Ciro Nedir? Nasıl Hesaplanır?

12.05.2019
523
Ciro Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ciro Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kurumsal ile bireysel olarak hizmet ya da ürün satışı yapan iş yerleri için ciro hayati bir öneme sahiptir. Ciro, gün içinde ya da belli bir süre arasında kazançların hepsini ifade eden bir kavram olarak geçer. Mesela, o gün içinde kasanıza giren bütün ödemeler cironuzu meydana getirir. Bu nedenle ciro, büyük ve küçük şirketler ile bireysel çalışan kişiler için değişmez kavramlar arasındadır.

Ciro Nedir?

Genellikle birçok kişi tarafından ciro kelimesi, kazanç kavramı ile sık olarak karıştırılır. Ciro, bir şirketin gün içinde toplam olarak kasasına giren ödeme tutarını belirtir. Kar ise; gider ile tüm masrafların düşülmesinin ardından kasanızda kalan parayı ifade eder.

Konuyla ilgili olarak bir örnek vermek gerekirse, ürün satışı yaptığınızda işletmenin kasasına o ay içinde toplam olarak 30.000 TL girdiğini varsayalım. Bu durum sizin iş yerinizin aylık cirosunu belirtir ve bütün masraf ve giderler çıkarılınca elinizde kalan para 10.000 TL olduğunu düşünelim. 10.000 TL sizin o ay ki karınızı vurgular. Kar ile ciro arasındaki fark büyük ve küçük şirketler için ilerleyen zamanlarda iş yerinin devamlılığı bakımından büyük öneme sahiptir.

Ciro Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ciro Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ciro hesaplama işlemleri yapılırken ilk olarak hangi tarihler aralığında hesaplama işlemlerinin yapılacağına karar verilmelidir. Ayrıca her gün düzenli bir şekilde iş yerinizin kazançlarını tutmanız gerekir. Çok büyük şirketlerde ciro hesaplamaları gerçekleştirmeleri için finans şirketleri ile çalışılır. Ancak daha küçük çaplı iş yerleri için ciro takip işlemleri ve hesaplama için muhasebeciler ile birlikte çalışılır.

Ciro hesaplamaları yapılırken 2 değişik yöntem sayesinde işlemler yapılır. Bu işlemler; Safi Hasılat Yöntemi ile Gayrisafi Hasılat Yöntemidir. Peki bu her ikisi arasındaki farklar nelerdir?

Safi Hasılat Yöntemi ile Ciro Hesaplama

Ülkemizde aktif olarak hizmet sunmakta olan küçük ya da büyük şirketlerin seçtiği ciro hesaplama yöntemlerinin ilk sırasında yer alır. Safi hasılat yöntemi sayesinde ciro hesaplamanın fazla seçilmesinin ana sebebi en net be güvenilir sonuçlar elde etmenizi sağlamasıdır. Safi hasılat yöntemini kullanarak yaptığınız ciro hesaplama işlemlerinizde dilerseniz yalnızca yurt içi satışları dahil edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz de yurt dışı satışları dahil etme olanağınız mevcuttur. İşlemleri gerçekleştirirken yurt içi ile yurt dışı gelirlerinin hepsi toplanıp ardından bütün iade işlemleri, personel giderleri, harcamalar ve diğer giderler hesaplanarak gelirden düşülür. Bu sayede ciro ortaya çıkar.

Ciro Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Gayrisafi Hasılat Yöntemi ile Ciro Hesaplama

Gayrisafi hasılat yöntemiyle ciro hesaplama işlemleri gerçekleştirirken safi hasılat yöntemiyle ciro hesaplamaya oranla tek fark iade ve iskonto dahil edilmez. Yalnızca yurt içi ile yurt dışı satışların dahil edildiği gayrisafi hasılat yönteminde ciro hesaplama işlemleri kesin sonuçlar vermemesinin yanında şirketler tarafından da çok fazla tercih edilmez.

Ciro Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Ciro, bir diğer ifadeyle satışların arttırılması açısından birçok alternatif bulunur. Fakat bunun için hemen büyük başarılar elde etmeyi düşünmek yanlıştır. Dolayısıyla satışları arttırmada en etkili yöntem müşterilerin memnun edilmesi, ilgili davranılması, iyi dinleyici olunması, ürün ile servislerin iyi tanıtımlarının yapılmasıdır.

Yeni pazarların keşfedilmesi, müşteri ilişkilerinin çoğaltılması nedeni ile bazı kampanyaların gerçekleştirilmesi, sosyal sorumluluk projelerine katılım gösterilmesi, reklam satışları arttıran önemli etkenler arasındadır. Cironun arttırılması için var olan ekonomik düzeyde bir şirketin başarısını yansıtan önemli bir değerdir. Bu nedenle cironun öneminin fazla olduğunu asla unutmayın. Bu anlamda işletmelerin yalnızca satış ya da pazarlama yöntemleri ile alakalı eğitimler almalıdırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.