Borç Ödenmediği Durumda Kefile Ne Olur?

18.11.2018
262
Borç Ödenmediği Durumda Kefile Ne Olur?

Bankacılık işlemlerinden kredi ve diğer ürünlere başvuru sırasında bazı belgeler ve şartlar gerekir. Başvuru sahibi düzenli bir gelire sahip olmalı ve bu geliri bankaya arz edecek belge ile başvurusunu tamamlamalıdır. Gerek gördüğünde banka taşınmaz mal ipoteği veya kefil de talep etmektedir. Kefil olduktan sonra bilinmesi gereken asıl borçlu ödemelerini yapmadığında banka birimleri kefil ile iletişime geçerek borcu tahsil etmektedir. Borç ödenmediği durumda kefile ne olur? ve kefil olan kişilerin karşılaşabileceği sorunlar ve çözümleri neler hepsine yanıt bulabilirsiniz.

Kefil Olmanın Gerektirdiği Sorumluluklar Nelerdir?

Kefil olmadan önce borçlu borcu ödemediğinde kefilin karşılaşabileceği durumları bilmenizde fayda var. Karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı kefilin sorumlulukları 2 farklı gruba ayrılır. Bunlar Adi ve Müteselsil Kefil’dir.

Adi Kefil Nedir ve Sorumlulukları Nelerdir?

Banka kredi kullanımı sırasında yapılan sözleşme şartlarına göre Adi Kefil olarak imza atanlar müteselsil kefile göre daha avantajlı oluyor. Bankaya borçlu kişi ödemeleri yapmadığında imzalanan sözleşmeye göre banka öncelikle geciken taksit için borçluyu takibe alır. Belli bir süre tanır ve bu süreç içerisinde kefile de bilgilendirme yapılabilir. Bu süreç sona erdiğinde yani 3 ay üst üste taksit ödemesi yapılmadığında kefilden parayı talep eder. Bundan sonraki süreçte asıl borçluya ait taşınmaz mülk veya gelir tespit edilemezse kalan borç kefilden talep edilir.

 

Müteselsil Kefil Nedir ve Sorumlulukları Nelerdir?

Müteselsil kefil olan kişiler için banka, asıl borçlu ödeme yapmadığında direkt kefille iletişime geçerek parayı talep edebilir. Adi kefillikte olduğu gibi müteselsil kefillikte bankanın öncelikle asıl borçludan talep edilmesini isteyemez.

 

Kefil Nedir?, Kefil Borcu Ödemezse Süreç Nasıl İşler?

Bankalardan kredi kullanan kişilere gerekli olduğunda kendisinin kredi ödemelerini aksatması durumunda kendi adına borcu üstlenecek kefil göstermelerini talep ederler. Böyle bir olayla karşılaşılması durumunda banka kefile borcu ödemesi için bir tebligat gönderir. Kefilin hesap hareketleri, maaşı veya sahip olduğu taşınmaz mülkü takibe alınır. Haciz işlemleri başlamadan önce kişiye 90 gün süre tanınır ve bankayla irtibata geçmesi beklenir. Banka konuyla ilgili belli aralıklarla hatırlatma yapar.

Kefillikte Eş Rızası Gerekiyor Mu?

Bir bankadan kredi kullanana kefil olurken eş rızası gerekir. 2012 yılıda yapılan düzenlemelere göre evli olan kişiler kefil olurken eşlerinin yazılı olarak onayını alması gerekiyor. Borcun ödenmemesi durumunda aile birliğini korumak için yapılan düzenlemeler gereğince birine kefil olmada bu şart aranmaktadır.

 

Kefillikten Vazgeçmek Mümkün Mü?

Kefil olduktan sonra kefillikten vazgeçilebilir misiniz diye düşünüyorsanız öncelikle kefil olan kişiler bankada imzasını attıktan sonra asıl borçlu adına krediyi üstlenen 2. Kişi rolündedir. Bu şu anlama gelir. Krediyi kullanan kişi ödemelerini yapmaz ve kendisine tanınan 90 günlük süreye rağmen bankayla herhangi bir irtibata geçmezse bu durumda kefilden borç talep edilecektir. Kefil olduktan sonra vazgeçme talebinde bulunduğunuzda onaylanabilmesi için kredi sahibinin hesabından tutarı kullanmamış olmasıdır. Aksi durumda tüm şartları kabul etmiş sayılırsınız.

Kefil olmadan önce belirli bir sorumluluk altına girdiğinizi unutmayınız. Kefil olduktan sonra kefillikten vazgeçme şansınız yok ancak kefilin borçluya dava açma hakkı da vardır.

Kefil Borçluya Nasıl Dava Açabilir?

Borçlunun kredi ödemelerini düzenli yapmaması durumunda kalan tutarın tamamı veya anlaşma şartlarına göre belli bir kısma kefilden talep edilir. Öncelikle taşınmaz mülkler (ev, arsa gibi) olmak üzere araç veya maaş haczi konulabilir. Kefil bu durumda borçluya rücu davası açma hakkına sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.