Boşanma Sürecinden Sonra Kredi Durumu!

04.05.2017
215
Boşanma Sürecinden Sonra Kredi Durumu!

Son dönemlerde pek çok kişi, evliliklerini çeşitli sebeplerden dolayı bitirmektedir. Değişen toplum yapısı ile beraber ülkemizde her 4 evlilikten birisi, maalesef ki boşanma ile sonuçlanmaktadır. Evliliklerin kötü bitmesi yanında bazı sorunlar da beraberinde devam edebiliyor. Resmi yoldan alınmış borçların geri ödemesi, çoğu zaman çiftlerin ileri ki süreçler konusunda sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Eğer evliyken bir kredi veya başkasından kanunu yollarla alınmış olan borç paralar, ziynet eşyaları boşanma itibariyle nasıl paylaştırılacak veya karşılaştırılacak? Bu durum merak ediliyor! Bu süreçte sizlere anlaşamayan çiftler için boşanma sonrası borçların dağılımına istinaden bazı bilgi aktarımları sunacağız. Evlenen çiftler hayatının baharlarında iken kendilerine güvenip, bir takım borçlar alsa da; bu borç yüksek oranda vade barındırmasından kaynaklı ilişkinin seyrinde neler olacağı konusunda değişimler gösterebilmektedir. Evli çiftlerin başta almış olduğu konut kredisi veya araba kredisi gibi lüks krediler çektiğine şahit olmaktayız. Bu krediler, istenmeyen ayrılıklardan sonra hayatı daha da çekilmez bir hale dönüştürebilmektedir. Ek olarak bir diğer düğün kredisi veya ev eşyası için çekilmiş müşterek krediler, henüz taksitleri ödenirken yaşanan boşanma olaylarından dolayı pek çok çift mahkemelik olmaktadır. Krediler ile alınan bu eşyaların kullanımı ve eşyaların kimde kalacağı konusu çoğu zaman kafalarda soru işareti olarak kalmaktadır.

 

Boşandıktan sonra kredi borcunun seyri!

Boşanan çiftler biriken kredi veya diğer borçlar için karşılıklı anlaşabiliyorsa sorun yaratmamaktadır. Fakat çiftler ayrılık aşamasında borçların kime kalacağı veya ne kadarlık kısmının paylaşılacağı konusundan anlaşmazlıklar yaşıyorsa, bu durum mahkemeye kadar taşınabilir. Hatta pek çok olayın mahkemeye taşındığı bilinmektedir.

Evlilik sırasında krediyi kim çekti ise o kişi boşandıktan sonra yine kendi isteğiyle krediyi ödemeye devam edebilir. Yani siz örneğin 10,000 TL değerinde bir ihtiyaç kredisi çektiyseniz, geri ödemesi yine çeken kişiye aittir. Bazı kişiler, çekmiş olduğu krediyi eve harcadıklarını veya eşine harcadıklarını ispatlarsa, buna rağmen eş buna karşı çıkarsa durum direkt olarak mahkemeye taşınmaktadır. Eğer bir ispat durumu söz konusu olursa direkt olarak bu kredi ikiye bölünür ve ödemeler de bu şekilde gerçekleşir. Mahkeme heyeti de kanıtları ve şahitleri gözden geçirir, daha sonrasında ise bir karar kılarak borcu yapılandırmaya götürebilir.

Boşanma sonrasında konut kredisi!

En büyük dertlerden birisi de boşanma sonrasında konut kredisidir! Konut kredisinin ne kadar çekildiği, çekilirken ki değeri, konutun şimdiki değeri, konutun kalan borcu gibi birçok bilgi durumu ayrı kalemlerde mahkemeye iletilir. Konutun değeri örneğin 150,000 TL! Çekilen krediyle beraber bunun 50,000 TL’lik civarının ödendiğini var sayalım. Yani bu durum %33,33’lük tutarının ödendiğine işarettir. Aynı konutun boşanma aşamasında güncel değeri 250,000 TL civarı ise, bu değerin %33’lik kısmı ele alınır ve ortalama 85 bin TL’lik bir meblağ ortaya çıkar. Bu durumda var olan 85 bin TL’lik tutarın %50’si eski eşe verilir.

Bu sayede hem konut değer kazanır, hem de sizlerin konutu kendi tarafınıza direkt olarak aktarılır. Tabii ki kalan borcun ödenebilmesi hususunda ise yine mahkeme heyetinin sunacağı tavsiyeleri gözden geçirmek çok önemlidir. Şöyle ki, borç ödenekleri konusunda pürüzler yaşanıyorsa, bu durumda ise sizlerden evi satıp, borcu komple kapatması ve aynı zamanda elde kalan paranın 2’ye bölünmesi talep edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.