Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Tüm Bilgiler

17.05.2017
213
Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Tüm Bilgiler

Bireysel emeklilik sistemi, yıllardır ülkemizde kullanılan fakat 2016 yılı itibari ile devlet tarafından verilen destekler ile birlikte hem daha fazla adını duyuran hem de katılımcı sayısında ciddi bir artış yaşamış olan bir sigorta sistemidir. Bu sistem, kişilerin aylık ya da üçer aylık dönemler ile yapacakları birikimlerin desteklenmesi ve kişilere de ister aylık maaşlar isterlerse de ilerleyen dönemlerde toplu bir şekilde verilmesi üzerine kurulmuştur. Emeklilik döneminde yaşam standartlarını daha üst sınırlara çıkaramak isteyen kişiler için devlet tarafından atılan adımlar ise, bu sistemi çok daha ayrı bir noktaya getirmiştir. Çünkü, bireysel emeklilik sistemi için yapılan düzenlemelere bakıldığı zaman, kişilerin birikimlerine devlet tarafından net %25 destek sağlandığı görülmektedir.

Devlet tarafından sunulan %25’lik desteğin size sağlayacağı faydaya baktığımızda ise, örnek bir hesaplama yapabiliriz. 1 yıllık bir abonelik için yapacağımız bu hesaplamada, kişilerin bireysel emeklilik hesaplarına her ay için 100 Türk Lirası yatırdıklarını varsayalım. 12 ay tamamlandığı zaman kişilerin yapmış olduğu 100 Türk Lirası aylık birikimler, toplamda 1200 Türk Lirası olacaktır. Fakat, devletin verdiği desteğe baktığımız zaman, 12 ay için toplamda 300 Türk Lirası olduğunu görmekteyiz. Bu da kişilerin 1 yıl sonunda 1500 Türk Lirası’na sahip olduklarını bizlere göstermektedir. Yapılan hesaplamayı biraz daha uzattığımız zaman, destek olmadan 10 yılda yapılacak olan birikim tutarı 12 bin lira olurken, devlet destekli olarak yapılan tutarı 15 bin lira olacaktır.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl Açtırılır?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Şartları

Bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak isteyen kişilerin karşısında onlarca farklı kurum bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yalnızca sigorta şirketleri tarafından yaptırılacak işlemlere, yeni düzenlemeler ile birlikte birçok banka da dahil olmuştur. Bundan dolayı, bireylerin kolayına gelen herhangi bir yöntem ve firma seçimi yapılarak, kısa sürede hesap açılışı gerçekleşecektir.

Ülkemizde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen bireysel emeklilik aracı kuruluşlarına baktığımızda, ilk 10 şu şekildedir.

  • Anadolu Hayat Emeklilik
  • AXA Hayat Emeklilik
  • Halk Emeklilik
  • QNB Finansbank Cigna Finans Emeklilik
  • Garanti Emeklilik
  • Ziraat Emeklilik
  • Vakıf Emeklilik
  • AVIVASA
  • Allianz Emeklilik
  • Groupama Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemi için seçebileceğiniz; kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ve piyasada da sorunsuz işlem sunan aracı kurumlar bu şekildedir. Sisteme ilk kez kayıt olacak kişilerin, seçecekleri sigorta kuruluşuna doğrudan başvuru yapmaları, birikim hesaplarının açılması için yeterli olacaktır. Başvurular sırasında herhangi bir özel belge ya da gelir durumu talep edilmemektedir. Kişilerin yanlarında bulundurması gereken tek belge, nüfus cüzdanlarıdır.

Bireysel Emeklilik Hesabına En Az Ne Kadar Para Yatırılır?

Zorunlu Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik sistemi için kayıt alan kurumlar, kişilerin her ay ya da üçer aylık dönemler ile yapacakları yatırımlarında bazı alt sınırlar belirlemektedir. Bu alt sınırlar, kesinlikle kişileri zorlayacak düzeylerde olmadığından dolayı, emeklilik hesabı açtırmak isteyen kişilerin panik yapmasına kesinlikle gerek yoktur. Şuan için aylık ödenmesi gereken en az yatırım bedelinin 80 Türk Lirası olduğunu görmekteyiz.

Aylık 80 Türk Lirası birikim yaparak devlet desteği ile birlikte birikimlerini daha üst sınırlara çıkarmak isteyen kişiler için bu düşük ücreti sunan sigorta, Cigna Finans’tır. QNB Finansbank bünyesinde hizmet vermekte olan sigorta şirketi, başvurularını doğrudan QNB Finansbank şubelerinden almaktadır. Başvuru işlemlerinde aidat ödemelerinin sorunsuz ve otomatik ödeme talimatı ile gerçekleşmesi için, kişilere birer vadesiz mevduat hesabı açtırılacak ve hesap cüzdanı da başvuru işleminde kişilere teslim edilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.