Başkasına Ait Çekilen Kredileri Öğrenebilir Miyim?

28.08.2018
291
Başkasına Ait Çekilen Kredileri Öğrenebilir Miyim?

Başkasına ait kredi bilgilerini öğrenmek isteyen kişilerin yapması gereken birkaç yol bulunmaktadır. İki işlemi de yapmak için, adına bilgi öğrenmek istediği kişi tarafından onay alınması gerekmektedir.

Başkası Benim Adıma Kredi Çekebilir Mi?

Adıma habersiz kredi çekilmiş mi? diye merak eden kişiler, kendilerine ait borç bilgilerini eğer haciz işlemine girmediyse e-Devlet üzerinden öğrenememektedir. Adınıza yapılan kredi başvuru veya işlemlerini bankalara ait sorgulama ekranlarında kontrol edebilirsiniz. Bu sorgulama ekranı için internet bankacılığına giriş yapmanız gerekebilir. Diğer bir sorgulama yolu ise; bankalara ait şubelerden kontrol edebilirisiniz. Eğer adınıza hacizli bir banka borcu bulunmaktaysa bunu e-Devlet aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Adıma kredi çekilmiş mi e-Devlet hizmeti için; e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı sayesinde Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama işlemi ile gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz.

Başkasına Ait Kredi Notu Öğrenme:

Başkasına ait kredi notunu öğrenebilir, bu not sayesinde kredi durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Başkasına ait kredi notu nasıl öğrenilir? Öncelikle bu kredi notunu öğrenmek için adına işlem yapacağınız kişinin size onay vermesi gerekmektedir. Kredi Kayır Kurumu’na ait Findeks sistemi ile kredi notu öğrenmek isteyen kişiler ön onay alarak da işlem yapabilir. Eğer adına işlem yapılacak kişi Findeks sistemine üye biriyse sistem aracılığıyla risk raporu veya kredi notu işlemleri için TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası kullanarak onay verebilir. Bu rapor için Findeks sistemine tüzel kişilerin üye olması gerekirken, diğer kişilerin üye olmasına gerek yoktur. Kredi notunu öğrenirken, kişiye ait risk raporunu da öğrenmek isteyen kişilerden bu işlem için ücret istenebilmektedir.

 

Başkasının Kredi Kartı Borcunu Öğrenme:

Başkasına ait kredi kartı borçlarını öğrenmek için o kişiye ve karta ait bilgileri bilmemiz gerekmektedir. İnternet bankacılığına üye olan bir kişi adına işlem yapmak istiyorsak, o kişinin kart numarası, internet bankacılığı şifresi ve cep telefonuna gelen SMS şifresinin girilmesi gerekmektedir. Bu işlemler sonucunda borç ve ödeme bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Kredi kartına ait faturalar aracılığıyla borçlar hakkında bilgi edinebilir. Bu faturalar doğrudan eve teslim şeklinde ayarlanmış olabilir. Diğer bir yol ise e-posta yoluyla faturanın PDF veya Word dosyası olarak gönderilmesidir. Borcunu öğrenmek istediğiniz kişiden bu faturaları yollamasını isteyebilirsiniz. Kredi kartı borcunu öğrenmek istediğiniz kişiyle banka ATM’sini kullanarak kredi kartı borçlarını ödeyebilirsiniz. Kişi kendine ait kart ve şifreyi girerek borç sorgulaması yapabilir.

Başkasının kredi kartı borcunu ödeme işlemi nasıl yapılır? Başkasına ait kredi kartı borcunu birçok ödeme şekli bulunmaktadır. Öncelikle bu kişiye ait kredi kartı numarası, hesap numarası vb. bilgiler ile bazı kimlik bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödemek için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı aracıyla borcunu ödemek istediğiniz kart ve kişi bilgilerini girerek borcu ödeyebilir veya karta para yatırma işlemini yapabilirsiniz. İşleminize ait bilgileri yine internet bankacılığında bulunan işlem geçmişi seçenekleriyle öğrenebilir ve elektronik makbuz temin edebilirsiniz. ATM’ler aracılığıyla da bu işlem yapılmaktadır. ATM’de kartsız işlem ile kendinize ait TC kimlik numarası ve borcunu ödemek istediğiniz kart veya kişiye ait bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra ödemek istediğiniz tutarı girip paranızı yatırmanız gerekmektedir. İşleminiz gerçekleştikten sonra size işleme ait makbuz verilecektir.

Kredi kartını başkasına kullandırmak suç mu? Aslında kredi kartını başkasının kullanmasına izin vermek suç sayılabilmektedir. Kredi kartınızı kullanmasını istediğiniz kişiye ek kart sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.