BSMV Nedir Nasıl Hesaplanır

26.05.2017
398
BSMV Nedir Nasıl Hesaplanır

Bankaların kullanıcıları için hazırlamış olduğu kredi paketlerine baktığımız zaman, genellikle kredi faiz oranı ve vade sürelerine ilişkin detayların ifade edildiği görülecektir. Fakat, bankalardan alacağımız her onaylanan kredimiz, yalnızca bu kavramları içermeyecektir. Bunun yanı sıra, sigorta işlemleri ya da BSMV gibi vergi eklentileri de kredimizin toplam tutarına eklenecektir. Alınacak ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredilerinde istisnasız bir şekilde uygulanan BSMV kesintilerine baktığımız zaman, bankalar ile Merkez Bankası kriterlerinin uyuşması için yapılan bir çalışma olduğunu görebiliriz. Öncelikle BSMV’nin tamamen bir vergi olduğu bilinmelidir. Alınacak kredi türünde, BSMV vergisi ile karıştırılan KKDF arasında bir kıyaslama yaptığımızda ise, BSMV’nin KKDF’ye göre daha çok ödediğimiz bir vergi olduğunu görebiliriz. Bankaların BSMV hesaplama yöntemleri de açık bir şekilde kullanıcılarına aktarılmaktadır.

BSMV hesaplama işlemlerinde, her kredi paketi için ayrı ayrı oranlar söz konusudur. Bundan dolayı, alacağınız kredinin miktarını değil, tamamen türüne göre BSMC ödemiş  olursunuz. BSMV’nin açılımına baktığımızda ise, Banka Sigrta Muamele Vergisi karşımıza çıkacaktır. Bu vergi ve alınması ön görülen oranlar, tamamen Merkez Bankası tarafından yayınlanan talimatlara göre alınmaktadır. Ödenen bu vergi türü ise, kredi alınan bankalara değil, tamamen Merkez Bankası’na iletilmektedir.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Bankadan alınan tüm kredilerin detaylarına baktığımız zaman, ilk etapta ana para, bunun beraberinde de aylık veya yıllık faiz oranları, vergiler ve bunun gibi birçok alt başlık karşımıza çıkacaktır. Burada yazılı olan ana para ve faiz arasındaki ilişki, her ay güncellenen kredi paketleri ile farklı değerler alabilecektir. Fakat, BSMV hesaplama işlemleri için oranlar sabittir. Kullanmış olduğunun kredinin türü ne olursa olsun, bankanın size krediden faydalanmanız için sunduğu faiz oranının %5’lik kısmı kadar BSMV vergisi tahsil edilmektedir.

Tüm kredi paketlerinde uygulanmasına karşın, bazı durumlarda konut kredilerinde bu verginin kişilere yansıtılmadığı görülmektedir. Bu istisnayı göz önünde bulundurduğumuz zaman, ortalama bir kredi hesaplaması yapacak kişilerin, sıfır ve ikinci el taşıt kredileri için %5, ihtiyaç kredileri için de %5 oranında BSMV düşmesi gerekecektir. Yapılacak %5’lik hesaplama, kredi paketiniz için banka tarafından uygun görülen aylık faiz oranından faydalanılarak hesaplanmalıdır.

BSMV Kesintisi Nasıl Geri Alınır?

Geçtiğimiz yıl bankacılık faaliyetlerine yönelik yapılan düzenlemeler ile birlikte, kişilerin kredileri ya da kredi kartlarından kesilen aidatların iptal edilmesi ve bu kesintilerin belirli bir süre içerisindeki toplamının da kişilere iade edilmesi kararlaştırılmıştı. Bundan dolayı bankalara başvuru yapan kişilerin bir kısmı aidatlarını geri alırken, bir kısmı da kararsız davranmaktadır. Kredi işlemlerinde kişilerin karşısına çıkan BSMV konusunda, bazı banka müşterilerinin iade edilmesi konusunda başvuru yaptığı da görülmektedir. Ama ne yazık ki, krediler için ön görülen BSMVlerin, hiçbir koşulda size iade edilmesi mümkün değildir. Çünkü, BSMV bankaların sizden yapmış olduğu herhangi bir kesinti değildir. BSMV hesaplama yapıldıktan sonra kredinize yansıtılsa da, bankaya ödediğiniz BSMV tutarı doğrudan Merkez Bankası’na iletilecektir. Vergi olmasından dolayı da iadesi ne yazık ki mümkün değildir.

BSMV hesaplama yoluna gidecek kişiler, yalnızca bankalardan kredi alan kişiler değildir. Çünkü, yapılan bu vergi kesintisi hem kredi paketlerinde hem de bankalardan açtırılan kredili mevduat hesaplarında kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Bundan dolayı, hem kredili mevduat hesabı açtıran hem de kredi kullanacak olan kişilerin, bu kesintiler ve kesinti oranları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kredilerde bu vergiler taksitlere bölünürken, kredili mevduat hesaplarında vade süresi geldikçe, hesapta bulunan birikimlerden bu vergi doğrudan kesilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.