BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir miyim?

17.05.2019
244
BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir miyim?

BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir miyim?

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) yürürlükte olduğu zamandan itibaren konu hakkında birçok şey merak edilmeye başladı. Bu konuların ilk sırasında bireysel emeklilik sistemindeki birikimlerin garanti gösterilerek bankadan kredi çekme konusu gelir. Özellikle kredi için kefil bulmakta güçlük çeken fakat, BES birikimi bulunan kişileri bu konu fazlasıyla ilgilendirmektedir. Peki BES’teki birikimleri teminat göstererek kredi çekilmesi mümkün müdür?

BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir miyim?

BES Ne Demektir?

Kısacası BES, bir birikim hesabı uygulaması olarak adlandırılır. Birikim hesabı bulundurmak için kurulan firmalara kişiler belirli bir süre boyunca aylık olarak belli bir miktar para yatırır. Bu süre dahilinde BES firması, paranıza belirli oranda faiz işletir ve sürenin sonunda üstüne faiz işlenmiş olan anapara faiziyle beraber kişiye geri verilir. Bu ödeme işlemi kişilerin istekleri doğrultusunda toptan olabileceği gibi aynı zamanda taksitler halinde de ödenebiliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi, Türkiye’de uygulanmakta olan Bağ-Kur, Emekli Sandığı veya SSK emekliliğine benzer bir sistem olmamaktadır. Bireysel emeklilikte para birikimi yapıyorsunuz ve paranıza faiz ödemesi de yapılmaktadır. Türkiye’de BES kamu ile özel sektörde çalışan kişiler için zorunludur.

BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekmek Mümkün mü?

BES sisteminin zorunlu olması ile beraber BES hesaplarında paralar birikmeye deva ediyor. Gelecek günlerde BES’ten çıkışın belli bir süre mümkün olmayacağı da konuşuluyor. Dolayısıyla kredi çekebilmek için ipotek, kefil veya rehin gibi teminatı söz konusu olmayan kişilerin BES birikimleri çözüm olacak. Diğer bir ifade ile BES birikimlerini garanti göstererek kredi çekmeniz mümkün.

BES Birikimleri Garanti Gösterilerek Nasıl Kredi Çekilir?

BES’teki birikimlerinizi garanti göstererek kredi çekmeniz mümkün. Bu yöntem ile kredi çekmeyi isteyenler şu adımları takip etmelidirler;

İlk olarak bireysel emeklilik sisteminde bulunan birikimlerin tutarını belirten dekontu ilgili bireysel emeklilik şirketinden temin edin. Almış olduğunuz bu dekont ile beraber kredi çekmek istediğiniz bankaya başvurun. Bireysel emeklilik sistemindeki birikimlerinizi almak istediğiniz kredi anaparası ile geçecek olan vadede anaparaya işlenecek faizi karşılayacak oranda olmasına dikkat edin. Böylece banka BES şirketi ile yazışarak birikimlerinizin üzerine rehin şeyhi koymasını isteyecektir. Eğer şirket rehin talebini onaylarsa bireysel emeklilik birikimlerinize rehin işlemi uygulanarak bankadan kredi çekebileceksiniz.

BES’teki Birikimleri Teminat Göstererek Kredi Çekebilir miyim?

Bireysel Emeklilik Sistemi Birikimleri Miktarı Kadar Kredi Çekmek Mümkün mü?

Mesela bireysel emeklilik sisteminde 100.000 TL paranız olduğunu varsayalım. Peki anapara, faizle beraber 100.000 TL kredi çekme şansınız var mıdır? Elbette ki bu miktarda kredi çekmeniz söz konusu değildir. Çünkü, bireysel emeklilik birikimlerinin hepsinin haczi mümkün değildir. Haciz hakkında mevzuatta düzenleme bulunur. Bireysel emeklilik sistemindeki birikimler kısmen haciz edilebilir ve BES’te geçen ay ve haciz işlemlerinin gerçekleştirileceği tarihte geçerli sayılan brüt asgari ücretle çarpılmaktadır.

Ortaya çıkan sonuç haciz edilemeyen kısım ve bu kısım biriken paradan çıkarılmaktadır. Daha sonra kalan kısın haciz edilebilir. Bankalar bu formülü izleyerek BES birikimlerinin hepsine kredi vermez. Müşterilerin risk durumu, mevcut gelir durumu, kredi notu değerlendirmeye alınarak kredi miktarı saptanır.

Banka BES Birikimlerini Teminat Olarak Kabul Etmek Zorunda mıdır?

Bankalar, bireysel emeklilik sistemindeki birikimleri teminat olarak kabul etmek zorunda değillerdir. Hatta bu anlamda herhangi bir yasal zorunluluk da yer almaz. Şayet BES şirketi, birikimler üzerine rehin koyabileceğini ifade eder ve müşterilerden kredi borcunun ödenmemesi durumunda var olan bütün birikimlerin haciz edilebileceğine dair muvafakat alırsa, BES birikimlerini teminat olarak kabul edebilir. Müşteriler bu gibi durumları dikkate almalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.