Bermuda Şeytan Üçgeni ve Sırları

04.05.2018
259
Bermuda Şeytan Üçgeni ve Sırları

Geçmişten günümüze dünya üzerinde açıklanamayan pek çok olay olmuştur. Zaman içerisinde bilimsel açıklamalar getirilerek ya çözülmüş ya da tarihin tozlu sayfaları arasında sıkışıp kalmışlardır. Bermuda şeytan üçgeni de dünya üzerinde çeşitli gizemli olayların yaşandığı yerlerden birisidir. Yaşanılan bu gizemli olaylar sonucu buraya şeytan üçgeni, lanetli yer ve en çok bilinen ismiyle bermuda şeytan üçgeni denmiştir.

Bermuda şeytan üçgeni tam olarak Amerika’nın Atlantik okyanusu tarafında güneydoğu sahillerinde yer alan, haritadan baktığımıza ise Puerto rico, bermuda ve Miami sınırları içerisinde bulunan üçgen şeklinde bir bölgedir. Kapladığı alan ise 500.000 genişliğindedir.

Bu alanı gizemli yapan ve içerisinde sırları barındırması bugüne kadar oradan geçen çeşitli gemi uçak ve kaybolan insanlardır. İçinde bulunduğumuz yüzyılda bile 1000’den fazla uçak, gemi ve insan kaybı söz konusudur. Bölgenin gizemi çeşitli tarihi kaynaklarda da bahsedilmiştir. Bunlardan birisi Kristof Kolomb’un yenidünya keşfi sırasında kendi seyir defterine yazdığı ifadeler bulunmaktadır: suyun üzerinde garip ışıklar olduğu, farklı cisimlerin gökyüzünde dolaştığı ve havadan suya ateş topları yağdığıdır.

Tarihe geçen ünlü kazalarından bir kaçı şunlardır:

Ellie austen gemisinin 1881 yılında New York rotasında ilerlerken bu alanda boş bir gemi bulmasıyla başlar. Kendi mürettebatından 4 kişiyi o gemiye koyarak kendi gemisine bağlayıp o şekilde götürürken buldukları gemi bir anda ortadan kaybolur ve tekrar bulunduğunda o 4 kişinin içerisinde olmadığı görülür.

Bu olaylardan biri de uçuş 19’dur. 5 uçaktan oluşan talim filosu yaptıkları uçuşun sonunda karaya geri dönemezler. Aralarında yaptıkları telsiz konuşmalarından yönlerini bulamadıkları anlaşılmaktadır. Başlarında olan pilotun deneyimi bir hayli fazla olmasına rağmen bu olayın temelini de pilotun verdiği yanlış kararlar neticesinde o bölgede filonun kaybolup yönünü tayin edemeden yakıtlarının biterek denize çakılmalarıdır.

Diğer bir olay ise gene bir uçak kaybıdır iki yolcu gemisinin bir yıl arayla bu bölgede kaybolmasıyla gerçekleşir. Hatta uçaklardan biriyle iletişimin bölgeye girmeden önce kopmuştur.

Peki, bu kadar olay neden olmaktadır? Olaylardan sonra arama ekipleri tarafından neden bir kalıntıya ulaşılamamaktadır? Araştırmacılar tarafından çeşitli teoriler ortaya atılmış ama hiçbiri tek başına bu alanın gizemini çözememiştir. Olaylar neticesinde birçok pusula hataları kayıt altına alınmış ve enkazlar çoğunlukla bulunamamıştır.

Bu kadar olayın sonucunda resmi yerler tarafından böyle bir bölgenin varlığı herhangi resmedilen bi kanıt bulunmadığı için kabul edilmemektedir. Ve hatta dünya sularında en tehlikeli 10 yer listesi arasında da bermuda şeytan üçgenine yer verilmemiştir. Amerika tarafından da yapılan açıklamalarda okyanusun herhangi bi yeri ne kadar tehlikeliyse bu alanın da o kadar tehlikeli olduğu yönündedir.

Ortaya atılan bazı teorilerden bahsedelim. Independent gazetesinde çıkmış bir habere göre, bermuda şeytan üçgenindeki bu gizemli olayların nedeni bölgenin üzerinde yer alan ‘uçak bombası’ tesiri oluşturan altıgen bulutlardır. ‘Uçak bombası’ denilen bu bulutlar okyanusa doğru inen çok güçlü hava akışlarına neden oluyor. Diğer bir söyleyişle bugüne kadar olmuş olan birçok kaza ve kayıp haberinin sebebi bu ani hava değişimleri olabilir.


Kazalarda gerekçe olarak gösterilen nedenlerden biri de pusula sorunudur.  Pusula sorunu neden olan durum basit olarak manyetik kuzey ile coğrafi (gerçek) kuzeyin aynı olmaması. Pusula manyetik kuzeyi gösterirken dünya’nın bazı noktalarında aslında doğru yönü göstermeyebiliyor.

Başka bir teori de, Bermuda üçgeninin bulunduğu alandan geçen golf-stream sıcak su akıntısı da bu olayların nedeni olabilir. Okyanus tabanında bulunan metan hidrat rezervlerinin bu su akıntısıyla gaz haline geçmesiyle ortaya çıkan metan gazı tabandan deniz seviyesine çıkarken okyanusun yoğunluğu düşerek gemileri taşıyamayacak hale gelir ve gemiler kendini okyanusun dibinde bulur. Gemiler için de aynı durum söz konusudur hafif olan hava yukarıya çıkarken hava yoğunluğunu düşürür ve uçaklar da okyanusun dibini boylar. 

Peki ama bu kaybolan uçakların gemilerin ve insanların izlerine neden bir türlü rastlanmıyor? Okyanusun dibinde neden gemilere ve uçaklara ait batıklar bulunmuyor? Bu teorilerin hiçbiri başta da anlatıldığı gibi tek başına bu sorulara yanıt olamamaktadır.

Bilimsel olarak bir kanıtı olmasa da çeşitli söylentilerden Şeytan üçgeninin bulunduğu okyanusun adının Atlantik olmasından ötürü aslında o alanda kayıp kıta Atlantis’in bulunma ihtimali ortaya atılmıştır. Belki de her şeye sebep olan bugüne kadar çeşitli filmlere kitaplara konu olmuş o destansı kıtadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.