Bitcoin Ülkemizde Ne Zaman Vergilendirilecek?

19.02.2018
214
Bitcoin Ülkemizde Ne Zaman Vergilendirilecek?

Bitcoin direk olarak sanal para sınıfında geçmiş olsa da insanların sistem üzerinde gelir ettikleri bir gerçek. Bu sayede kullanmış oldukları tüm alanlar için ödeme yapmak zorundalar. Yurt dışında bu tamamen hayata geçirilmiş, ancak ülkemizde işleyen ağır merkez bankaları vesilesiyle bu tarz konular hep geri planda kalıyor. Daha doğrusu bu konu hakkında sürekli olarak bir ihtilaf ve soru işaretleri mevcut. Kimse adını tam olarak belirleyip, resmi olarak getiri sağlamasını yapamadı. Bu hamle yapılmadan kişi ve kurumlar herhangi bir talep te bulunulamıyor.

Dünya’yı kasıp kavurmakta olan Bcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar bir şekilde vergi ödemelerine tabi olmak zorundadır. Üstelik bu konudaki başarısızlık genel prestij anlamında büyük kayıplara neden olacaktır. Tüm Dünya’da bir şekilde farklı bir noktaya taşınmış olan yapısı ve gereklilikleri yerine getirilmişken, henüz vergi sisteminin oturtulamaması çok büyük açıklara fırsat tanıyacaktır.

Yapılmakta olan çalışmalar gelişim adına çok güzel sonuçlar elde etmek için sayılsa da vergilendirme gibi bir problemin olması durumu zora sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Bitcoin’in Vergilendirilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle iş adamları vb. söz hakkı kişilerin, yetkili kurumlarla ileri düzeyde çalışmalar yaması gerekmektedir. Bir fabrikatör nasıl çalışanlarına gereken imkân ve olanakları sağladığı halde, çalıştırmak için vergi ödüyorsa herkes gereken ödemeleri yapmak durumundadır. İstenilmekte olan bütün meseleler yapılması zor durumlar gibi algılanmaktadır. Son derece yanlış olan bu düşünce sistemini ve fikrini tamamen ortadan kaldırmamız şarttır.

Resmi olarak olaya el koyabilecek Maliye ve SPK gibi birimler mevcut olsa da gerekil yetkiyi bulamamaktalar. Nedeni oldukça açık ve nettir. İlk önce işlem yapılmasın için gerekli olan sınıflandırmaların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ortalama olarak belirlenmekte olan gelirlerin %’de kaçlık bir faiz ödemesinin yapılacağının netlik kazanması lâzım. Bu konular için birden fazla resmi birim ve getirilerin yerine oturtulması gerekir.

Beklentiler en çok karşımıza çıkan ve istenilen sonuçların doğrulmasındaki en büyük faktör, yine hükümet olacaktır. Yapılmasının hızlanılmasını istenmesi durumunda daha çabuk şekillenebilecek ve geliştirile bilinecektir. Son zamanlar mükemmel çalışmaların olması artık daha güzel sonuçların alınabileceğini görmek için yeterli. Diğer Avrupa ülkelerinin kendilerine en uygun şekilde yön vermesi birçok işin uzmanı kişilerle iş birliği yapması sonucundadır.

Bu nedenle konu hakkında bilgi ve birikimi olan kurum, kuruluşlara bağlı insanlardan nasıl bir yol izleneceği manasında çözümler üretilmesi sonuca gidilmesinde daha rahat bir yol açacaktır.

Bitcoin Vergilendirilmezse Ne Olur?

Bitcoin’in vergilendirme süreci ters yönde gider ve tamamen serbest bırakılırsa kesinlikle çok büyük yanlışlar silsilesine start verilmiş olur. Hiçbir şekilde takip edilmemesi tam olarak bir risk taşırken, vergilendirilmemesi gibi bir netice kötü niyetli insanların ekmeğine yağ sürecektir.

Artık pizza markalarının bile ödeme olarak kabul ettiği bir ağdan faydalanmamak maddi olarak da içeri girilmesine vesile olacaktır.

Bitcoin’den kazanç elde etmeye devam ediliyor ancak hala kimsenin bir ödemeye tabi tutulmaması problem yaratmak için yeterli bir sebep olacaktır. Fark edilmeyen bir usulsüzlük mevzu bahis olduğunda, henüz vergilendirme sistemi bile tam olarak değerini oturtmamışken, her türlü dolandırıcılık sisteminin ilerletilmesi de oldukça basit olacaktır. Sadece para kazancı elde etmek için değil, kamuoyunun vicdani rahatlığını için en yakın zamanda pozitif sonuçlar elde edilmek zorunludur. Bitcoin ve sanal para sınıflandırılmalarının yapılması olayları normale çevirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.