Borsada Değerli Kağıt Nedir?

24.06.2017
552
Borsada Değerli Kağıt Nedir?

Borsa üzerinden yapılan yatırımlar, genel itibari ile alım ve satım işlemleri üzerine kurulmaktadır. Fakat, borsa gibi oldukça geniş bir yatırım piyasasında, gerçek hayatta bilinen yatırım araçlarından çok daha fazla yatırım aracı karşımıza çıkmaktadır. Bu da özellikle bu yatırım piyasasını araştıran ya da yeni bir yatırımcı olarak piyasada bulunanları zorlamaktadır. Kişilerin en çok araştırdığı terimlerden birisi olan değerli kağıt kavramını ele alacağımız bu yazımız, özellikle yeni yatırımcılara destek olacaktır. Borsada değerli kağıt, hisse senetlerini, bonoları ve tahvilleri temsil etmektedir. Hisse senetleri, tahviller, bonolar ve bunlar gibi kişilere ait bir hakkı ortaya koyan, belirli bir süresi bulunan kağıtlara bu isim verilmektedir.

Borsada işlem gören değerli kağıtlar, kendi alanlarına göre farklı isimler alabilmekte ya da kişilere farklı getiriler sağlayabilmektedir. Bu doğrultuda borsada değerli kağıt için farklı alt başlıklarda inceleme yapacak olursak; karşımıza çıkacaklar şu şekildedir.

 

Hisse Senedi Nedir? Türleri Nelerdir?

Borsada değerli kağıt denildiğinde akıllara gelen ilk kavram hisse senedidir. Sermaye şirketleri tarafından piyasaya arz edilen bu kağıtlar, kişilere farklı haklar vermektedir. Genel itibari ile şirketten kar ve zarar ortağı olunması konusunda bilinen bu hisse senetleri, farklı türlerde karşımıza çıkmaktadır. Hisse senedi türleri ise şu şekildedir.

  • Adi ve İmtiyazlı Hisse Senetleri
  • Bedelli ve Bedelsiz Hisse Senetleri
  • Primli ve Primsiz Hisse Senetleri
  • Kurucu ve İntifa Hisse Senetleri

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hisse senedi türleri, borsada değerli kağıt olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı yatırımcıların bu kavramı duyduğunda, hisse senedi ve çeşitlerini hemen hatırlaması gerekmektedir.

Bono Nedir? Nasıl Alınır?

Bono, genellikle kamu kurumları tarafından halka arz edilen bir borçlanma senetidir. Bonoların üzerinde belirli bir vade süresi, bu vade süresi sonunda getireceği kar gibi kavramlar belirtilmektedir. Vade süresinden önce elindeki bonoyu bozdurmak isteyen kişiler, bu işi güvenli bir şekilde yapmak istiyorsa, doğrudan borsaya başvurabilmektedir. Borsada satışı gerçekleşecek olan bonolar ise, değerli kağıt olarak yatırımcıların karşısına çıkacaktır. Her ne kadar aynı isimde nitelendirilse de, bonolar ve hisse senetleri arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. En basit hali ile bu konutu ele aldığımızda, hisse senetlerinde herhangi bir kar getirisinin olmadığını, bonolarda ise vade sonunda kişinin ne kadar getiri sağlayacağının belli olduğunu örnek gösterebiliriz. Bono alacak kişiler borsa üzerinden bu işlemi gerçekleştirebileceği gibi, doğrudan bono arz eden kurumlardan da alım işlemi yapabilecektir.

Tahvil Nedir? Nasıl Alınır?

Tahviler, devlet ya da özel kurumlar tarafından borçlanma yoluna gidilmesi için tercih edilen yöntemler ve bu yöntemler sonucunda borç alınan kişilere verilen güvenceyi temsil eden kıymetli evraklardan birisidir. Borsada değerli kağıt kapsamında değerlendirilen tahvillerin üzerinde, belirli bir faiz oranı belirtilmektedir. Bu faiz oran, tahvilin miktarına göre her vade süresinde ne kadarlık bir getisi sağlayacağını ifade etmektedir. Tahvilin değeri ve üzerinde yazılı olan faiz oranı ne kadar fazlaysa, borsada göreceği değer de o kadar fazla olacaktır.

Görüldüğü üzere borsada değerli kağıt kavramının ele alınması ile birlikte farklı alt başlıklar karşımıza çıkmıştır. Oldukça kapsamlı bir yatırım piyasası olduğundan dolayı her bireyin rahatça yatırım yapamadığı borsada, bu kurallara dikkat edilmesi ve ekonomik kavramların büyük bir kısmına hakim olunmasında fayda vardır. Aksi taktirde yapılan yatırımlardan fayda sağlanması ve bu yatırımların da kişilere getiri sağlaması ihtimali azalacaktır. Son olarak, borsada değerli kağıt alım ve satım işlemleri, Kıymetli Evrak Hukuku’na bağlı kurallar dahilinde yapılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.