Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak

18.05.2019
1.074
Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak

Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak

Yetişkin bireyler, günlük hayatlarında sosyalleşebilmek için sinemaya, arkadaşlarıyla buluşmaya veya alışverişe gidip zamanlarını geçiriyorlar. Genellikle birçok kişi bu gibi alanlarda bulunan çocuk oyun merkezlerine mutlaka denk gelmiştir.

 

Bu merkezler, çocukların kapalı veya açık alanlarda eğlenceli, keyifli aktiviteler yapmasına olanak sağlar. Eğlence merkezleri ile alışveriş merkezlerinin hepsinde bulunan kafeteryalar sayesinde ebeveynler çocukları bu alanlarda eğlenirken onlarda buralarda vakit geçirme şansı yakalar. Şimdilerde girişimci kişilerin çok fazla rağbet gösterdiği çocuk oyun merkezleri, oldukça fazla kar elde edilmesini sağlamaktadır. Çocuk oyun ve aktivite merkezi açmak, ticari amaçla para kazanmayı hedefleyen girişimciler için iyi bir alternatif olmaktadır.

 

Peki çocuk oyun ve aktivite merkezi açmak karlı mıdır? Nerelerde ve nasıl işletilmesi gerekir? Çocuk oyun ve aktivite merkezi açarken nelere dikkat edilmelidir?

 

Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak

  • Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açarken Mekan Seçiminin Önemi

Çocuk oyun ve aktivite merkezi açmayı düşünen kişilerin ilk olarak planlaması gereken konu nasıl bir oyun merkezi açmak istediğine karar vermesidir. Çünkü çocuk oyun ve aktivite merkezleri hem açık hem de kapalı alanlar üzerine kurulabiliyor. Bu sektöre giriş yapmaya karar veren kişiler, açık ve kapalı çocuk oyun alanları hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmalıdırlar. Ayrıca he ikisinin de olumlu olumsuz yönlerini iyi değerlendirmeleri gerekir. Hangisinin daha karlı olduğuna karar verdikten sonra ilk adımı atmaya başlayabilirler.

 

Açık havada açılmış olan çocuk oyun ve aktivite merkezlerinde piknik alanları, spor alanları ve hayvanat bahçesi gibi yerleri de barındırır. Aynı zamanda bu yerler araçların geçişine de olanak sağlaması gerekir. Kapalı alanlarda açılan çocuk oyun ve aktivite merkezleri de yılın tüm dönemlerinde hizmet verir. Bu nedenle kapalı alanlar girişimciler tarafından daha fazla rağbet görür.

 

  • Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Girişimciler, çocuk oyun ve aktivite merkezi açabilmek için işyeri açma ile çalışma ruhsatı temin etmeleri önemlidir. Ruhsat yönetmeliğinin 4. maddesi gereğince umuma açık istirahat ve eğlence yeri adı altında bulunan bireylerin tek veya toplu olacak şekilde eğlenmesi, dinlenmesine olanak sağlayan elektronik oyun alanları, sirkler ve lunaparklar gibi yerlerin işletmecilerinin kesinlikle ruhsat sahibi olmaları zorunludur.

 

Ruhsat alabilmek için gerekli olan belgeler şunlardır; ikametgâh belgesi, T.C. nüfus cüzfanı örneği, adli sicil kaydı, son 6 ay içinde çekilmiş olan 8 tane vesikalık fotoğraf, iş yeri kiralıksa kira kontratı fotokopisi, iş yeri sahibiyse tapu senedi, yönetim planında ve tapuda mesken görünen alanlar için karar tutanağı, kuruluş ilanı ile yetki belgesi gerekir. Belgelerini eksiksiz olarak tamamlayanlar ruhsat için başvuruda bulunabilir.

Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Açmak

  • Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi Karlı mıdır?

Bu gibi alanların kâr marjı oldukça fazladır. Ancak takip edilen yöntem doğrultusunda değişkenlik gösterir ayrıca, bayilik sistemiyle açılan çocuk oyun ve aktivite merkezleri bayilik alınan şirketle gerçekleştirilen anlaşma dahilinde kar elde edilir. Mesela bir şirket, girişimciye %20 kâr marjı olanağı sağlarken bir başka şirket %30 kâr marjı olanağı sunabilir. Bu yüzden bayilik anlaşması yapacak olan girişimcilerin bütün şirketler ile iletişime geçmesi gerekir. Kendisi için en uygun şirket ile anlaşarak karar vermesi önemlidir.

 

Girişimciler, bir şirketin bayiliğini aldıkları zaman yatırımlarını ilk 6 ay içinde çıkarabiliyor. Fakat, başka bir şirkette yatırımları çıkarmak daha fazla zaman alabilir. Bu nedenle elde edilecek olan gelir gerçekleştirilen yatırıma, hizmet çeşitliliğine göre değişkenlik gösterir. Çocuk oyun ve aktivite merkezleri ilk başlarda aylık olarak 3-5 bin TL gibi tutarlarda kazanç sağlarken ilerleyen süreçte birkaç katı oranda kar elde edilebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.