Bitcoin Nedir?

28.07.2017
302
Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakatomo tarafından deneme yanılma yöntemiyle bulunmuş ve herhangi bir merkezi, bankası ve resmi kuruluşu dahi olmayan, fakat para birimleriyle alınan, satılan ve işlem gören bir birim olarak adlandırılır. Genel piyasalarda dolar, euro, ve Türk Lirası gibi para birimeriyle lense edilir. Bitcoin’in kısaltması BTC olarak adlandırılır. Bitcoin uzun bir süredir hayatımızda olmasından dolayı, sanal para birimi olarak da hafızalarımızda yer alır.

2008 yılından beri sürekli gelişim gösteren bitcoin, ilk çıktığı andan itibaren değerini arttırmaya devam etmiştir. En değerli 3. Parti parti hizmeti olmasından dolayı, şuan dudak uçuklatan bir değer sahiptir. Bitcoin’in satış fiyatı 9.085 TL’dir ve bu tutar her geçen gün artış göstermektedir. Bitcoin’in bu kadar artmasındaki tek sebep, internet sektörünün ve teknolojinin, bir hayli gelişim göstermesidir.

Artık bir çok internet hizmeti veren kurum ve kuruluşlar, Bitcoin transferlerine daha çok önem vermektedir. Alım ve satımlarını bitcoin üzerinden yapan şirketler, aslında bu sektörü bir yatırım aracı olarak nitelendirmektedir. Sürekli artan bir grafiğinin olması da, Bitcoin’in ne denli kazanç sağlayan bir yatırım aracı olduğunun göstergesidir.

Çoğu kesim Bitcoin’i Satoshi olarak da nitelendirmektedir. Bitcoin’i hesaplamak için, 1/100 milyon hesaplaması yapılır. Yani 100.000.000 Satoshi 1 BTC’dir. 1 Btc’ninde 9.085 TL olduğunu düşünürsek, diğer oranlar ve bağlantılar da bunun üzerine kurulur.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin’in kullanılma mantığı, sanal üzerinden alışveriş veya alım-satım yapmaktır. Az öncede belirttiğimiz gibi şirketler, alım satımlarını doğrudan Bitcoin üzerinden yapmaya başlamıştır. Altından daha değerli bir yatırım aracı haline dönüşmüş ve kısa sürede çok yol kat etmiştir. Sanal üzerinden tercih edilen Bitcoin, artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoinleri üretmek veya almak için neler yapılacağına dair bilgiler, Satoshi Nakatomo tarafından detaylı olarak aktarılmıştır. Bitcoin madenciliğini duyuran Nakatomo, aslında bunun bir şans oyunu olduğunun altını çizmiştir. Sonuç olarak Bitcoin madenciliği, samanlıkta iğne aramak kadar zor bir olaydır. Genelde şirketlerin aktif ettiği bu madencilik sistemi, büyük bir yankı uyandırmayı başarmıştır.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise, Bitcoin Madencliği adı altında işlem yaptığını söyleyen ve kullanıcılardan para alara Bitcoin üreteceklerini, Bitcoinleri teslim edeceklerini, hiç bir işlem yapmadan Bitcoin vereceklerini söyleyen dolandırıcı şirketler ortaya çıkmıştır. Bu şirketlerin gerçekle hiç bir bağlantısının olmadığı gibi, insanları sömürmekten başka bir işe yaramıyorlar. Bu konuya dikkat edilmeli ve bu şirketlere hiç bir şekilde para transferi yapılmamalıdır. Bitcoin madenciliği sadece, çekilişler üzerine yapılır ve piyasa da bu şekilde dengelenmiş olur.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Bitcoin almak isteniyor ise, ilk olarak bir sanal cüzdan ve bilgisayarda yeterince harddisk depolama alanı oluşturulması gerekmektedir. Fakat harddisk işlemi artık pek kullanılmamakta ve yerini sanal alanlara bırakmıştır. Sonuç olarak bitcoin bazı aracı kurumlar vasıtası ile alınabilmektedir.

Bitcoinler hesap cüzdan kodları ile verilir. Örnek olarak 5.000 TL tutarına denk gelen 0.41 Bitcoin aldınız. Bu Bitcoin sizlere cüzdan kodu olarak verilir. Hesabınıza yüklemek için, sanal cüzdanınıza girmeniz ve daha sonra kodu yazmanız gerekir. Sanal cüzdanlar bir nevi banka hesapları gibidir. Tüm Bitcoin’ler bu cüzdan üzerinde saklanır ve transfleri de aynı cüzdan üzerinden yapılır. Cüzdan hesabı açmak oldukça pratik ve kolaydır. Yatırım yapmak veya alışverişlerinizi artık Bitcoin üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız, kısa bir aracı kurum analiziyle satın alma işlemlerini yapabilirsiniz. Tahminlere göre 10 sene içerisinde, Bitcoin artık hayatın her anında olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.