Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık Fİyatları Hakkında

14.07.2017
248
Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık Fİyatları Hakkında

Dini takvimde üç ayların başlaması ile birlikte hayvan fiyatlarında yılın diğer dönemlerine göre belirli bir oranda yükselme görünmektedir. Özellikle kurban bayramına yaklaştıkça bu oran giderek yükselmektedir. Dinimizin gerektiği kurban kesme görevini yerine getirmek isteyen birçok insan hayvan pazarlarından yada besi çiftliklerinden kurbanlık alma telası nedeniyle bu fiyatlarda artış yaşanmaktadır. Bu tamamen arz talep dengesine bağlı bir durumdur. Diğer zamanlarda günlük et ihtiyaçlarını karşılamak için kasaplar tercih edilirken bu zaman aralığında insanlar bir kuruma kestirse dahi kurban görevini yerine getirmek için birikim yapmaktadır. Bu da otomatik olarak kurban fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır.

Son Yıllarda Yükselen Et Fiyatları

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan fiyatları son yıllarda kurbandan bağımsız olarak da artış göstermektedir. Devlet bu durumun önüne geçmek ve vatandaşların daha ucuz fiyatlara evlerin et alabilmesi için hayvan ithal etmek zorunda kalmıştır. Ancak bu durum dahi fiyatların çok da aşağı çekilmesini sağlayamamıştır. Birkaç yıldır ise bu ithalat durduğu için ve gerekli hayvansal yatırımların yapılmasının getirmiş olduğu rahatlıkla fiyatlar belirli bir çizginin üzerine çıkmamaktadır. Ancak şu an ki fiyatlar bile et fiyatlarının bir ailenin düzenli olarak et alabilmesinin önüne geçmektedir. Bu durum da birçok insanın yeterli bir şekilde beslenme yapamamasını beraberinde getirmiştir. Kırmızı ete ikama olarak insanlar daha uygun olan balık ve tavuk etine yönelmiştir.

               Kurbanlık Fiyatları

Ülkemizin et ve süt kurumu tarafından belirlenen fiyatlar hayvan fiyatlarının ne kadar pahalı olduğunu bir başka göstergesidir. Bir kilogram dana kıymanın fiyatı 28.75 olarak belirlenirken, dana kuşbaşının perakende satış fiyatı ise 31 TL’dir. Biftek ve Rosto 36 TL, Pirzola ve Kontrfile ise 50 TL ile perakende de satılmaktadır. Kuzu etinin kilosu 32,5 TL ile satılmaktadır. Tabi hayvan satışı için bu durum geçerli değildir. Çünkü bir hayvanın normal kilosunun tamamı et olarak çıkmadığı için mezbaha nelerde kesim fiyatı biraz daha düşük olmaktadır. Kasaplarda satılan etin devlet denetimde kurulu vaziyette hizmet veren mezbahalar da kesiminin yapılması şart koşulmaktadır. Bunun haricinde yapılan et satışları kaçak olarak kabul edilmektedir. Denetim konusunda çok sağlam kurallar işlense de bu fiyatların önüne geçme konusunda yardımcı olmamaktadır.

Kurban Fiyatları

Dinimiz ailenin bütçesine göre küçükbaş ya da büyük baş kurban kesme konusunda serbest bırakmıştır. Kurban bayramı dışında da istenmesi halinde halk arasında akika ya da adak kurbanı kesimi de yapılmaktadır. Bu zaman gelene kadar çok fazla hayvan fiyatların yükselme yaşanmamaktadır.

    Kurbanlık Fiyatları Kaç Lira Oldu ?

Hayvan pazarlarda tüm yıl boyunca sadece 2 ay boyunca fiyatlarda belirli bir oranda yükselme yaşanmaktadır. Bu da söylemiş olduğumuz durumdan ötürü kaynaklanmaktadır. Bir ailenin büyük baş bir kurbanlık alabilmesi için dana, inek, sığır ve boğaya yönelmesi gerekmektedir. Bu hayvanların fiyatları ağırlıklarına ve yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. Bütçeye göre 5 bin TL ile 10 bin TL’nin üzerine çıkan fiyatlar söz konusudur. Çok nadir olsa da 15 ile 20 bin TL’ye satılan büyük baş kurbanlıklar görmek mümkündür. Küçükbaş kurbanlık fiyatları da kiloları baz alındığı 500 ile 1500 arasında değişmemektedir. Bu fiyatların yüksel olmasının bir diğer nedeni ise günümüzde yeteri kadar besicilik faaliyetinin yapılmıyor olmasıdır. Canlı bir hayvanın kilogram fiyatı 10 ile 17 TL arasında bulunmaktadır. 200 kg gelen bir büyük baş dananın fiyatı bununla birlikte 4 bin TL’ye yaklaşmaktadır. Tabi bu oranlar kurban yaklaştıkça daha yukarı çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.