Çek Kırdırma Nedir?

08.05.2019
309
Çek Kırdırma Nedir?

Çek Kırdırma Nedir?

Günlük hayatta sık olarak karşımıza çıkan çekler, özellikle ticari hayatta oldukça fazla kullanılıyor. Karşılıksız çıkan çeklerle gündemde olan değişik ödeme şekillerine rağmen çekler, hala sık olarak tercih ediliyor. Çek, bankaya karşı yazılan bir ödeme tebliği anlamına gelir.

Nakit olarak para çıkışında bulunmak istemeyen firmalar, belirtmiş oldukları vadelerde karşı tarafa ödeme gerçekleştirirler. Fakat vade süresinin gelmesini beklemek istemeyenler vade zamanı gelinceye kadar başka kişilere çek kırdırma işlemi yapıyorlar.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Kişiler, çeklerin vade zamanının gelmesini beklemek istemeyip bir an önce nakit ihtiyaçlarını karşılamak açısından çek kırdırma işlemini birkaç alternatif ile yapabilirler. Bu alternatifler şöyledir;

  • Bankalar
  • Kuyumcular
  • Faktöring şirketleri

Kuyumcular, çekleri belli bir komisyon karşılığında kırma işlemini gerçekleştirir. Adı geçen bu komisyon genellikle %10 ve %15 arasındadır. Kuyumcuya giderek çek kırdırma işlemini yapmak istediğinizi ifade ettiğinizde, kuyumcular alacağınız paranın bir miktarını komisyon olarak verme kriteri ile paranızı size teslim ederler.

Genellikle tüm illerde yer alan faktöring şirketleri, hizmet ile mal satışlarından doğmakta olan vadeli, fatura veya fatura yerine geçen çek, senet gibi belgelerin tahsilatının yoluyla yapılır. Bahsi geçen firmalar vasıtasıyla %10 ile %20 komisyon karşılığında çek kırdırma işlemlerini yapabilirsiniz.

Çek Kırdırma Nedir?

Vadesi Gelmeyen Çeki Bankada Bozdurma

Bankalar, çeklerin bozulması için en uygun yerlerden birisidir. Fakat vade zamanını beklemek istemeden çek kırdırma işlemi bankalar aracılığı ile yapılırsa herhangi bir komisyon bedeli ödenmez. Çeki size veren kişiler, çekin üstünde yazdığı tarihte parayı alıp almamak size kalmıştır ama etik olarak doğru bulunmayan şey erkenden çek bozdurmasıdır.

Hesapta yeterli oranda paranın yer alması halinde çekin üstünde bulunan tarihe bakılmaksızın sizin paranızı ödemek zorundadırlar. Çoğunlukla bankalar çekin üstünde bulunan tarihin gelmemesi nedeni ile hesap durumu müsait değil gibi ifadelerle sizi ertelemek isterler. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken şey banka görevlisine ben çeki yazdırıyorum demektir. Genelde bu söz ile karşılaşan banka görevlileri hemen ödeme yapmayı kabul etmektedir.

Belirtilen bütün bu alternatiflerin yanında tefeci aracılığı ile çeklerini bozdurmak isteyen kişiler %50 veya %80 gibi oranlarda komisyon ödeyerek çek kırdırma işlemini yaparlar. Fakat illegal olan bu aşamanın ardından birçok kişi başlarını derde sokarlar. Bu nedenle de paralarını tahsil edemedikleri gibi üstüne bir de bazı sorunlarla karşılaşırlar.

Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları

Bankalar, çek kırdırma konusunda hem güvenilir hem de en fazla seçilen yöntemlerden biridir. Bankalar, faktöring gibi finansal kuruluşlara oranla komisyon oranları daha uygundur. Çek bozdurma işlemlerinde çok kullanılan bankalar ele alındığında alınacak olan komisyon oranı şöyledir;

Denizbank

Bankaya ait olan çeklerin bozdurulması işleminde 15 TL, değişik bir bankanın çekinin bozdurulma işleminde 40 TL ile 500 TL aralığında komisyon talep ederler. Burada %0,5 sınırı dikkate kesinlikle alınması gerekir. Farklı bir Denizbank şubesinden yapacağınız tahsilatlarda ise 25 TL komisyon ücreti alınır.

Akbank

Kasadan yapmak istediğiniz TL ile döviz çeşidinden tahsilatlarda 35 TL, aynı banka üzerinde yer alan çek bozdurma işlemi esnasında 16 TL, değişik banka çeklerinin tahsili işleminde 17 TL, toplu Akbank çeklerinin tahsilatında ise 17,5 TL komisyon alınır.

QNB Finansbank

Çek hesabının yer aldığı banka şubesinden yapacak olduğunuz tahsilat işlemlerinde 15 TL, TL cinsi üzerinden yapılacak tahsilatlarda 10 TL ile 50 TL arasında, döviz olarak yapılacak tahsilat işlemlerinden bankanın çekleri için 45 TL, değişik şubeye ait döviz cinsi çeklerde 55 TL, yabancı para birimi bankada yer alan çeklerin bozdurma işleminde 35 TL komisyon talep edilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.