Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold Nedir ?

10.01.2018
269
Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold Nedir ?

Büyük şirketler tarafından kontrolü sağlanan Bitcoin, dünya genelinde sınırlı sayıda üretilen bir kripto para birimidir. Hızla büyüyen ve kullanıcı sayısı olarak son demlerde tavan yapmış olan Bitcoin’den eskisi gibi kazanmak o kadar da mümkün olmamaktadır. Büyük şirketler sahip oldukları işlemci(CPU) sayesinde müşterisi olmak isteyen kişilere “Cloud Mining Araçları” adı altında kiralamalar yaparak yavaştan şirket içi döngüsel bir üretim hacmine dönüştürmektedir. Öte yandan buna ek olarak bitcoin madenciliği üzerine sıradan tabiri ile anılmakta olunan ve yüksek işlemci işlevselliklerine sahip olmayan yatırımcıları da saf dışı bırakmaktadır. Bitcoin kavramı içerisinde önemli 2 farklı etki durumu bulunuyor. Bunlardan biri Bitcoin Cash, diğeri ise Bitcoin Gold olmaktadır.

 

Bitcoin Cash Nedir?

Kripto para üzerine internet dünyasının popüleri haline gelen Bitcoin, son dönemlerde günümüz en iyi dijital yükselişlerinden biri olmuştur. Bu duruma dayalı olarak Bitcoin Cash ise, tıpkı Bitcoin gibi internet aracı vasıtasıyla işlem görebilen ve aynı zamanda Biycoin kullanıcıları arasında dijital para transferi sağlayan araç durumunu kapsıyor. Herhangi bir Merkez Bankası’na ihtiyaç duymadan değer kazanabilen bu para birimi, aynı zamanda üçüncü bir kilit noktası oluşturarak buradan onay aldıktan sonra çalışma ihtiyacını giderebilmektedir. Global bir düzeyde yol kat eden Bitcoin, dijital dünyanın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Göstermiş olduğu bu performans neticesinde oldukça verimli durumların da ortaya koyulduğunu söylemekte fayda var. Bitcoin Cash etkisi ise Bitcoin birimine göre daha hızlı bir şekilde işlem yapabilme gücüne sahip olmaktadır.

Bitcoin Gold Nedir?

Bitcoin Gold, ilk paragrafta sunduğumuz yüksek işlemci gücüne sahip olmayan yatırımcılara yeniden yatırım yapmalarını teşvik etmek amacıyla bu performans gücünü sağlayan işlemcileri şart koşmamaktadır. Bitcoin Cash üzerine benzer yatırımlarda bulunan kişiler çeşitli amaçlara yönelik işlemlerde bulunmuş ve başarı sağlamıştır. Bu süreç zarfında kasalarında yeterli bitcoin bulunduran ve bunları etkin bir şekilde kullanım yetkisine sahip olan kişiler bu bitcoin miktarı kadarınca bitcoin cash kazanmaktadırlar. Cash etkisi ilk piyasaya giriş yaptığında 175 dolarlık bir hacme sahipti. Fakat gelişimlerle birlikte aynı dönem kapsamında bu rakam 450 dolara kadar yükselerek yüksekbir değer hacim işlemi görmüştür. Bu kapsamda “acaba bitcoin bölünüyor mu” sorularına da cevaben cash ve gold etkilerine yönelik üretimi oldukça zor olmasından ve aynı zamanda tamamen büyük şirketlerin yönetiminde bulunan bitcoin faktörü yeniden yapılandırma sürecine girebilir düşüncesindeyiz.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold Hakkında

Ağustos 2017 tarihinde çıkışlı olarak piyasaya sürülen bitcoin cash, Bitcoin tarafından mevcut kullanıcı sayısını arttırmak ve buna yönelik kitleyi geniş tutmak maksadıyla ortaya konulan bir çözüm yolu olarak görülmekteydi. Öte yandan bitcoinde varyasyona dayalı olarak sıkıntıların oluşmasıyla birlikte “balın” yakıştırmaları da ortaya çıkan diğer sorunlarla birlikte kendini göstermiş oldu. Bu söylemlerin ardından kısa bir süre zarfında ikinci bir bitcoin sürümü piyasaya sunulmuş ve kısa süre zarfında 4 katına kadar çıkan bir değer görülmüştür. Kripto paralar her ne kadar kafa karıştırıcı bir nitelikte olsa da, yoğun işleyen bir endüstri halini almayı başarmış görünüyor. Entegre devre kapsamında ASIC tarafından desteklenen durum kapsamında bitcoin madenciliğin zorlaşması verimli bir şekilde devam ettiriliyor. ASIC tabanına sahip olan işletme hacmi bulunan şirketlere yapılan sunum ile birlikte kendilerine BTG önerilerek bu doğrultuda işlem hacmi kapsamında oldukça yenilikçi ve algoritmasında da değişikliklere gidilere piyasa da olmayı sürdürecek. Geçmişe bağlı olarak yaptığımız analizlerde bitcoin daha farklı işleyişlerle karşımıza çıkacağa benziyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.