Bitcoin Yükselişi

20.10.2017
284
Bitcoin Yükselişi

Bir sanal para birimi olan Bitcoin Mayıs ayında bir ilk rekorunu kırarak 2.000 dolar seviyesine ulaşmış bulunmaktadır. Araştırmacılara göre geçtiğimiz 7 yıl içinde 1000 dolarlık bitcoin sahipleri bugün 35 Milyon dolarlık bir servete sahiplerdir. Bitcoin, CoinDesk fiyat endeksi geçtiğimiz günlerde yüzde 11’ lik bir artışla 2.239 seviyesine ulaştı. Bu yıl içinde değeri 100’ ün üstünde artan Bitcoin değerini mayıs yayında ikiye katlamayı başarmıştır. Bunda en çok etki eden faktör ise Çinli ve Japon finansçıların artan talepleridir. 22 Mayıs 2010 yılında 10 bin bitcoin ile sadece iki pizza alınabilmekte iken günümüzde 10bin bitcoin yaklaşık 20 milyonluk devasa bir değere ulaşmıştır.

Geçtiğimiz günlerde ise  Bitcoin’ in hızlı artışı sayesinde ikinci rekorunu kırarak değeri 4000 doları geçmiş bulunmaktadır. 4483 dolara kadar yükselmesi kendi rekorlarını kırmaya devam ettiğinin göstergesi olmaktadır. Ağustos ayı itibariyle Bitcoin’in yüzde 30’ luk artışı piyasa değerini 15 dolar arttırmış toplam değeri 73 milyonun üzerine çıkmıştır.

 

Eylül ayına geldiğimiz de ise Rusya’nın getireceğini açıkladığı kısıtlamalara rağmen değer kaybetmeden yükselişine devam eden bitcoin tarihte ilk olarak 5000 dolar seviyesini geçmiş bulunmaktadır. Eylül sonunda ise Çin’ in Bitcoin borsalarını kapatmak için aldığı karar Bitcoin’ in biraz gerilemesine sebep olmuştur. Çin’ in bu etkisi değerini 3.226 dolara kadar düşürmüştür. Ama yinede geri kalan ilgilin azalmaması yeniden değer kazanmasına yardımcı olmaktadır. 12 Ekim tarihinde Coindesk internet sayfası yayınlanan  değerlere göre Bitcoin’ in değeri yüzde 5.16 ‘lık bir artışla 5.080.023 dolar seviyesinde görünmektedir. Bunda en büyük etkiyi ise yine Asya ülkeleri olan Japonya, Güney Kore gibi ülkelerin talepleri oluşturmaktadır. Böylece Çin ve Rusya’ nın yasaklamalarının pek etki ettiği söylenemez. Zaten en büyük Bitcoin piyasasını Japonya oluşturmaktadır. Japonya’ da ki Bitcoin piyasası ABD gibi diğer ülkeleri geçmiş bulunmaktadır. 135 Milyonluk işlem hacmiyle Japonya %40 ‘lık bir dilimi Bitcoin’e ayırmaktadır. Hali hazırda böyle büyük yatırımlar içinde bulunan Japonya Bitcoin’ in yasal para birimi olması yönünde ki çalışmalarını yürürlüğe sokmuş bulunmaktadır. Resmi bir yazıyla yayınladığı kanun metnine göre Japonya Finansal Hizmetler İdaresi, Bitcoin’i resmi bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceklerdir.

2008 yılında yazılım uzmanı olan Satoshi Nakamoto tarafından hizmete sunulan sanal para birimi olan Bitcoin’ in amacı hiçbir otoriteye bağla kalmadan düşük işlem ücretleriyle aktarılabilen bir elektronik ödeme sistemi olmaktır. Bu yüzdendir ki herhangi bir fiziksel denkliği yoktur ve hiçbir merkez bankası tarafından üretilmez. Üretiminde ise yine kendisine has bazı yöntemler bulundurmaktadır. Bitcoin üretimine madencilik adı verilmiştir. Madencilik yapacak olan herkes Bitcoin üretebilmektedir. Değerinin bu denli yükselmesinde ki temel unsurda bundan kaynaklanmaktadır. Bitcoin “madencilik” adı verilen bir kavram ile işlem gücü üreten bilgisayar ve donanımlar sayesinde üretilebiliyor. Sahip olunacak miktara da bir sınır getirilmiş olmasıda değer bazında büyük bir etken oluşturmaktadır. Madenciler ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar en fazla 21 milyon Bitcoine sahip olabiliyorlar.

Madencilik yaparak sahip olduğunuz Bitcoin’lerinizi “Wallet” adı verilen sanal cüzdanlar ile gerçek hayatta kullanabiliyorsunuz. Herhangi bir kimlik bilginizi kullanmadan oluşturabileceğiniz bu sanal cüzdanlar ile Bitcoin gönderip alabilir ve aynı zamanda alışveriş yapabilirsiniz.

Şimdilik ülkemizde Bitcoin’i paraya çevirmek pek mümkün değildir. İnternette bulunan ve 7/24 hizmet veren Exchange sitelerinde paraya çevirmeniz mümkün olmaktadır. Dünyanın geri kalanında durum ülkemizden biraz daha farklıdır. Amerika, Japonya neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde yasallığını korumaktadır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.