalışılmıştır.   

 

 • Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Başka Hangi Alanlarda Verilir?

Kamuoyunda tam bilgi sahibi olamayan birçok kişi bu desteğin sadece hayvan alımı ve üretimi için verildiğini sanmaktadır. Oysa hayvancılık sektörü çok geniş bir alan olup tüm bu alanlar birbirleriyle doğrudan bağlantılıdır. Biri olmadan diğerinin ayakta kalabilmesi mümkün değildir.

Bu yüzden bakanlık sadece hayvanın kendisine değil, onu destekleyen diğer alanlarda da desteğini vermektedir. Bu alanlar aşağıdaki gibidir.

 

 • Yem üretimi: Gıda olmadan hayvan bakılamayacağı beslenemeyeceğine göre, yem sanayine verilecek destek çok önemlidir. Özellikle büyük ve küçükbaş hayvan yemi temini konusunda sıkıntı yaşayan ülkemiz, bu konuda üreticileri cesaretlendirecek adımlar atmakta ve devlet destekli hayvancılık kredisi ile yem üretmekte kararsız kalanları cesaretlendirmektedir.
 • Süt işletmeciliği: Büyük ve küçükbaş hayvanlardan ele edilen sütün işlenmesi oldukça önemlidir. Ülkemizde bu alanda ciddi işletme açığı bulunmakta ve çoğu zaman büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri elde ettikleri sütü verecek işletme sıkıntısı yaşamaktadırlar.
 • Teknik Malzeme.: Gelişen teknoloji sayesinde hayvan bakım ve üretimini doğrudan destekleyerek işleri kolaylaştıran, zamandan tasarruf sağlayarak üretim hacmini arttıran cihazların üretimi son derece önemli hale gelmiştir. Ülkemizde ne yazık ki bu konuda üretim yapan işletme kolu son derce az denilecek kadar yetersizdir. Devlet desteği ile girişimcilerin teşvik edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Bu konuda üretim ve çalışma yapacak olanların devletin ar-ge çalışmaları için mali destek sağladığını hatırlatmak gerekir.

 

 • Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Limiti

Gerek kredi başlığı adı altında olsun, gerek hibe yöntemi ile sağlanan desteğin bir üst limiti vardır. Hibe desteği almak isteyenler için bu üst sınır 30.000 TL olarak belirlenmiş olup, uygun şartları yerine getirenlere verilmektedir.

 

Kredi limitleri ise kullanılacak alana göre değişmektedir. Arıcılık için farklı, büyük ve küçükbaş için farklı, diğer alanlar için farklı limitler söz konusudur. İlgilendiğiniz alanda devlet destekli hayvancılık kredisi almak istediğinizde, bulunduğunuz yere en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek yetkililerden gerekli limit bilgilerinizi alabilirsiniz. Ayrıca bu limitin belirlenmesine üretim yapmayı düşündünüz miktar gibi birçok etken söz konusudur.

 

Sonuç olarak, hayvancılık sektörü ülkemizde devlet tarafından desteklenmeye muhtaç alanların en başında gelmektedir. Yanlış devlet politikaları, imara açılan tarım alanları ve birçok nedenden dolayı yıldan yıla gerileyen sektör, devlet destekli hayvancılık kredileri sayesinde eski ve bereketli günlerine dönmeyi umut etmektedir.

 

Ayrıca unutulmamalıdır ki, bu sadece hayvan bakımı ve üretimi ile uğraşanların sorunu değildir. Bu alanda yaşanan bakım ve üretim sorunları doğrudan gıda fiyatlarına yansıdığından hepimizin cebini de ilgilendirmektedir. Üretim ne kadar çok olursa, bizler soframızda hayvanlardan elde edilecek ürünleri o kadar ucuza tüketiriz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.