Borsa Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar

30.04.2017
240
Borsa Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar

Ülkemizin en köklü yatırım araçlarından birisi olan borsa, çok uzun bir geçmişe sahiptir. Bundan dolayı kişilerin bu yatırım piyasasına yabancı olması ya da daha önce araştırmamış olmaları neredeyse imkansızdır. Eğer genç yaşlardayken yatırım yapmak düşünülüyor ya da borsa hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, sizler için ilk olarak borsa içeriği ve borsanın tanımı hakkında bilgi vermemiz doğru olacaktır.

Borsa için genel bir tanım yapmamız gerekecekse, ticari faaliyetlerde kullanılan kıymetli maden ve malların, alınıp satılabildiği piyasa olarak açıklama yapmamız doğru olacaktır. Tamamen kurumsal bir özelliği olmasından dolayı kişilerin güvendiği borsada, ülkelere göre farklı kurallar ve özellikler de geçerlidir. Bundan dolayı bu piyasada işlem yapmak ciddi manada araştırma yapmayı gerektirmektedir.

Kurumsal olmasına rağmen borsa içeriği hakkında piyasa denmesindeki sebep ise, tamamen ticari faaliyetlere konu olmasıdır. Bundan dolayı, gündelik hayatta yapabileceğiniz yatırımlarınızı hem kurumsal bir şekilde gerçekleştirmek hem de güvenlik önlemleri ile gerçekleştirmek istiyorsanız, borsa sizler için en uygun yatırım aracı olacaktır.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada gerçekleştirilen tüm işlemler kurumsal bir kimlik ile faaliyete geçmektedir. Bundan dolayı, resmi olmayan kurumların borsada işlem yaptırmasına ya da aracı kurum görevi görmesine imkan yoktur. Borsa içeriği hakkında bilgi alan ve bu piyasada işlem yapmak isteyen kişiler, borsada kendileri için bir yatırım alanı bulmaları için ilk olarak bankalara başvurmalıdırlar. Eğer bankalarda herhangi bir yatırım hesabınız varsa, başvuru işlemi yapmadan doğrudan yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Ama, daha önce bir yatırım hesabı açtırmamışsanız banka şubelerine giderek hesap açılışı yapmalısınız. Son olarak, vadesiz hesap kullanımı yaptığınız bir banka varsa, internet bankacılığı hesabınıza giriş yaptıktan sonra, kendiniz için borsa oynayabileceğiniz bir hesap açtırabilirsiniz.

Yatırım hesabını kısa bir süre içerisinde açtırdıktan sonra, isterseniz bilgisayarlarınızdan isterseniz de internet bankacılığı hesabınıza giriş yapabildiğiniz mobil cihazlarınız üzerinden yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Borsada işlem yapabilmeniz için hafta sonları dışında tüm zamanları değerlendirebilirsiniz. Hafta sonlarında piyasada herhangi bir hareketlilik olmayacağından dolayı Cuma günü tamamlandığındaki fiyatlar sabit bir şekilde kalacaktır.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsa içeriği sırasında açıklamalar yapılırken, ticarete konu olan malların alım ve satımının yapıldığı piyasa olarak açıklamalarda bulunmuştuk. Buradan da anlaşılacağı üzere, borsada para kazanma işlemleri tamamen ticarete dayalıdır. Nasıl ki gerçek hayattaki ticaretlerde alım ve satım işlemi gerçekleştirilip ardından kazanç elde ediliyorsa, borsada da aynı şekilde işlem yapılmaktadır.

Borsada sizin için sunulan yatırım araçlarını alıp satarak, aradaki fiyat farklılıkları kadar kar elde etme şansına sahipsiniz. Örnek verecek olursak; almış olduğunuz bir hisse senedinin değeri 10,00 TL olsun. 30 günlük bir beklemenin ardından hisse senedinin değeri 17,50 TL olarak karşınıza çıkıyor varsayalım. Eğer bu fiyatlara göre elinizdeki hisse senetlerini satarsanız, her bir hisse senedi için 7,50 TL kazanç elde etmiş olursunuz.

Borsada Nasıl Para Kazanılır

Borsada yapılan işlemler aracı kurumlar tarafından gerçekleştirildiği için, bankalar belirli miktarlarda işlem komisyonu talep edecektir. Bundan dolayı, komisyonlar bankaya ödendikten sonra her hisse senedi için elde edeceğiniz gelir ortalama olarak 7,40 TL ya da 7,25 TL olarak hesabınıza yansıyacaktır.

Borsada haftanın beş günü boyunca dilediğiniz şekilde alım ve satım yapabilirsiniz. Fiyatlar düştüğü zaman ya da aşırı yükselme söz konusu olduğu zaman hiçbir şekilde işlem kısıtlaması ile karşılaşmış olmazsınız. Ülkemizde birçok kişinin yakından tanık olduğu ticari faaliyetlerin bir farklı versiyonu olan borsada, doğru ticari hamleler kişilere başarıyı, başarı ise beraberinde yüksek kazançları getirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.