Borsada Manipülasyon Nedir?

29.04.2017
319
Borsada Manipülasyon Nedir?

Borsada sık karşılaşılan terimlerin başında gelen manipülasyon hakkında okuyucularımızın merak ettiği bu terim hakkında sizlere bilgi verelim.

Borsada manipülasyon tamamen yasak olan ve SPK Denetiminde bulunan illegal olarak adlandırılan bir davranıştır desek doğru olur. Manipülasyonun anlamı konusunda bilgisi olmayan siz değerli okurlarımız için detaylı bir açıklama yapalım.

Alacağınız bir hisse senedi üzerinde gerçeği yansıtmayan fiyat hareketlerinin yapılması manipülasyon yapıldığını göstermektedir. Terim olarak manipülasyonu açıklamak gerekirse; Kanuna aykırı olarak hisse senetleri ve para hareketleri üzerinde gerçeği yansıtmayan bir harekettir deme doğru olur. Borsada manipülasyon yapılmasının amacı ise tamamen yatırımcının zarar uğratılmasını sağlayarak kazancı o hisse senedi üzerinden başkalarının alması demektir.

Manipülasyon ile Spekülasyon kavramlarının birbirine karıştırılmasından sonra bu iki kavramın iyi ayırt edilmesi lazımdır.

Borsada manipülasyon nasıl yapılır?

Hisse senedi bulunan bir şirket üzerinden, şirketin, kişinin veya bir grubun hisse senedi konusunda ortaya attığı asılsız iddialar manipülasyon yapılacağının en büyük göstergesi olacaktır. Burada var olan hisse senedi üzerinden yalan yanlış bilgiler sunarak hisse senedinin fiyatının arttırılması manipülasyon yapıldığının göstergesi olacaktır. Ancak bu hareketlenmeden sonra genellikle kaybeden yatırımcıların genellikle küçük ve orta düzey yatırımcılar olduğunu belirtmek istiyorum. Tabi burada bu manipülasyon yapan kişi veya kurumda ciddi anlamda kazanç sağlayarak parasının artmasını sağlamaktadır. Tamamen illegal olan bu model zaten SPK tarafından yasaklanmıştır.

Manipülasyon yapılması Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yasaklanan ve yapanların tespit edilmesinden sonra cezalandırıldığı bir davranış modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Manipülasyon Nedir

Borsada manipülasyon yapımı hakkında sizlere örnek verelim. Mesela alacağınız bir hisse senedinin fiyatının 3 TL olduğunu varsayalım. Ve bu 3 TL’Lik hisse senedinin gayet düzgün ve alt yapısı makul bir hisse senedi olduğunu düşünelim. Yatırıma müsait olan bu hisse senedinin süreç içerisinde değer kazanabilmesi gibi değer kaybetmesi de son derece doğal karşılanacaktır. Ancak bir anda gelen bir haber bu hisse senedinin üzerinde çok olumsuz bir etki yaratacak olduğunda bu hisse senedinin fiyatı 3 TL’den bir anda yerle bir oluyor ve 1 TL’ye düşüyor. Bu düşüşten sonra birçok yatırımcının bu hisse senedinden zarar etmesi ve bu hisse senedi bulunanların bir anda bu hisseden çıkması aslında bu hisse senedi üzerinde manipülasyon yapıldığının en büyük kanıtıdır. Aslında ortaya atılan bu haberin gerçeği yansıtmaması küçük yatırımcıların para kaybetmesine neden olurken haberi ortaya atanların para kazanmasını sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.