Devlet Banka Hesaplarına El Koyabilir Mi?

23.09.2018
1.062
Devlet Banka Hesaplarına El Koyabilir Mi?

Döviz hesaplarına el mi konulacak sorusu, 2018 yılının gündemine oturdu. Son zamanlarda Euro ve Dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası, ülkedeki herkesin refah seviyesini düşürdü. Bu tip durumlar birçok devletin başına tarih içerisinde denk gelmiştir. 1994 ve 2001 krizlerinde de benzer senaryolar yaşanmıştır. Ülkede ekonomik sıkıntıların baş göstermesiyle beraber, birtakım asılsız dedikodular türedi. Devletin vatandaşın banka hesaplarına el koyulacağı söylentilerine karşı, Cumhurbaşkanlığı hemen cevap verdi. Bu söylentilerin asılsız olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı, vatandaşa yastık altında saklanan paraların bozdurularak Türk Lirası’na çevrilmesi gerektiğine söyledi. Yaşanan ekonomik sıkıntıların çözümü için, döviz bozdurulması gerektiğine ve kemer sıkılmasının zorunlu olduğuna vurgu yapıldı.

📌 Devlet Banka Hesaplarına Hangi Durumlarda El Koyar: ‼️

Döviz hesaplarına el konulması gibi asılsız haberlerin ortaya çıkmasıyla beraber, vatandaş devletin hangi durumlarda banka hesaplarına el koyabileceğini merak etmeye başladı. Esasında Dünya tarihinde böyle bir olayın emsali yok denecek kadar azdır. Devlet vatandaşın güvenini ister ve banka hesaplarına el konulması çok ekstrem bir durumdur. Üstelik bu sadece vatandaş ve devlet arasında yaşanan bir sorun olmaktan çıkar ve bankalar da işin içine dahil olmuş olur. Özetle böyle bir şey mümkün değildir.

 

📌 Devlet Döviz Hesaplarına El Koyabilir Mi? 💶

Devlet hangi durumlarda bankadaki paralara el koyar sorusunun en çok merak edilen noktası, döviz konusudur. Şu an Türkiye’de yer alan bankalarda bulunan paraların %20’sinden fazlasını döviz oluşturmaktadır. Bankaların döviz hesaplarına el koyması gibi bir durum mümkün değildir. Ancak vatandaşa, bu dövizlerin bozdurulmasının ülke ekonomisine faydalı olacağına dair çağrılar yapabilir. Şu an günümüz Türkiye’sinde yaşanan durum da tam olarak budur.

 

📌 Bankadaki Paralara El Konulabilir Mi? 👀

Euro ve dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası, ülke içerisinde ekonomik sıkıntıların yaşanmasına sebebiyet verdi. Zaten gergin olan halk, bankalardaki paralara el konulacağına dair söylentilerle daha da gerildi. Bu söylentilerin hepsinin asılsız olduğuna dair açıklamalar yapıldı. Hatta böyle dedikoduları ortaya atan kişiler hakkında soruşturma açılacağına dair açıklamalar da yapıldı. Döviz hesaplarına el koyma gibi bir durumun gerçekleşmeyeceği gibi banka hesaplarına da el konulması tamamen söylentiden ibarettir. Devletin vatandaşın parasına el konulması yöntemi, dolaylı olarak şu şekilde gerçekleşebilir:

  1. İcra Kararları
  2. Mahkeme Kararları
  3. Hesap Üzerine Tedbir Konulması

Bu durumlar dışında bankanın hesaplara el koyması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Böyle bir olayın gerçekleşmesi oldukça zordur. Bu konudaki söylentilerin artmasıyla hem Berat Albayrak hem de Cumhurbaşkanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Bu açıklamalarda bu haberlerin asılsız olduğu söylendi.

📌 Devletin Banka Hesaplarına El Koyması: 🔎

Söz konusu cümleyi son zamanlarda daha fazla duymaya başlamış olabilirsiniz. Ekonomisi kötüye giden ülkelerde, ekonominin yapılandırılması ve kalkındırılması amacıyla çeşitli planlar yapılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu planların yapıldığını söyledi. A planı hakkında açıklık getirilirken, B ve C planları hakkında konuşulmaması vatandaşın arasında devlet banka hesaplarına el mi koyacak dedikodusunu doğurdu. Bu durumun gerçeklikle hiçbir ilgisi olmadığını belirten Cumhurbaşkanlığı ve diğer yetkililer, bu konu hakkında asılsız dedikodular üreten kişilere de soruşturma açacağını belirtti. Dolar hesaplarına el konulacak 2018 yılında en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. ABD ile Türkiye’nin arasında yaşanan kriz sonucunda Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında büyük bir değer kaybına uğradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu durumu bir ekonomik savaş olarak nitelendirdi ve vatandaştan yastık altında olan dövizleri bozdurmasını istedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.