CarrefourSA Personel Politikası

12.07.2019
378
CarrefourSA Personel Politikası

Sabancı şirketleri grubunun bünyesinde olan CarrefourSA grubun perakende sektörlerinde hizmet veren bir parçasıdır. 2015 yılından bu yana ciddi satın alma hamleleri yapan firma son iki yıla kadar en yakın rakipleri ile başa baş bir rekabet halinde idi. Mağaza market olarak ise sürekli yurt genelinde artan sayısı ile büyümeyi sürdürüyor. CarrefourSA bilindiği gibi market sektöründe insanların alım güçlerine katkıda bulunacak indirimler ile adını duyurmuştur. İlk marketi Kozyatağı / İstanbul adresinde açılmış ve çeşitli temel ihtiyaç maddelerini uygun fiyatlara satarak insanların ilgisini çekmiştir. Yıldan yıla açılan alışveriş merkezleri ile birlikte sayısını arttırmıştır. Bu kadar büyüyen ve geniş bir açıya sahip olmak aynı oranda istihdama neden olur. Bu kadar hızla büyüyen bir marketler zinciri olması sebebi ile personel sayısı da hızla artmaktadır.

Personel Alımı Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin birçok ilinde ve birçok büyüklükte olan marketlerde yerel istihdama önem verilmektedir. Personel alımları ve insan kaynakları servisi ilanları tarafından yapılmaktadır. Haftanın 7 günü açık olan marketlerde elbette personel ihtiyacı önemli bir sorundur. Diğer yandan çalışacak kişilerinde doğal olarak farklı çalışma saatlerine ayak uydurması gereklidir. Sabancı gibi büyük bir grubun bir parçası olan CarrefourSA vardiya denilen sistem ile personellerini çalıştırmaktadır. Tüm işlemlerinde elbette kanunlar baz alınarak ve kanunlara uygun şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle günlük çalışma saati 8,5 saattir. Ayrıca mutlaka hangi görevde olursa olsun her personelin haftada bir gün izin kullanma hakkı vardır. 1 yılı doldurmanın ardından ise 14+2 gün şeklinde yıllık izin hakkı kullandırılır. Vardiya sistemini açıklamak gerekir ise Vardiya listeleri bölüm şefleri tarafından hazırlanır ve mağaza müdürleri tarafından onaylanır. Personel eksikliği durumunda çalışma saati 8,5 saatten fazla olur ise mutlaka mesai ödenir.

CarrefourSA Personel Alımı

CarrefourSA Personel Maaş Sistemi

CarrefourSA tüm çalışanlarının sendikal haklarına sahip olduğu bir firmadır. Kasiyeri, personeli,  temizlikçisi, resepsiyon birimlerinde çalışanlar genelde asgari ücret alırlar. Diğer bölümler olan kasap, şarküteri be manav bölümleri ise asgari ücretten %10- %30 arası üzerinde ücret almaktadır. Ayrıca tüm çalışanlar sendika haklarından yararlandırılır. Bunlar yol parası 285,00TL (2019 yılı için), yemek hanesi olmayan marketlerde yemek parası, her yıl kış aylarının başında yakacak yardımı,   çocukları okula giden personel için okul yardımı, birinci derecen yakını vefat edenler için vefat yardımı ve her ay düzenli olarak verilen gıda çekleri verilir. Bu ek yardımlar için tke şart 3 ayı doldurmaktır. Her 3 ayını dolduran personel bu haklardan faydalanır. Ayrıca ücret ödemeleri konusunda firma prim sistemi de uygulamaktadır. Çalışılan mağaza hedef olan satış rakamına ulaşır ise her personel maaşının ¼ ü oranında pirim alır. Bütün bunlara ek olarak CarrefourSA tüm çalışanları için ilk yıllarında her üç ayda bir ¼ maaş, ikinci yılda ½ maaş ve 3. Yılı dolduranlar tam maaş almaya hak kazanır. Tüm CarrefourSA çalışanları için firma personel servisleri ile çalışır. Fakat bilinmelidir ki yönetici sıfatı ile çalışanların maaşları normal personellerden faklıdır.

CarrefourSA İş Kariyer

CarrefourSA Personel İlanları

CarrefourSA mağaza çalışanları ülkemizdeki diğer market zincirleri çalışanlarından çok daha fazla hakka sahiptirler. Sendika haklara sahip olmaları nedeni ile maaşlarına ek olarak verilen yardımlar ve pirim sistemi iş başvuruları için CarrefourSA ‘yı cazip hale getirmiştir. Firma iş ilanlarını kenti web sayfasından hem de kariyer siteleri aracılığı ile duyurmaktadır. İş başvurusunda bulunmak isteyenler internet üzerinden öz geçmişleri ile birlikte başvurularını yapabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.