Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

07.05.2017
257
Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

Evlenecek olan çiftlere devletin yardım eli uzanmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde uzun zamandır evlenecek olan çiftlere özel olarak hazırlanan programlar kapsamında devletin sunduğu evlilik kredisi hakkında merak edilen bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz.  Son zamanlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Evlilik kredisi alma hakkında vatandaşlara sunduğu şartları inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım.

Devlet Destekli Evlilik kredisi alma şartları nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıkladığı şartlardan sonra bu kredi tipine başvuru da bulunmak için öncelikle 18 ila 24 yaşları arasında olmanız gerekmektedir. Bu yaş aralığının altında veya üstünde bulunan kişilerin kredi başvurusunun onaylanmayacağını ve evlilik kredisini alma şanslarının bulunmadığını belirtmek istiyoruz.

Ancak evlenecek olan çiftlerden birisinin üniversite mezunu olmasın yaş sınırının 2 sene daha ileriye atılmasını sağlamaktadır. Üniversite mezunu olanlar için krediye başvurma süresi 26 olarak belirlenmiştir.

18 ile 24 yaş aralığında bulunan kişilerin herhangi bir suçtan dolayı ağır ceza almamış olmaması da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıkladığı şartlar arasında gelmektedir. Bu şart için başvuru yapacağınız devlet bankasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Son olarak aranan şart ise evlilik yapacakların maddi yönden zor durumda olacak olmasıdır. Maddi yönden zor durumda olduğunuzu gösteren belgeleri Kaymaklık ve Muhtarınızdan alabilirsiniz.

Yukarda bahsedilen şartları taşıyan herkesin bu devletin sunduğu evlilik kredisinden faydalanma hakkının bulunduğunu belirtmek isteriz.

Evlenecek olan çiftler hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir diğer özel madde ise yetim veya devlet kurumunda yetişmiş olmasıdır. Yetim veya Devlet yurtlarının birisinde yetişmiş olanlarda Devletin sunduğu bu Devlet Destekli faizsiz kredi imkanından faydalanarak bankalara bu kredi türü hakkında başvuru yapabilirler.

Evlilik Kredisinde ne kadar kredi çekebiliriz?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde alınan karardan sonra evlenecek olan çiftlere özel olarak sunulan bu kredi türünden 10 Bin TL çekme şansınız bulunmaktadır. Geri ödeme konusunda 4 yıllık ve faizsiz bir kredi türü olan Evlilik Kredisini çekmek için Devlet bankalarının herhangi birinden bu kredi türüne başvuru yapma şansınız bulunmaktadır.

Evlilik Kredisi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 ile 24 yaş aralığında bulunan bayların ve bayanların 10 Bin TL kredi çekmelerine kamu bankaları destek vermektedir. Çektiğiniz kredini 4 yıl sonra geri ödemesini yapacaksınız, Ancak evlendikleri tarihten itibaren 1 yıl içerisinde çocuk yapan çiftlerin kredi ödemelerinde bankalar 1 yıl geriye daha atarak bu sürenin 5 yıla çıkmasında esneklik göstermektedir.

10 Bin TL’lik çekine be devlet destekli evlilik kredisinin maksimum ödeme sürenin 4 yıl olduğunu ve minimum ödeme süresinin ise 2 yıl olduğunu da siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz.

Devletin faizsiz olarak sunduğu bu evlilik kredilerini hangi bankalardan çekebiliriz?

Devlet destekli olarak verilen Evlilik kredisini çekmek için Vakıfbank, Ziraat Bankası veya Halkbank’ın herhangi bir şubesine giderek bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak yukarda belirttiğimiz şartları yerine getirenlerin yanlarında T.C kimlik numarasının yazılı olduğunu Kimlik belgeleri ile bankaya giderek başvuru yapma şansları bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz Kamu bankalarının internet siteleri üzerinden Evlilik kredisi hakkında detaylı olarak inceleme yapabilir ve bu konuda aklınıza takılan soruların cevaplarını site üzerinden bulabilirsiniz.  Ancak henüz bankaların internet bankacılığı sayfalarından veya mobil bankacılık sayfalarından evlilik kredisi başvurusu adı altında başvuru yöntemleri bulunmadığından dolayı bu tür krediye başvuru yapmak için mutlaka ama mutlaka bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.