Borç Transfer Kredisi Nedir?

11.12.2018
219
Borç Transfer Kredisi Nedir?

Borç transfer kredisi ile farklı bankalara olan borçlar başka bir bankadan kullanılacak ihtiyaç kredisi ile tek bir çatı altında toplanabiliyor. Önemli kriter bu kredi borcun olduğu mevcut bankadan kullanılmamasıdır. Yeni bir bankadan hizmet alınmalıdır. Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçları hizmet kapsamına dahildir. Konut kredisi için borç transferi kredisine dahil edilmez.

Çeşitli bankaların hizmetinden yararlandınız ve her birinin aylık ödeme tutarı bütçenizi aşıyorsa yapmanız gereken uygun faiz oranları ve esnek ödeme koşullarıyla yeni bir bankadan kredi kullanıp mevcut borçları kapatmaktır. “Borç kapatma kredisi şartları ve başvuru kanalları nedir, krediye nasıl başvurulur ve kimler hizmet alabilir” gibi tüm merak edilen sorulara yanıt bulacaksınız.

Borç Kapatma Kredisi Şartları Nelerdir?

Kredi şartları bireysel kredi şartlarıyla aynıdır. Hizmet kapsamında bireysel kredi kartı, taşıt veya bireysel kredi yer alır. Mevcut borç toplam tutarınca kredi kullanılabilir. Kısmi ya da borç tutarından fazla kredi kullanımı yapılmaz. Onaylanan kredi için ödeme nakit olarak kullanıcıya verilmez, ilgili bankaya veya bankalara EFT yoluyla transfer edilir. Bu işlemden ücret talep edilmez. EFT gerçekleştikten sonra müşteri borçlu olduğu bankayı arayarak işlemden haberdar etmelidir. Aksi durumda borç kapama işlemi yapılmayacaktır. Borç kapatma kredisinden yararlanacak kişilerde aranan şartlar ise şunlardır:

  • Hali hazırda yasal veya idari takipte olmamalı,
  • Gelir tespiti yapılabilir veya beyan edebilir olmalı,
  • Mevcut borçlarının varlığını ve tutarlarını belgelemeli,

Borç kapatma kredisi kullanacak kişiler ihtiyaç kredisi veya kredi kartı ödemelerinde gecikme yapmamaya özen göstermelidir. Bankalar kredi kullanımına onay verebilmek için borçlunun ödeme düzenini kontrol ederler. Üst üste 3 ay ödemesi yapılmayan kredi veya kredi kartı için borç kapatma kredisi kullanmak oldukça güçleşecektir. Ayrıca başvuru sahibi bu krediyi kullanırken en fazla 36 ay vade seçeneğinden yararlanabilir. Kredi aylık taksitleri ise aylık gelirin yarısından fazla olamaz. Borç kapama kredisi başvurusu yapmadan önce bu bilgi dahilinde maksimum kullanım yapılabilecek kredi tutarı hesaplaması yapabilirsiniz.

Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Borç transfer kredisi her bankanın hizmet politikasına göre faiz seçeneği değişken olup, QNB Finansbank, Akbank, ING Bank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Şekerbank, TEB ve YapıKredi Bankası gibi çeşitli banka kuruluşlarından talep edilebilir. Böylece tüm borçlar tek bir bankada ve tek bir ödeme ile eşit parçalara bölünerek ödeme yapılabilir.

Borç Transfer Kredisine Nasıl Başvurulur?

Borç transfer kredisi için bankaların sunduğu faiz ve ücretler incelendikten sonra başvurular ilgili bankanın İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık, Telefon Bankacılığı veya Şube kanalıyla yapılabilir.

Bazı bankalar Borç Transfer Kredisi adı altında açtığı kampanyaları müşterileriyle paylaşmaktadır. Online web siteleri üzerinden inceleme yapıldıktan sonra kolaylıkla başvuru yapılabilir.

Başvuru sırasında herhangi bir belge talep edilmez. Borç transfer kredisi başvuru formu doldurulduktan sonra talep değerlendirilir ve en kısa süre içerisinde SMS ile cep telefonuna bilgilendirme yapılır.

Gerekli belgeler tarafınızca hazırlandıktan sonra bankaya beyan edilmelidir. Ardından başvuru onayına istinaden EFT ile borcun olduğu bankaya borç transfer kredisi kullanılan banka aracılığıyla tutar transfer edilir.

Borçlu olunan banka şubesine bizzat giderek veya müşteri hizmetleri aracılığıyla borcun kapatılması talebinde bulunulmalıdır.

Borç Transferi Yapmak Avantajlı Mı?

Hizmet koşulları değerlendirildiğinde borçlunun birden fazla taksitini tek bir taksit halinde ödemesini sağlayan bir sistemdir. Borç kapatma kredisi ile ödemesi zorlaşan borçlar esnek ödeme seçenekleri ve 36 ay vadelerle taksitlenmesi ile borçların bütçeyi sarsmadan ödenmesi söz konusudur. En uygun borç transferi kredisi sunan banka ile anlaşma yaparak kendinize yeni bir ödeme planı hazırlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.