Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

02.04.2018
226
Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Halk arasında her ne kadar çeyiz parası olarak anılsa da aslında bu katkı olanağının resmi adı “evlenme ödeneği” olarak geçmektedir. Genel kapsamda çeyiz yardımı olarak geçen bu ödenek, yetim aylığını SGK’dan alan kız çocuklarının resmi nikahlı olarak evlenmeleri durumunda kendilerine hak olarak tanınan bir ödeme türü olarak da belirtilmektedir. Evlenen ve yetim aylığı alan kız çocuklarının maaşları 5510 sayılı yasa gereğince kesilmektedir. Buna yönelik devlet tarafından yapılan gözlemlerce, kız çocuklarının evlenme sürecinde maddi olarak sorunlar yaşamasından ötürü kendilerine aldıkları yetim aylığının tamı tamına 24 katı kadar maaş ödenmektedir. Bu da kişinin alacağı 2 yıllık yetim aylığı ödeneğine denk düşmektedir. Bu para devlet tarafından ilgili kişiye tek seferde ödenmektedir. Diğer merak edilen bir soru ise erkeklerin çeyiz parası alabilme durumlarının olup olmadığı üzerinedir. Bu konuya da cevaben, bu ödenek erkek çocuklarını maalesef kapsamıyor.

 

Çeyiz Parası Ne Kadar? Çeyiz Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Evlilik ödeneği olarak geçen bu maddi yardımın tutarı kişinin yetim maaşına yönelik değişiklikler kapsadığını söylemek daha uygun olacaktır. Hemen yukarıda bahsettiğimiz üzere yetim aylığı alan ve evlenme sürecine giren kız çocuklarına yönelik sunulan bu maddi yardım, alacakları yetim aylığının 24 katı kadarıdır. Buna yönelik SGK’dan yetim aylığının yanı sıra farklı bir gelir düzeneği de bulunuyor ise 2 yıllık tutara yönelik hesaplamalar yapılarak kendisine verilmektedir. Buna daha net bir şekilde örneklendirme ile sonuca bağlayabiliriz. Örneğin 800 TL yetim aylığı alan kız çocuğu, evlenmesi halinde bu miktarın 24 katını yani 24*800 = 19.200 TL çeyiz yardımını devletten alabilme durumuna sahiptir diyebiliriz. Bu evlenme yardımı ise hak sahibine bir defalığa mahsus, peşin olarak tek seferde ödenmektedir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlenme sürecinde olan kız çocuklarının cevap aradığı bir diğer soru ise “çeyiz parasını nasıl alabilirim” üzerine olmaktadır. Bunun için devlet tarafından sunulan çeyiz yardımına yönelik bir takım şartlara uyum sağlamanız ve yine ilgili kurum tarafından gerekli evrakların tastamam hazır halde sunulması gerektiğini önemle vurgulayalım. 4/A(eski SSK), 4/B(eski BAĞKUR) üzerinden sigorta koluna sahip olan kişilerin başvuru taleplerini bağlı oldukları SGK İl Müdürlüklerine ya da SGK Hizmet Merkezi adını taşıyan kurum binalarına giderek şahsen yapmaları gerekmektedir. Eğer 4/C – Eski Emekli Sandığı kapsamında yetim aylığı alan biriyseniz bu sigorta kolu üzerinden başvurular farklı yapılabilmektedir. Tıpkı bir önceki SSK ve BAĞKUR emeklilerine yönelik olarak bahsettiğimiz üzere bu kol üzerinde bulunanlar da yine SGK ile Müdürlükleri veya SGK Hizmet Merkez’lerine giderek başvurularına yapabilmektedirler. Tüm bunlara ek olarak çeyiz parasını alabilmek için yaş sınırı tartışması halen halk arasında devam ediyor. Bu kapsamda birçok kişinin genellikle “25 yaş” sınır kapsamının olduğu deyimlerine itibar etmeyiniz. Zira devlet bu konuda yardım alacak olan kişilere yaş sınırı koymuyor.

Çeyiz Parasını Hangi Bankadan Alabilirim?

Yukarıda belirttiğimiz bilgilere yönelik eğer bu ödeneği almaya hak kazandıysanız, şimdi gelelim en çok merak edilen bir diğer soruya. Çeyiz parasını hangi bankadan alabilirim sorusuna cevaben sunacağımız bilgiler ışığında paranızı rahatlıkla alabilirsiniz. SGK resmi olarak Ziraat Bankası ile anlaşmalı olmaktadır. Bunun için ilgili evlenme ödeneğini alabilmek adına öncelikle Ziraat Bankası’ndan bir vadesiz hesap açtırmanız gerekiyor. Yeni açılan veya daha öncesinden bir Ziraat hesabınız var ise hak kazandığınız evlenme ödeneği ilgili kurum tarafından direkt olarak hesabınıza aktarılmaktadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.