Çalışmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

18.09.2018
261
Çalışmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Ev hanımları için emeklilik fırsatı devlet tarafından sunulmuştur. Yeni kanun tasarısı kapsamında; bir işverene bağlı çalışmayan ev hanımları düşük prim fırsatlarıyla sigorta yaptırarak, emekli olma şansı elde edebilecektir. Ev hanımlarına emeklilik 2018 yılında isteğe bağlı olarak sigortalılık kapsamında sunulmaktadır.

Sigorta başlangıcı olmayan ve ev hanım olan kadınların, emeklilik fırsatından faydalanabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlayan ev hanımları, normalden düşük prim ödemesi yaparak emekli olabilmektedirler.

 

 

 

📌 Ev Hanımları İçin Emeklilik Başvurusu Nasıl, Nereye Yapılır? 🔎

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla yapılmaktadır. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta yaptırabilmeleri için şu adımları izlemesi gerekmektedir;

  • SGK’dan Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınması gerekmektedir.
  • Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve doldurulan bildirge ile başvuru tamamlanmaktadır.

Gerekli tüm işlemler SGK İl Müdürlüklerinde yapılabilmektedir. Başvuru tamamlandıktan sonra ilgili ev hanımının sigorta başlangıç tarihi, başvuru tarihini takip eden gün başlamaktadır. İsteğe bağlı ödenen sigorta primi 5 yıl boyunca ödenirse, vefat durumunda geride kalanlar için ölüm aylığı da bağlanabilmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

📌 Ev Hanımları İçin Emeklilik Şartları Nelerdir? 💻

Ev hanımlarına emeklilik SGK’ya yapılacak başvuru sonrasında başlatılmaktadır. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için bazı şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlayan ev hanımları kolayca başvurusunu yapabilir ve prim ödemelerini düzenli yaparak emekli olabilir. İsteğe bağlı sigorta için başvuru şartları şu şekildedir;

  • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
  • Vergi mükellefi olmamalıdır.
  • Evde kendi imkanlarıyla üretim ve satış yaparak, çalışıyor olması gerekmektedir.

Ev hanımlarının evde kendi imkanlarıyla havlu, çorap, kilim, dantel, nakış işleri, örtü, halı, turistik eşyalar, hasır, sepet, fırça, çiçek vb. el sanatlarını yapıyor olması ve satışını gerçekleştirerek para kazanması gerekmektedir. Aksi takdirde emeklilik fırsatından faydalanılamamaktadır.

📌 Ev Hanımları İçin Ödenmesi Gereken Sigorta Primi Ne Kadar? 👀

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme şeklinde değil aylık prim ödemeleri şeklinde yapılmaktadır. Ev hanımlarına sunulan emeklilik fırsatında, emeklilik Bağ-Kur güvencesiyle yapılmaktadır. Ev hanımlarını ödemeleri gereken primleri Bağ-Kur ’a ödemektedir. 9000 gün boyunca düzenli olarak ödenmiş primler sonucu, ev hanımları emekli olabilmektedir.

Ev hanımları için ödenmesi gereken aylık prim tutarı;

  • Yüzde 20’si malullük, emeklilik ve ölüm sigortası,
  • Yüzde 12’si ise Genel Sağlık Sigortası (GSS) priminden oluşmaktadır.

2018 yılında güncel olarak yatırılacak en düşük prim 541,20 ₺ olarak belirlenmiştir. Normal bir esnaf Bağ-Kur için 613 ₺ prim öderken, ev hanımları 158 ₺ indirim ile prim ödemesi yapabilmektedir. Ev hanımları için prim günleri farklı durumlarda değişiklik göstermektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Emekli olmadan önceki 3,5 yıl başka birinin yanında çalışan kadınlar, 7200 gün prim ödemesi üzerinden emekli olabilmektedir.
  • İsteğe bağlı prim ödemeye başlayan ev hanımları, 5400 gün prim ödemesi ve 61 yaş şartından faydalanarak emekli olabilmektedir.

📌 Ev Hanımlarının Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak? ✅

Prim ödemelerini düzenli olarak yapan ev hanımlarının emekli oldukları zaman ne kadar maaş alacağı ya da alt ve üst sınırı henüz belirlenmemiştir. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri, çalıştıkları zaman ödedikleri prim tutarının üç katı oranında maaş almaktadır. Böyle bir durumda alınacak olan emekli maaşının düşük olacağı düşünülmektedir. Fakat ev hanımlarının geçimlerine katkı sağlayacak bir gelirinin olması oldukça önemlidir. Ev hanımları için sunulan emeklilik fırsatından faydalanarak, emekliliğinizi daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.