Çocuk Parası Yardımı 2019

12.02.2019
265
Çocuk Parası Yardımı 2019

Her evli çiftin hayali, bir çocuk sahibi olmaktır. Ama yeni bir çocuk aynı zamanda yeni sıkıntılar anlamına gelir. Büyük bir mutluluğu yaşarken ve hayatınızdaki yeniliğin keyfini çıkarırken, mali durumunuzu da  gerekli yapılandırmaları yapmalısınız. Devlet, yeni doğum ile ailesine yeni birey kazandıracaklar için çocuk parası yardımı da veriyor. Devlet, ailelerin çocuk konusunda da rahat kararlar alıp hayat standartlarını artırmayı planlıyor. Devlet tarafından verilen çocuk parası yardımı 2019 hakkında detay bilgilere yazımızdan ulaşacaksınız.

Çocuk parası yardımı, tüm vatandaşlara devlet tarafından verilen en önemli yardımlardan biri. Her ne kadar yeni gelecek bebek için aileler hazırlığını yapsa da oluşacak masrafların yükü noktasında zorlanmalar yaşanabiliyor. Sigortalı olsun yada olmasın tüm vatandaşlarımız, yeni bir çocuğun mutluluğunu yaşarken çocuk parası yardımı ile önemli bir desteği de arkasına alabiliyor.Çocuk ile gelebilecek olan bir takım masraflar için bir nebze olsun mali destek bu şekilde sağlanarak ailelerin rahat etmesi, var olan yaşam standartlarında iyileştirme hedefleniyor.  Devlet tarafından ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL yardım veriliyor. Bu yardımdan geriye dönük olarak 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuk sahibi olmuş olanların yararlanma olanağı bulunuyor. Doğum sonrasında çocuk parası yardımı 2019 için; yurt içi için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine Sosyal hizmet merkezlerine ve yurt dışı içinde konsolosluklara başvuru yapılabiliyor.

Çocuk sahibi olmayı hayal ederken ikiz yada üçüz çocuğu ile mutluluğu katlandığı gibi masrafları da katlanmış olanlara iki yıl boyunca aylık 150 TL yardım sağlanıyor.

Bu çocuk parası yardımı dışında aşağıdaki çocuk yardımı seçenekleri de aileler verilmektedir.

Çocuk parası yardımı 2019 konusunda devlet memurları için, memur maaş katsayıları belirlenerek aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

📍        0-6 çocuk yardımı 65,30  TL

📍         6 yaş üzeri çocuk yardımı 32,65  TL

📣         Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı aracılığı ile sigortası bulunmayan muhtaç ailelere şartlı nakit transferi ile yardım yapılıyor.Bu yardımlar şu şekilde:

📍   Doğumun hastanede gerçekleşmesi ile bir defaya mahsus 70 TL

📍   Eğitimine ilk öğretimde devam etmekte olan erkek öğrenci için aylık 30 TL

📍   Eğitimine ilk öğretimde devam etmekte olan kız öğrenci için 35 TL

📍   Eğitimine orta öğretimde devam etmekte olan erkek öğrenci için aylık 45 TL

📍   Eğitimine orta öğretimde devam etmekte olan kız öğrenci için 55 TL

📌         Ayrıca çocukları başarılı olan ailelere teşvik amaçlı destek veriliyor. Bu yardım, MEB tarafından yapılan sınavlarda illerinde ilk ona giren Türkiye’de ilk 20.000’e giren  çocukları kapsıyor. Bu öğrenciler için aylık 500 TL veriliyor. Ayrıca üniversite sınavlarında ilk bine giren çocuklar için bir defaya özel olarak 5000 TL yardım sağlanıyor.

Devlet memurları dışında kalan ve sigortalılara asgari geçim indirimi (AGİ) adı altında çocuk ve eş yardımı veriliyor. Bunlar aşağıdaki biçimde sağlanıyor.

        Çocuk yardımı olarak birinci çocuğa 28.78 TL,  ikinci çocuğa 28.78 TL, üçüncü çocuğa 38.37 TL veriliyor. Yardım olarak eş için ise 38.37 TL veriliyor. Ayrıca çocuk ve eş için alınacak AGİ vergi ile sınırlı oluyor ve bu para 326, 15 TL den sonra kesiliyor.

Tüm aileler için yeni doğmuş olan çocuğa yönelik olarak emzirme yardımı da var ve bu miktar daha önceki yıllarda 148 TL olurken henüz 2019 için bir açıklanma gelmedi.

Aileler çocuk yardımı konusunda bir diğer yardım sigorta prim indirimi ve gelir vergisi noktasında sağlanıyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.