Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi?

06.06.2019
292
Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi?

Eminim birçoğumuzun finansal durumunun iyi şekilde seyretmediği, ya da çeşitli ihtiyaçlarımızın karşılanması için para ihtiyacı duyduğumuz birtakım anlar olmuştur. Yine birçoğumuz, bu gibi durumlar karşısında bankalardan kredi çekmişizdir. Kredi almanın oldukça kolay olduğu günümüzde, pişman olduğumuz ya da artık ihtiyaç duymadığımızdan dolayı çekilen krediyi iptal etmek isteyebiliriz. Peki bu süreç nasıl işler ve çekilen krediyi nasıl iptal edebiliriz? Gelin inceleyelim…

Kredi iptalini içinde bulunduğumuz sürece göre 3 ana başlık içerisinde inceleyebiliriz. Bu ana başlıklar; Kredi sözleşmesi gerçekleşmeden önce, kredi sözleşmesi gerçekleştikten sonra ve yasal cayma süresi geçtikten sonrasıdır.

Kredi Sözleşmesi İmzalanmadan Önce Kredi İptali

Günümüzde kolay kredi veren bankalar sayıca artmaktadır. Bu kredi başvuruları için ATM’leri, internet bankacılığını, telefon bankacılığını ve şubeleri kullanabiliyoruz. Şubeler dışındaki kredi başvurularımız genelde 2 bölümden oluşur; Ön onay ve sözleşme.

Ön onay sürecinde, banka kredi başvurunuzu kabul eder ve sizi detaylı bir görüşme için şubeye çağırabilir ya da kısa bir süre sonra çektiğiniz tutarı banka hesabınıza yatırdıktan sonra size bir elektronik sözleşme yollayarak imzalamanızı isteyebilir. Bu durumda bilmeniz gereken şey şudur ki: Sözleşme imzalamadan önce hiçbir bedel ödemeksizin kredinizi iptal edebilirsiniz. Şubeye çağrılma durumunda şubeye giderek veya telefon bankacılığını kullanarak iptal talebinizi belirtirseniz size yardımcı olacaklardır. Başka bir seçenek olarak ise sözleşme imzalamaya çağrıldığınız halde 1 ay boyunca sözleşmeyi imzalamazsanız krediniz banka tarafından otomatik olarak iptal edilecektir. Mobil şubeden yapılan başvurularda ise hesabınıza kredi olarak aktarılan tutarı harcamayıp bankanızla iletişime geçtiğiniz takdirde yine hiçbir masraf ödemeksizin kredinizi iptal edebilirsiniz ya da kredi tutarını koruyarak 1 ay boyunca elektronik sözleşmeyi imzalamaz iseniz bankanız kredinizi otomatik olarak iptal edecektir.

Kredi Sözleşmesi İmzalandıktan Sonra Kredi İptali

Çekmek istediğiniz kredi hesabınıza yatırıldı ve kredi sözleşmesi onaylandı. Bu aşamada kredinizi iptal etmek istiyorsanız, kredi iptali için 14 günlük bir cayma hakkınızın olduğunu unutmamalısınız. Bu aşamada kredi iptali için sözleşmenizin imzalanıp yürürlüğe konulmasından sonra maksimum 14 gün içerisinde hiçbir sorun yaşamadan kredinizi iptal ettirebilirsiniz. Ayrıca bankalar size tanınan bu 14 günlük süreç içerisinde iptal hakkınızı kullandığınız takdirde sizden herhangi bir ek ücret veya cezai işlem talebinde bulunamazlar.

Fakat burada unutmamanız gereken bir nokta bulunmakta. Bu da, kredi iptal başvurusu yapıldıktan sonra, kredinin hesabınıza yatırıldığından itibaren geçen süreden, anaparayı geri ödediğiniz tarihe kadar geçen sürenin faizini kredi iptal tarihinizden başlayarak en geç 30 gün içinde ödemek zorunda oluşunuzdur.

Banka bu aşamada sizden anapara faizi ve kamu kurum ve 3. şahıslara ödenmiş olan ücretler dışında bir bedel tahsil edemez. Bu kalemlerin dışında kalan ve sizden tahsil edilen her türlü ücreti anaparayı ve faizini geri ödediğiniz günden itibaren 7 gün içerisinde tarafınıza teslim edilir.

Cayma Hakkı Süresince Kredi İptali

Eğer devlet tarafından bizlere tanınan 14 günlük cayma süresi içerisinde de çekilen krediyi iptal etmediyseniz, çekilen kredinin iptal edilmesi ihtimali ortadan kalkıyor. Fakat kredi tutarınızı ve geçen süre içerisinde işlenen faizi tek seferde yatırmanız durumunda krediniz kapatılmış olacağından ekstra faiz ödemek durumunda kalmazsınız. İhtiyaç kredisi genellikle erken borç kapatma hakkında herhangi bir maddi yaptırım bulunmamasına rağmen konut kredilerinde borcunuzu erken ödemeniz durumunda ise borcunuzu kapatacağınız tarihten itibaren kalan taksitlerinizi dikkatle alarak %2ye varan bir erken kapatma cezası ödeyebilirsiniz. Bu oran eğer 36 ay vadeden daha az taksitiniz kalmışsa anaparanın maksimum %1’i olabileceği gibi eğer 36 ay vadeden daha fazla taksitiniz var ise maksimum %2ye çıkar. Tabii her banka bu cezai yaptırımı üst sınırdan uygulamayabilir.

Unutmadan onaylanmış ve sözleşmesi imzalanmış kredilerinizi 14 günlük cayma hakkına güvenerek sürekli iptal etmeniz durumunda kredi notunuz düşürülür ve kredi almakta zorlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.