Çalışmayanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

20.10.2017
208
Çalışmayanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde yapılan çeşitli araştırmalara bakıldığında işsizlik oranı git gide artmakta ve işsizliğin yaşandığı kitle genellikle genç nüfus olmaktadır. Bir ülkeden genç nüfusun istihdam edilememesi ise, oldukça büyük problemlerin yaşanmasına delalettir. Bununla ilgili hem devlet desteği görülmekte hem de çeşitli fırsatlar yaratılmaktadır. Tabi işsizlik kişiyi psikolojik olarak dahi buhrana sokabilmektedir. İhtiyaçlarını istediği şekilde karşılayamaması ve cebindeki paranın belirgin olmaması sebebiyle büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Belirli ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla finansal kuruluşlar ve bankalar çeşitli fırsatlar sunabilmektedir. Peki, çalışmayan kişilere kredi imkanı olanakları mümkün olmakta mıdır?

Eski yıllara bir göz atıldığında, bir kişinin kredi kartına sahip olabilmesi için bile zorlu süreçten geçmesi gerekiyordu. Hatta kredi kartı talebinde bulunulduğunda, banka tarafından kredi talebinde bulunan kişinin borcu teminat altına alınarak memur olan bir kişinin kefil olması isteniyordu. Fakat günümüzde bu durum tamamen değişti. Kredi olanakları arttı ve müşterilerin ihtiyacına yönelik olarak bazı kredi fırsatları sunuldu. Tabi müşterinin memnuniyeti esas alınarak, güven duygusu etrafında bir ilişki kurulmaktadır.

Bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarına bakıldığında ise, birçok banka çeşitli faiz oranları ve vade olanaklarıyla kredi imkanı sunmaktadır. Hatta belirli krediler haricinde, belirli zamanlarda farklı projelere imza atılarak kredi kullanımı da mümkün olabilmektedir. Sürekli olarak gelişen ve yenilenen ekonomi dünyasına uyum sağlamak gibi bir amacı hedef alması sebebiyle bankalar, yeni projeler üretilmekte ve müşterilere sunulmaktadır.

İş sahibi veya sigortalı olarak bir işyerinde çalışan kişilere kredi imkânlarının mümkün olduğu herkes tarafından bilinmekte ve duyulmaktadır. Peki, çalışmayan kişilere kredi kartı vermek mümkün müdür? Bankalar böyle bir çalışma gerçekleştirdiğinde ve her koşula kendilerini garanti altına almaları gerekmektedir. Sigortalı bir işte çalışan kişilere oranla çalışmayan ve işi olmayan kişilerin kredi kullanması oldukça zor bir durumdur. Fakat bazı bankalar, çeşitli belgelerin temini doğrultusunda çalışmayanlara kredi imkanı sunabilmektedir.

Çalışmayan Kişilere Kredi İmkanı Sunan Bankaların Uygulamış Olduğu Prosedürler

İlk öncelikle, müşterin kredi kullanımlarında esas alınan nokta, geri ödeyebilmesinin mümkün olmasıdır. Aksi bir durumda hem borçlu olan müşteri hem de alacaklı olan banka sıkıntılı bir süreç geçirebilmektedir. Bu sebeple, kredi imkanı sunulduğunda o kişinin geri ödeyebilme olanağının bulunma şartı istenir. Bu sebeple çalışmayan kişilerin, aylık olarak belirli bir geliri olmadığı varsayılarak bazı hususların olması beklenir. Bu prosedürler;

-Kredi talep edildiği bankada, belirli bir miktarda para bulunması yeterli olacaktır. Hesabında bulunan nakit para, bankanın herhangi bir olumsuz durumda güvencesi olacaktır.

-Kredi talebinde bulunan kişiye ait bir veya birinci dereceden yakınına ait olan bir tapu ipotek olarak bankada tutulabilir.

-Kendi üzerine bir evi veya kiraya verdiği bir taşınmaz malı olan kişilerin, kirada taşınmazı olduğuna dair bir belge, bankanın çıkarlarını güvence altına almasını sağlayacaktır.

-Sigortalı olarak bir işyerinde çalışan bir kişinin, kredi talebinde bulunan kişiye kefil olması işi kolaylaştıracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.