Büyükanne Torununa Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

22.05.2017
216
Büyükanne Torununa Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

2017 yılında gündeme gelen büyükanne maaşı, ne yazık ki ülkemizin her noktasında uygulanmayacaktır. İlk kez böyle bir uygulamaya gidilen ülkemizde, hem tepkilerin ölçülmesi hem de sistemin daha iyi işleyebilmesi amacıyla, Şubat ayında alınan başvurular yalnızca 10 il merkezi için geçerli olmuştur. Pilot bölge olarak adlandırılan bu 10 ilçe; Gaziantep, Sakarya, Ankara, Konya, Kayseri, Tekirdağ, Antalya, İstanbul, İzmir ve Bursa’dır. Bu il merkezleri ve bağlı bölgelerde bulunan kişilerin faydalanacağı torun bakma maaşında, olumlu sonuç alan kişilerin ödemeleri, bulundukları merkezde bulunan PTT noktalarından yapılacaktır.

Anneanne ve babaanneler için sunulan büyükanne maaşı için birçok kriter de bulunmaktadır. Başvuruda bulunacak olan kişiler ilk etapta SGK Müdürlükleri, İŞ-KUR noktaları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı noktalarına gidecekler. Burada yapılacak olan başvurularda kişilerden doktor raporu talep edilecektir. Bunun nedeni ise, sunulan hizmetin kötüye kullanılmaması ve kişilerin çocuklara bakacak durumda olup olmadıklarının anlaşılmak istenmesidir. 3 yaşına kadar olan çocukların bakımı için yapılacak başvurularda, resmi bir şekilde açıklanan şartlar ise şu şekildedir.

 

Büyükanne Maaşı Şartları Nelerdir?

Büyükanne Maaşı Şartları Nelerdir?

Büyükanne maaşı almak için ilerleyen dönemlerde tekrar açılacak başvurulardan faydalanmak isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar, bakanlıklar tarafından şu şekilde açıklanmıştır.

 1. Başvuru yapacak olan büyükannelerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 2. Başvuruların geçerli olan il merkezlerinde ikamet etme zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru işlemleri sırasında bu maddeye bağlı olarak ikametgah belgesi ya da kişilerin adına kayıtlı ve son 3 ay içerisinde kesilmiş olan herhangi bir faturanın sunulması talep edilebilmektedir.
 3. Çocuk ve annenin aynı evde yaşaması zorunluyken, büyükannelerin çocukları ve torunları ile aynı evde yaşama zorunlulukları bulunmamaktadır. Tek şart aynı il sınırlarında olunmasıdır.
 4. Başvuru yapıldığı tarihte, bakılacak olan çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.
 5. Çocuğun annesinin yaşının 18’den küçük olmaması gerekmektedir.
 6. Çocuğuna bakılacak olan annenin kamu ya da özel sektörde iş sözleşmesine bağlı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Ayrıca büyükanne maaşı alındığı süre boyunca annelerin işlerinden ayrılmamış olmaları gerekmektedir. (Sigortalı olarak anne adaylarının çalışmaları zorunlu hale getirilmişken, Sosyal Güvenlik Kurumu’na anne adayları için en az 360 tam günlük primin yatırılmış olması da gerekecektir.)
 7. Destekten faydalanılacak dönemde anne adayların resmi doğum izninde ya da analık halinde bulunmuyor olması gerekmektedir.
 8. Devlet desteğinden faydalanabilmek için gelir durumunda bir üst sınır bulunmaktadır. Bu üst sınır, anne ve babanın maaşları toplandığında geçmiyor olması gerekecektir.
 9. Büyükannelerin çocuk bakımını engelleyecek herhangi bir özür ya da fiziki engelinin bulunmaması, rapor ile kanıtlanmalıdır.
 10. Büyükanne maaşı alındığı süre boyunca, herhangi bir bakıcının istihdam edilmemesi de gerekmektedir.

Büyükanne Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükanne Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükanne maaşı hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler için üç farklı kurumdan başvurular kabul edilmektedir. Bu kurumlar;

 1. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 2. İş-KUR
 3. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü

Kişiler bu maaştan faydalanabilmek için isterlerse elektronik ortamdan isterlerse de yukarıda belirttiğimiz kurumlara giderek dilekçe şartı ile başvuru yapabilirler. 2017 yılında ilk uygulanan büyükanne maaşı için başvurular 28 Şubat tarihinde tamamlanmıştı. Yaklaşık olarak 65 bin kişinin başvuru yaptığı devlet desteğinin sonuçları ise 15 Mart tarihinde yayınlandı. Aradan geçen zaman göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu devlet desteğinin diğer il merkezleri için de sunulması için yakın bir tarihte adımlar atılacaktır. Bundan dolayı, devlet desteğinden faydalanacak kişilerin gündemi takipte kalmaları gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.