Deflasyon Nedir?

15.09.2018
257
Deflasyon Nedir?

Enflasyon ile deflasyon arasındaki fark nedir sorusu, sıkça karşılaştırılan iki terim için alışılmış hale gelmiştir. Deflasyon, piyasadaki fiyatların düzenli ve belirgin olarak düşü göstermesi durumudur. Deflasyon kasıtlı da yapılabildiğinden bir iktisat siyaseti olarak karşınıza çıkar. Deflasyonun türleri vardır ve planlı olarak yapıldığında, enflasyonun sebep olduğu fiyat artışını düşürmek için uygulanır. Japonya yıllardır deflasyon sorunuyla karşı karşıyadır. Deflasyon nedir sorusu kısaca bu şekilde açıklanabilir. Deflasyon sonucunda hem yatırımlar hem de istihdam düşer. Bunun sebebi, düşen fiyatların gelirde de yaşattığı sıkıntıdır. Bu durum yaşandığı zaman, işçiler işten çıkarılabilir çünkü işçiye verilen para artık daha zor kazanılmaktadır. Mal ve hizmetlerin fiyatı oldukça düşer ancak bu düşüşle beraber halkın gelir seviyesi de düşeceği için, bir şeyler satın almak zor hale gelecektir. Nüfusun çok olduğu yerlerde daha çok yaşanan bir durumdur.

📌 Deflasyon Türleri Nelerdir ?

Ünlü ekonomist Charlas Rist’e göre 3 çeşit deflasyon bulunur. Bu deflasyon türleri şu şekilde sıralanır:

 1. Para deflasyonu
 2. Mali deflasyon
 3. Kredi deflasyonu

Para deflasyonu, banknotların tedavülden çıkarılarak imha edilmesi anlamına gelir. Mali deflasyonda ise, devlet bankalar için ödeme araçlarını karşılar. Bu durumda ise mali deflasyon olur. Kamu harcamalarının kısıtlanması ya da vergilerin arttırılmasına dayanan bütçe tasarıları da mali deflasyona vücut verir. Kredi deflasyonunda ise, kredi kullanmak isteyen kişilere iskonto sınırı yükseltilir. Bankalar mevduatlarını arttırmaya zorlanır veya kredi vermek sıkı bir şekilde gerçekleşir. Deflasyon örnekleri bu şekilde sıralanır.

📌 Deflasyon ve Enflasyon Arasındaki Fark :

Bu iki terim sürekli birbiriyle karıştırılmaktadır. Enflasyon ve deflasyon arasındaki farklar aslında oldukça fazladır. Ancak halk bu bilgiye pek sahip değildir. Bu farklar şu şekilde sıralanır:

 1. Enflasyon mal ve hizmetlerinin ve fiyatlarının hızlı artışı olarak karşınıza çıkarken, deflasyon mal ve hizmetlerde fiyatların düşüşüdür.
 2. Enflasyon kapitalizmin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Zenginler daha zengin hale gelirken, yoksullar daha da fakirleşmektedir.
 3. Enflasyon etkisi milli gelirde görülmez. Deflasyon ise verimliliği azaltır ve bu yüzden uzun süre ekonomide işsizlik hakim olur.
 4. Enflasyon tuhaf bir şekilde ekonominin büyümesine katı sağlayabilecekken, deflasyonda işsizlik had safhada olduğu için ekonomiyi kötü hale getirir.

📌 Deflasyonun Etkileri Nelerdir ?

Deflasyonun olumlu ve olumsuz etkileri vardır ancak olumsuz etkileri olumlu etkilerini bastırır durumdadır. Bu haliyle deflasyon doğru planlanmazsa, ekonomide büyük hasarlara sebebiyet verebilir. Deflasyonun etkilerine şu maddeler sayılabilir:

 1. Bir ekonomide hammadde, işgücü gibi etkenlerin olması yeterli değildir. Bu etkenlerle beraber üretimin de artması gerekir. Üretim artışı para miktarına ve yükselişe dayandığı için, deflasyon ekonomideki refahı azaltır.
 2. Para yetersizliğinin sebep olmasıyla, işsizlik ortaya çıkar. Çünkü artık maaş ödemek de zor hale gelecektir. Bu sebeple deflasyon işsizlik de yaratır.
 3. Deflasyonla beraber talepler azalır ve tüketim de sınırlanır çünkü halk bir şeyler satın alacak maddi güç bulamaz.
 4. Deflasyonda sabit gelirliler pek bir değişiklik hissetmezler. Ancak diğer grup geliri tipleriyle yaşayanlar bu farkı fazlasıyla hissedecektir.

Deflasyon etkileri bu şekilde sıralanabilir.

📌 Deflasyona Karşı Alınabilecek Önlemler :

Tarihte birden fazla ülke deflasyon sorunuyla karşı karşıya gelmiştir. Sorun denilmesinin sebebi olumsuz etkilerin çok fazla olmasına rağmen olumlu etkilerin çok az olmasıdır. Deflasyonun önüne geçilmesi için alınacak en basit ve etkili önlem, düşük faizli krediler vermek olacaktır. Ancak bu durum bankaların işine gelmemektedir. Devlet, bankalar üzerinde söz sahibi olmazsa bu durumun da gerçekleşmesi zor olacaktır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.