Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

07.05.2017
266
Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

Sanal ortamlarda gerçekleştirilen yatırım işlemleri için ülkemizde büyük bir ön yargı bulunmaktadır. Çünkü, sanal ortamlardan yapılan bu tür işlemlerde, kişiler dolandırılacaklarını ya da elde edecekleri bir yatırım geliri olsa bile bunu aracı kuruma vereceklerini düşünmektedirler. Bu tarz düşüncelerin ortaya çıkmasını araştırdığımız zaman ise kişilere hak verilmektedir. Milyonlarca kullanıcısı olmasına rağmen hala yeni olarak kabul edilen internet kullanımında, geçtiğimiz yıllarda birçok kişi bu tarz işlemlerde dolandırılmıştı. Fakat, ülkemizdeki yatırım piyasalarına bakıldığı zaman hem borsada hem de forex piyasalarında kişilerin dolandırılma ihtimalleri son derece azdır. Bundan dolayı borsada kazanmak isteyen kişilerin gerekli işlemleri ertelemeden uygulamaya dökmesinde fayda vardır.

Borsada Kazanmak

Borsada kazanmak herkesin istediği bir şey olsa da, kazanç elde eden kişilerin sayısının son derece az olduğunu görmekteyiz. Çünkü kişiler yapacakları işlemlerde birçok hata yapmaktadır. Borsada yapılan hataların geneline baktığımızda ise, şu sıralamayı yapmamız doğru olacaktır.

  • Borsa, ekonomi bilgisi gerektiren bir yatırım piyasasıdır. Bundan dolayı kişilerin piyasalara girmeden hangi ekonomik bilgilere sahip olmaları gerektiğini araştırmaları gerekmektedir. Aksi taktirde işlemler sırasında birçok problem yaşanacaktır.
  • Borsada hisse senetleri ile işlem yapmak isteniyorsa, yatırımlardan uzun vadede getiri elde edileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca, binlerce hisse senedi arasından hangisinin alınacağını da kişilerin belirli kurallara göre saptaması gerekmektedir. Sadece adını duyduğunuz firmalara ait hisse senedi almanız sizlere her zaman için fayda sağlamayacaktır. Bundan dolayı hem borsada işlem gören hisse senetlerini hem de hisse senedi arz eden firmaların faaliyetlerini yakından takip etmelisiniz.
  • Borsada yapılacak işlemler aracı kurumlar vasıtası ile yapılmaktadır. Yapacağınız her alım ve satım işlemi için de bankalar sizden komisyon tahsil edecektir. Bu yüzden aracı kurum seçimlerinizde bankaların ya da diğer kurumların kesinti yapacakları oranları dikkate almalısınız.

Burada bahsetmiş olduğumuz kurallar, borsada kazanmak isteyen ama tüm çabalarına rağmen henüz bir sonuç elde edemeyen kişilerin yaptıkları hataları gösstermektedir. Bundan dolayı yeni yatırımcıların da yıllardır bu piyasada bulunan kişilerin de bu durumlara dikkat etmesinde fayda vardır.

Borsada Kazandıran Yöntemler

Borsada kazanmak her ne kadar zor görünse de, sabırlı olan kişiler için başarının yolu çok da uzun değildir. Yatırım piyasalarında her birey kısa sürede yüksek rakamlarda gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Fakat, gerçek hayatta söz konusu olan bu durum legal yollar ile her ne kadar mümkün değilse,yatırım piyasalarında da mümkün değildir. Bu yüzden ilk olarak yatırımcıların kazanmak için ayaklarının yere basması gerekmektedir.

Sağlam adımlar ile ilerleyecek olan yatırımcıların ikinci yöntem olarak bir yatırım aracı seçmeleri gerekmektedir. Birçok yatırım aracı bulunan borsada, araç seçimi yaparken ilk olarak bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Bütçenize göre hisse senedi alarak uzun vadede getiri elde edebilir ya da döviz kurları üzerindeki anlık değişimlerden kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsada Kazanmanın Püf Noktaları

Yüksek bütçesi olan kişiler genellikle döviz kurları üzerinden işlem yapmaktadır. Çünkü, yüklü miktarda alınan dövizlerde sıfıra yakın değerlerde bile artış yaşansa, bu durum yatırımcılar açısından son derece olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Borsada sizler için analiz yapacak herhangi bir yardımcınız olmayacaktır. Bundan dolayı gündemi takip eden ve her zaman için tarafsız analiz yapabilen ekonomi uzmanlarını ve bültenlerini takip etmelisiniz. Eğer bu şekilde ilerlerseniz, hem gündemin tamamını takip etmek için yoğun bir çaba harcamamış olursunuz hem de ekonomi uzmanlarının tüm bilgileri ile sentezlenen analizlerden en verimli şekilde faydalanabilirsiniz. Borsada kazanmak isteyen yatırımcılar açısından aslında en önemli nokta da bu analizlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.