Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

10.06.2019
249
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Bireyler, yani tüketiciler bazen çeşitli nedenlerden dolayı nakit ihtiyacı duyar. Fakat yeteri kadar nakiti bulunmadığı durumda ise finans kuruluşlarına başvurmak gibi çözüm yolları aranır. Fakat bu finans kuruluşlarının bu bireylere para sağlayabilmesi için bazı şartları bulunmaktadır. Şartlar yerine getirildiğinde alınan para, belli bir ödeme süresi içerisinde belli bir faiz oranı üzerinden gerçekleştirilen anlaşmaya göre aylık taksitler halinde geri ödenir. İhtiyaca göre birden çok bankadan kredi alınmasında da yasal anlamda bir engel bulunmaz. Birden fazla kredi alınması bazen ödemelerin karışması veya sorun olmasına neden olacağından dikkat etmek gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise borç kapatma kredisi kullanılabilir.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Birden fazla bankadan ihtiyacınız olduğu için birbirine yakın veya uzak dönemlerde kredi çekmeniz şart olmuş olabilir. Ya da konut kredisi ile ev almak gibi bir eylem gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Ödemelerin zamanları veya sizin finansal durumunuz ise bazı ödeme aksamalarına neden olmuş olabilir. Bunların yaşanması halinde bazı bankalar size yardımcı olacaktır. Borç kapama kredisi veren bankalar bu tarz konulardan doğan borçların tek elde toplanması konusunda yol gösterici olurlar. Başka bankalara olan borcunuzun varlığını bankaya sunduğunuzda size toplam borç kadar kredi verilmesi haline borç kapatma kredisi denir. Onaylanması için de bazı şartların yerine getirilmesi zorunluluğu vardır.

Borç Kapatma Kredisi Almak İçin Şartlar

Borç kapatmanız için verilecek olan kredinin adından da anlaşılacağı üzere öncelikle diğer bankalara olan borçlarınızın var olması ve belge olarak sunulur bir halde hazırlanması gerekir. Borç kapatma kredisi alabilmenin ilk şartı budur. Ardından bankaların genel uygulama amacına istinaden borcu ödeyebilmeniz için mali gücünüzün olup olmadığını kanıtlamanız istenir. Mali gücünüzün olduğunda hem fikir olunması için ise çalışan veya kira geliri ile geçinen birisi olduğunuzu belgeler ile sunmanız istenir.

Borç Kapatma Kredisi Veren Yerler

Borç kapatma kredisi veren bankalar bunu reklam gibi alanları kullanarak duyurmaktadır. Yine de çoğu bankanın uygulamasında bulunduğundan dolayı yine de tüm bankalara başvurmak ve hesap yaptırmak en doğrusu olacaktır. Çünkü serbest piyasa şartlarından kaynaklanan durumdan dolayı borç kapatma kredisi veren bankalar için aynı faiz oranının geçerli olduğu düşünülmemelidir. Ödeme seçenekleri de aynı zamanda mutlaka konuşulması ve dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Başvurduğunuz kredinin onaylanması için beklenen sürenin içerisinde kredi notunuza bakılması da bir başka değerlendirme kriteridir. Bankalar ile olan finansal ilişkilerinizi ne derece başarılı ve düzenli şekilde yönettiğinizin bir değerlendirmesi olan kredi notu bankaların kredinizi onaylaması için mali gücünüz kadar dikkat ettiği bir husustur. Notun yüksek olması kredinizin onaylanmasında önem arz eder.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Kredi Onaylandıktan Sonraki Süreç

Krediniz onaylandıktan sonra hesabınıza para aktarımı genel haliyle aynı gün içerisinde yapılır. Aynı gün içinde hesabınıza aktarım tamamlandıktan sonra EFT işlemi ile banka aracılığıyla sunmuş olduğunuz ödemelerin tutarı kadar ödemeler diğer bankalara yollanarak borçların kapatılması ve tek bankada toplanması sağlanır. Bunun ardından ise krediyi aldığınız bankanın ödemelerini tamamlamanız kalır.

Erken Ödenen Kredi

Borcunuzu kapatmak için aldığınız kredinin erken kapatılması halinde ise bir takım avantajlardan yararlanmanız söz konusu olur. Kredi erken kapama halinde üzerine eklenen vade faizinden ciddi şekilde indirim almanız sağlanır. Kredi erken kapama yapan bir tüketici banka ile ödemenin yeniden düzenlenmesi konusunda konuşmalı ve faiz indirimi talep etmelidir. Aksi durumda kredi erken kapama sizin için bir avantaj olmaktan çıkar ve banka için bir fırsat haline dönüşür. Kredinizi alırken ve öderken de mutlaka tüm detayları incelemeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.