Borçlar Varlık Yönetimine Aktarıldıktan Sonra Ne Olur?

21.12.2018
236
Borçlar Varlık Yönetimine Aktarıldıktan Sonra Ne Olur?

Banka kredi vadelerinin veya kredi kartı borçlarının ödemesi 90 günü geçmesine rağmen halen ödeme yapılmadığı durumda mevcut borçlar banka tarafından varlık yönetimine satılır. Borçlar varlık yönetimine aktarıldıktan sonra borçlu tüm hukuki işlemleri bankayla değil varlık yönetim şirketiyle sürdürür.

 

Banka Borçları Varlık Yönetim Şirketine Neden Devreder?

Banka kredi veya kredi kartlarıyla ilgili borçların ödenmemesi durumunda borçluya gerekli bilgilendirme yapılmasına rağmen olumlu yanıt alamayabilir. Bu durumda banka avukat masrafı veya dosya masrafı veya süreç takibiyle ilgilenmek istemeyebilir. Borçludan tahsil edemeyeceği borcu varlık yönetim şirketlerine devreder.

 

Varlık Yönetim Şirketi Sistemi Nasıl Çalışır?

Bankaya olan borçların 3 aylık dönemde üst üste ödeme yapılmamasına istinaden banka gerek SMS ile gerekse çağrılarla müşterisinden ödeme talep eder. 2-3 yıl içerisinde talep edilen tahsilatın alınamaması durumunda borçlar Varlık Yönetim Şirketi’ne devredilir.

Banka ve Varlık Yönetim Şirketi arasında “Alacak Devir Sözleşmesi” yapılır. Bu sürede banka müşterisinin tüm bilgilerini şirkete aktarır. İşlemler tamamlandığında konuyla ilgili adı geçen borçluya varlık yönetim şirketinden bilgilendirme mesajı gönderilir ve borcun yapılandırılması yani tahsilat için borçluyla iletişime geçilir. 

 

Varlık Yönetim Şirketi Borç Tahsil Süreci

Bankayla yapılan anlaşma sürecinden sonra borcu devralan şirket borçluyla iletişime geçecektir. Borcun toplam tutarından daha uygun ücretlerde satın alan varlık şirketi indirimli fiyat teklifinde bulunacaktır. Bazı şirketler neredeyse tüm faizleri silerek yeni bir ödeme planı sunabiliyor. Ödemeyi yapmak isteyen borçlu borcun tamamını tek seferde ödeyebilmesi durumunda özel fırsatlardan da yararlanabilir. Kredi kartına taksit yapılabileceği gibi bazı şirketler borcu 9 ay vadeye bölerek de ödeme yapma fırsatı sunar. Ayrıca bütçeniz bu taksit seçeneklerine uygun değilse aylık ödeme yapılabilecek tutar belirtildiğinde de uygun ödeme seçenekleri mevcuttur.

Borçlu ile varlık yönetim şirketi arasında karşılıklı anlaşmalar sağlandıktan sonra borca sadık kalmanız önemlidir. Borcun 3 ay üst üste ödenmemesi durumunda şirket hemen veya bir süre daha ödeme yapmanızı beklemektedir. Bir sonraki süreç ise borç hukuk bürosuna devredilir. Bu durumda borca avukatlık ve dava masrafı da eklenecektir. 

 

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borç için Ne Yapılmalıdır?

Ödemesi yapılmayan borcun varlık yönetimine devredilmesi durumunda borçlu kendine sağlayacağı ödeme kolaylığı nedeniyle bunu bir fırsat olarak değerlendirmelidir. Varlık Yönetim Şirketi’ne aktarılan borçlardan varsa avukatlık ve dava masrafları düşebilecek hatta mevcut faizler dahi borçludan talep edilmeyebilir. Bu durumda borçlu daha düşük tutarlarda borcu ödeme fırsatına sahip olur.

Varlık yönetim şirketi borçluyla iletişime geçtiğinde doğru kaynak olduğu konusunda emin olunmalıdır. Bunun için BDDK’nın resmi web sitesi üzerinden varlık yönetim şirketi kontrol edilmelidir. Şirketten resmi evrak talebinde de bulunulabilir. Gerekli incelemeyi yapıktan sonra varlık şirketi ile görüşerek borca dair ödeme planı oluşturulabilir. Vadeler sona erdiğinde varlık yönetim şirketinden borcu yoktur yazısı istemeyi unutmayın.

 

Borcun Varlık Yönetim Şirketine Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Varlık yönetim şirketi ile yapılan görüşmelere istinaden borç yapılandırması yapmış olabilirsiniz. Bu süreç borcun her ay ödendiğine dair varlık yönetim şirketiyle görüşmeler yapmaya başlayacağınız anlamına gelir. Ödeme planına uyulmadığı ve 3 ay üst üste ödeme yapılmaması durumunda varlık şirketi yasal yollara başvuracaktır. Borçlunun üzerine kayıtlı mal beyanı veya maaşı olmaması durumunda şirket herhangi bir talepte bulunamaz. Belirli aralıklarla hatta neredeyse her gün varlık yönetim şirketinden borçluya arama gelir. Ancak mal beyanı veya maaşı olan borçlu için icra takibi başlatılır. Tek bir konut sahibi olunması durumunda ise “borçlunun haline münasip ev” uygulamasına göre evin tamamı üzerinde bir işlem yapılmayabilir. Maaş haczi durumunda ise borç sona erene kadar maaşın 4/1’ine varlık yönetim şirketi el koyacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.