Belediye Para Yardımı Ne Kadar?

10.11.2017
775
Belediye Para Yardımı Ne Kadar?

Ülkemiz ihtiyaç sahiplerine ülke genelinde yardımlar yapılmaktadır. Gerek sürekli gerekse geçici olarak yapılan yardımlar Başbakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Kaymakamlıklar ile Valilikler bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) yapılmaktadır. Aynı zamanda sosyal devlet anlayışı içinde belediyelerde nakit yardımında bulunmaktadır. Peki; Belediye Para Yardımı Ne Kadar?

Belediyeler içerinde faaliyet gösteren Sosyal Destek Hizmet Müdürlüğü yardıma ihtiyacı olan vatandaşların başvurularını almaktadır. Bu başvuruların komisyona sunulması onay sürecinden sonra hak kazanan ihtiyaç sahiplerine yardımın dağıtılmasından sorumludur.

Belediye para yardımına belediye sınırları içinde resmi olarak ikamet eden her ihtiyaç sahibi başvurabilse de, ihtiyaç sahibinin geliri ve üstüne kayıtlı taşınır veya taşınmaz mülklerin incelenip Belediye Değerlendirme Komisyonundan onay alması gerekmektedir.

Belediye Para Yardımına Nasıl Başvurulur?

İkamet edilen bölgenin Belediye Başkanlığına direk başvurulması gerekmektedir. Belediye başvuru yapan kişinin ikamet teyidini kontrol ederek başvuruyu kabul eder. Sonraki adım olarak başvuru yapan kişinin hayatı uzman kişiler tarafından incelenir. İncelemeler genel olarak kişinin evinde ve yakın çevresinde yapılmaktadır. Ancak her başvuru sahibinin böyle bir incelemeden geçeceği kesin değildir. Başvuru sonuçları belediyeler arasında farklılık göstermektedir. Karar verecek olan komisyon genel olarak her hafta toplantı yapmaktadır. Bazı durumlarda ise başvuruların belediye meclisinden geçmesi gerekmektedir. Bu durumda ise yaklaşık olarak 1 ayı bulabilmektedir. Belediye Para Yardımına Nasıl Başvurulur? Sorusunun cevabı bu şekilde özetlenebilir.

Belediye Para Yardımı Detayları

Belediye Para Yardımı Detayları şunlardan oluşmaktadır;

Her belediye farklı bankalar ile çalışabilmektedir. Bazıları ise PTT ile yardımlarını gerçekleştirmektedir. Belediyelerin anlaşmaları oldukları kurumlardan hesap açtırılmasını talep ederlerken bazı belediyeler çıkardıkları sosyal yardım kartlarını kullanmaktadır. Belediyeler ise şu durumlarda para yardımınca bulunmaktadır;

 1. Maddi olarak açlık sınırında bulunan veya açlık sınırı altındaki kişilere
 2. Öksüz, yetim ve kimsesiz aileler ve çocuklarına
 3. Fakir olup ölen kişilerin cenaze masraflarını karşılamaktadır.
 4. Doğal afetler sonucu evlerini kaybetmiş olan vatandaşlar
 5. Askere gidenlerin ailelerine
 6. 65 yaşını geçmiş ve başkasına bağımlı yaşayan kişilere
 7. İhtiyacı olan öğrencilere burs olarak para yardımı yapmaktadır.

Yukarıda ki bilgiler ışığında eğer ihtiyaç sahibiyseniz ikametgâhınızın bulunduğu belediye başkanlığına gidip başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

En son İzmir Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu bayram yardımı büyük ilgi uyandırmıştır. İhtiyaç sahibi olarak başvuru yapan 21 bin 332 aileye bayram öncesi 200 TL bayram yardımı yapmıştır. Toplamda 4. 267.000 TL olan bu yardımı bayram öncesi yapılmasından dolayı İzmir esnafının cirolarında da bir canlılık meydana gelmiştir.

Yapılan yardımda 4 Milyon 267 Bin TL ihtiyaç sahiplerinin banka hesaplarına yatırılmıştır. Gizliliğin ön planda tutulması ihtiyaç sahiplerinin kimliklerinin gizli tutulması için bu yönteme başvurulmuştur. Yardım hakkı kazanan aileler adına yazılan mektuplarda detaylı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında ihtiyaç sahipleri ATM kartlarıyla aynı görevi gören Sosyal Yardım Kartı ile istedikleri ATM den paralarını çekebilmişlerdir. Kart şifresini unutanlar ise Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şubesi’ne başvurularını yapabiliyorlar.

Sosyal yardım bilgilerinizi ise https://www.turkiye.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Sizden istenilen;

 • E-Devlet Şifresi
 • Mobil İmza
 • Elektronik İmza
 • T.C. Kimlik Kartı
 • Banka

Bilgilerinden sizlere uygun olan bir tanesi ile sorgulamanızı yapabilirsiniz. İhtiyaç sahipleri sadece belediyelerden değil devletin sunmuş olduğu

 • Barınma Yardımları
 • Doğum Yardımı Uygulaması
 • Eğitim Yardımları
 • Aile Yardımları
 • Sağlık Yardımları
 • Engelli Yardımları
 • Özel Amaçlı Yardımlar
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı

Gibi yardımlardan faydalanabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.