Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

07.07.2020
235
Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faiz, normal faizden farklıdır, normal faiz sadece sermaye faizi ile karşılanır bileşik faizde, sermaye faizi ve faiz katlanarak büyür. Bugün, birçok banka kredileri için bileşik faiz kullanıyor, bu yüzden kredi almadan önce söylediklerimizi düşünmenizi öneririz. Bu nedenle, bileşik faiz aldığınız bankaların veya kredilerin değeri sürekli artmaktadır. Ev kredisi veya araba kredileri genellikle aylık olarak gösterilir. Örneğin, konut kredisi bir yıla ulaştığında % 15,36 değil, aylık % 1,28’dir. Bu çok yaygın bir hatadır ve bu hata birçok insanın hayatını mahveder.

 

Aldığınız kredinin günlük, aylık veya yıllık faizlerinin bileşik etkisi vardır. Faiz ne kadar erken ortaya çıkarsa, ilgi o kadar büyük olur. Bu duruma her iki taraftan da bakabilirsiniz. Paralarını faizle yatırım yapanların paraları artar. Borçlu için borç ödemesi artar. Örneğin, bazı tasarruf hesapları günlük olarak hesaplanırken, bazı tüketici kredileri aylık olarak faaliyet göstermektedir.

 

Bileşik faiz nasıl hesaplanır?

İlk yıl için bileşik faizi hesaplayalım. Şimdi 100.000 TL civarında tahvil satın aldığımızı varsayalım. Diyelim ki senede % 20 faizle tahvil alıyoruz. 100.000 TL’yi % 20 ile çarparak ilk yıl için alacağımız faizi buluyoruz ve 120.000 tl oldu alacağımız faizi bulmak için ise 120.000 tl den 100.000 tlyi çıkartıyoruz. Alınan faiz 20.000 TL olacaktır. İkinci yılı hesaplamak istiyorsanız, sermayenize olan faizi ekleyebilir ve bir sonraki faizi hesaplamak için 120.000 TL için aldığınız bonoya olan faizi ekleyebilirsiniz.

 

Önümüzdeki yıllar için bileşik faizi hesaplayalım. Bileşik faiz etkisinin büyüklüğünü daha iyi görmek için sonraki yıllarda bileşik faizini hesaplayalım. Gelecek yıla geçtikçe, hesap büyümeye başlar. Şimdi aynı oranda başka bir tahvil aldığımızı varsayalım. Diyelim ki tahvil satın almadan önceki ikinci yılın sermayesi 120.000 TL ve şimdi % 20 tahvilimiz var. Ne yaparsak yapalım ve 120.000’i % 20 ile çarpıyoruz. 24.000 yaptık ve sermayemize ekliyoruz, bu da 144.000 TL yapıyor. Şimdi 3. yılı hesaplayın. Varsayalım ki, % 20 tahvilimizi aldık, 144.000 lirimiz var. Aynı işlemi tekrarlıyoruz ve 144.000 TL ile % 20 çarpıyoruz. Alacağımız faizi buluyoruz ve sonuç 28.800 TL.

 

Bileşik faiz formülü nedir?

Bileşik faiz formülünün hesaplanması. Bileşik faiz formülü, belirli bir yıl (n) sonra gelecekteki (FV) değerini görmemizi sağlar. FV (gelecekteki değer) gelecekteki paranın değerini, P’ye koyduğunuz sermaye, i yıllık faiz oranı, c, yılda kaç kez faizin birleştirildiğini gösterir. Örneğin faiz günlük ise, 365 defa bileşir. Bu, kaç yıl bileşik faiz alacağınızı belirlememizi sağlar. 10 yıl sonra olacaklar gibi soruları bulmamızı sağlar. 10 yıl sonra ne olur? Sorunun cevabı için n yerine 10 yazacaksınız. Değişkenleri formüle yerleştirin. Çok fazla sonuç ortaya çıkarsa, tek tek yazarak bulmak neredeyse imkansızdır. Bu formülü her hesaplamada kullanabilirsiniz. Bu formülü kullanmak için aşağıda belirttiğimiz şeyi bulmanız gerekir:

 

Yatırım yapılan sermayeyi bilmelisiniz. Yatırım sermayesi, koyduğunuz sermayedir. Bu, satın aldığınız tahvile koyduğunuz prensiptir. Örneğin, 1.000 tl mevduat faizi yatırdınız. Bu durumda, koyduğunuz sermaye 1000TL’dir. Alacağınız faiz oranını hesaplayın. Mevduat faizi alacağınız oran, yıllık birimler halinde ve yüzde olarak gösterilmelidir. Örneğin, 1000 TL koyduğunuz sermaye için yıllık % 20 faiz oranı vardır. Formülde hesaplarken, verilen yüzdeyi 100’e bölmemiz gerekir. Örneğin, % 20/100 = 0.20. Ayrıca ne kadar bileşik faiz alacağınızı da bilmelisiniz. Genel olarak faiz aylık olarak birleştirilir (katlanır). Örneğin, aylık olarak, 12 yıl c yazarsınız, çünkü faiz yılda 12 aydır. Aynı şekilde, eğer günlük olsaydı, yılda 365 gün olduğu için 365 yazacaktık.

 

Mevduat faizini ne kadar süre alacağınıza karar verin. Kararınız 5 yıl, 10 yıl olabilir. 10 yıl sürecek olursanız, n 10 olarak yazacaksınız. Formu kullanın, değişkenleri yerine koyun, doğru yazıp yazmadığınızı kontrol edin. Yıllık faize göre alacağınız faiz yüzdesini 100’e böldüğünüzden emin olun. Aynı şekilde c yani yılda kaç kez bileşik faizin bileştiğini doğru yazdığınızdan emin olun. Sonra formülü belirttiğimiz gibi yerleştirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.